Neopisna zmeda v bavarski prestolnici, kjer naj bi v petkovem poznopopoldanskem streljanju v nakupovalnem centru Olympia umrlo 9 ljudi, vsaj toliko pa naj bi bilo tudi ranjenih. Nemška policija se je sprva odločila za informacijsko blokado, kar je ugibanja o številu žrtev, napadalcih in motivih samo še povečalo. Marsikdo je pomislil na leto 1972, ko so palestinski teroristi udarili na olimpijskih igrah.
Poleti pred 44 leti so namreč palestinski teroristi, člani skupine Črni september, izvedli napad na izraelske športnike, ki so se udeleževali poletnih olimpijskih iger v Münchnu. Nekaj so jih ranili, enega ali dva ubili že v olimpijski vasi, potem pa so jih vzeli za talce in se z nemškimi oblastmi začeli pogajati za pobeg, v zameno pa naj bi kasneje izpustili tudi Izraelce. Kot je znano, se je vse skupaj zapletlo na letališču, kjer naj bi se Palestinci vkrcali na letalo in odleteli; v streljanju, ki je izbruhnilo na letališču, so umrli vsi talci, odgovornost za to pa so kasneje pripisali (tudi) zmedeni, neorganizirani in predvsem neprimerno oboroženi nemški policiji, ki tedaj sploh še ni imela svoje posebne policijske enote (specialcev). Šele po masakru v Münchnu so v tedanji zahodni Nemčiji (ZRN) le ustanovili posebno enoto, namenjeno boju proti terorizmu.
Tudi v petek so se za napadalci najprej pognali lokalni policisti, vendar so mestne oblasti kmalu zaprosile za pomoč elitne zvezne enote GSG9, namenjene tudi za boj proti terorizmu. Zaradi informacijske blokade se dolgo ni vedelo, koliko naj bi bilo strelcev (prvotno so poročali o treh ali štirih, kasneje se je število zmanjšalo na enega) in kje vse naj bi do streljanja prišlo (zgolj v nakupovalnem centru ali tudi v centru mesta). Če je dejansko prišlo do streljanja na več krajih simultano, potem po domnevah ruske televizije RT obstaja velika verjetnost, da je šlo za usklajeno delovanje oziroma teroristični napad, ne pa dejanje samotnega storilca. Nekaj dodatne zmede je povzročilo tudi dejstvo, da je bila prav v petek, 22. julija peta obletnica terorističnega pohoda norveškega desničarskega ekstremista Breivika, ki je umoril 77 ljudi.
Ko je v petek pozno zvečer münchenška policija sporočila, da so v parku v bližini nakupovalnega centra Olympia našli truplo človeka, ki je po strelskem pohodu storil samomor, je nekaj napetosti popustilo, preklicali so tudi izredne razmere, ki so bile razglašene za bavarsko prestolnico, v kateri živi 1,4 milijona ljudi, med njimi tudi kar nekaj Slovencev. Če bo obveljalo, da je šlo za enega samega atentatorja, potem bo vsekakor ključno to, da policija čim prej javnosti razkrije njegovo identiteto. Če se izkaže, da je šlo za neuravnovešenega Nemca ali celo za pripadnika skrajnodesničarskih skupin, bodo reakcije javnosti še vseeno manj prestrašene oziroma bo paranoja manjša, kot če je petkov atentator musliman in bo za njegov morilski pohod odgovornost prevzela Islamska država. V tem primeru bo sobotni (današnji) krizni sestanek pri zvezni kanclerki Angeli Merkel še kako pomemben. Ravno njej namreč vedno več Nemcev pripisuje odgovornost za razmah islamističnega terorizma v Evropi, odkar je lani poleti javno vabila milijone sirskih vojnih beguncev, naj pridejo v Nemčijo.
ZADNJA NOVICA:
2:30 23.7.2016
Bavarska policija je sporočila, da je strelec iz nakupovalnega centra Olympia 18-letni nemški državljan iranskega porekla.