Komentar

Korupcija v Sloveniji je kot tumor

Ugledni britanski ekonomist Ian Senior predlaga, da bi morala Evropska unija zadržati pomoč in subvencije tistim državam (članicam), ki imajo slabo korupcijsko oceno. Torej tudi Sloveniji. Morda bi to morala biti politika EU, vendar je to le malo verjetno, kajti dejstvo je, da poročila EU niso bila popolnoma neodvisno overjena že dvajset let...

04.08.2016 19:57
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   korupcija   Slovenija   Ian Senior   Transparency International   EU

Foto: Transparency International

"Korupcija spremeni razporeditev bogastva v družbi. Podkupnine usmeri navzgor k bogatim, v vladne strukture in iz njih k posameznikom, ki so zaposleni v teh strukturah. Korupcija postane davek za najnižje sloje v družbi, ki nimajo možnosti prejemanja podkupnin, da bi nadomestili tisto, kar so plačali." (Ian Senior)

Pred desetimi leti je ugledni ekonomist Ian Senior za Inštitut za ekonomske zadeve napisal knjigo o korupciji (Ian Senior: Corruption: The World’s Big C. The Institute of Economic Affairs, 2006, London). Prijazno mi je dovolil, da uporabim njeno vsebino. Čeprav je bila napisana pred desetimi leti, analiziranje še vedno prenese test današnjega časa. Naj povzamem glavne točke: (1) gospodarska korupcija državam škodi, (2) korupcija se dogaja naskrivaj in vpliva na dogodke, ki koristijo podkupovalcu, (3) posledica korupcije v gospodarstvu je deformacija cen, bogastvo v družbi se prerazdeli navzgor, (4) spodkopavanje demokratičnih procesov, (5) povečevanje tveganj ter (6) propadanje morale in etike. Ključna koncepta v boju proti korupciji sta transparentnost in ničelna toleranca.

 

Mislim, da se ti zaključki od leta 2006 niso še nič spremenili.

 

Različne primere, ki so se pojavili v Sloveniji, bi morali predvsem preizkusiti s točkami z zgoraj navedenega seznama. Morda bo kdo v medijih začel z rubriko Nadzor korupcije, ki bo opogumila žvižgače, da bodo posredovali informacije. V drugih državah se je izkazalo, da je treba žvižgače zaščititi in spodbujati. Treba je imeti kriterije, na podlagi katerih se izognejo klevetanju in hujskačem ter se ukvarjajo s stvarnimi zadevami. Politika ničelne tolerance se lahko izvaja samo z resničnimi dejstvi, sicer nastane samo sistem različnih mnenj. Žal se pogosto zgodi, da se sodi na osnovi mnenj namesto dokazov.

 

Zanimivo, v tabeli Transperancy International o korupciji je Slovenija leta 2015 obtičala v drugem kvartilu; stanje je v primerjavi z letom 2012 praktično enako, ima celo eno točko manj. Precej slab rezultat, če pomislimo, da so vlade napovedale boj proti korupciji. V vrhnjem kvartilu so tiste države, ki so zbrale 80 točk ali več. Takih je dvanajst, od tega je osem ustavnih monarhij, samo šest jih je v EU in med njimi ni nobene iz južne Evrope. Te številke nam precej povedo o vplivu kulture na pojav korupcije.

 

 

Ian Senior povleče jasno črto med krajo in korupcijo. V svoji definiciji namenja velik poudarek transparentnosti. Sklepa, da je korupcija ekonomsko neučinkovita, posledica je napačna porazdelitev virov. Pravi: "Korupcija spremeni razporeditev bogastva v družbi. Podkupnine usmeri navzgor k bogatim, v vladne strukture in iz njih k posameznikom, ki so zaposleni v teh strukturah. Korupcija postane davek za najnižje sloje v družbi, ki nimajo možnosti prejemanja podkupnin, da bi nadomestili tisto, kar so plačali."

 

Ian Senior zato tega predlaga, da bi morali zadržati pomoč in subvencije državam, ki imajo slabo korupcijsko oceno. Morda bi to morala biti politika EU, vendar nisem prepričan, da bodo tako naredili, zlasti če upoštevamo, da poročila EU niso bila popolnoma neodvisno overjena že dvajset let.

 
KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.482
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.129
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 876
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890