Razkrivamo

Ni izključeno, da bo Andraž Kopač jeseni odstopil kot generalni direktor Kliničnega centra

V kuloarjih se je pojavila govorica, da naj bi generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač prihodnji mesec odstopil. Informacija je sicer na prvi pogled nelogična, vendar pa nekatere okoliščine kažejo, da se na vrhu Kliničnega centra že septembra obetajo peklenski dnevi in da bo (kupljenega?) miru pred mediji nepreklicno konec...

17.08.2016 00:27
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   UKCL   Klinični center   Andraž Kopač   direktor   Bojan Uran   vlada

Kako bo Andraž Kopač, ki je vse od nastopa svoje funkcije, na katero je bil s kasnejšim blagoslovom Cerarjeve etične vlade imenovan nezakonito, zaprt v pisarni in z nikomer ne komunicira, odgovarjal na kopico očitkov, si lahko predstavljamo. Težko. Doslej ni še niti enkrat nastopil v medijih. Neverjetno, kajne: šef največje bolnišnice v državi deluje, kot da ne obstaja.

Ko gre za namige ali druge nepreverjene informacije, ki jih na uredništvu Portala PLUS redno dobivamo v zvezi z našo največjo in najbolj problematično bolnišnico, smo praviloma zadržani. Vendar včasih nekaterih v praksi ni mogoče preveriti, saj bi bilo vprašanje Službi za odnose z javnostmi (SOJ) ljubljanskega UKC glede domnevnega Kopačevega odstopa v tem trenutku precej absurdno. Nič namreč ne kaže, da bi nezakonito imenovani generalni direktor UKCL Andraž Kopač razmišljal o odstopu oziroma da bi o tem razmišljali tisti, ko so ga na to mesto nastavili. Vsaj na prvi pogled je tako. A če stvari pogledamo bolj pozorno, nam ne morejo uiti določeni detajli, ki niso nepomembni. Prva ugotovitev, na katero so nas večkrat opozorili tudi nekateri naši bralci, je povezana s poročanjem medijev o Kopaču, njegovem imenovanju ter škandalih in aferah, ki že več let pretresajo Klinični center: o tem poročata samo Portal PLUS in Andreja Rednak, novinarka časnika Finance, specializirana za javno zdravstvo. Logično je zato vprašanje, zakaj se z zlorabami, korupcijo in drugimi aferami v UKC in javnem zdravstvu ne ukvarjajo tudi drugi mediji. Eden naših bralcev nam je sporočil, da je to pač zato, ker so drugi podkupljeni, da o UKC ne poročajo, za to pa poskrbijo PR agencije, ki pred "kompenzacij" z oglasnim prostorom uredijo, da kritične zgodbe ne pridejo do bralcev, poslušalcev ali gledalcev...

 

Nočemo ugibati, ali je to res ali ne, saj gre za uredniško politiko drugih medijev (in strategijo njihovih lastnikov). Lahko pa se pohvalimo, da smo na Portalu PLUS samo v zadnjem letu o svinjarijah, povezanih s Kliničnim centrom, napisali več kot vsi drugi mediji skupaj v tem času. Žal nam je, ker nimamo dovolj kadrovskih kapacitet, da bi angažirali še nekaj sodelavcev, ki bi pokrivali UKC Maribor, kjer se - bodite prepričani v to! - prav tako dogaja marsikaj, kar bi zahtevalo kriminalistične preiskave in aktivnosti tožilcev. Ker smo o ljubljanskem Kliničnem centru v minulem letu razkrili kar nekaj izjemno odmevnih zgodb, so se na nas spravili z grožnjami in tožbami. Zanimivo je, da se niso poslužili bolj sofisticiranih metod in sredstev. Morda je njihov primitivizem posledica dejstva, da se sistem mafijske paradržave, ki nadzoruje in zlorablja javna naročila v (javnem) zdravstvu, sesuva in da med njegovimi ključnimi akterji prihaja razhajanj in celo konfliktov. Pričakujemo lahko, da se bo panika v tej kriminalni družbi jeseni še okrepila, saj bo z delom končno začela parlamentarna preiskovalna komisija o ugotavljanju zlorab v zdravstvu, njen primarni fokus pa bodo škandalozno preplačane žilne opornice (stenti). Če se poslanci ne bodo ustrašili pritiskov in groženj, potem bodo morali zaslišati vse ključne osebe, odgovorne za milijonske stroške, ki so nastali, ker je denimo Klinični center trikrat do štirikrat preplačeval žilne opornice, pri čemer so za to oškodovanje državnega proračuna sokrivi tudi vsi (tedanji) funkcionarji UKC Ljubljana (seznam teh "most wanted" bomo objavili na našem portalu!).

 

 

Kaj pa če ima Kopač vsega dovolj?

 

Kakšne posledice bo imelo ugotavljanje osebne odgovornosti posameznikov iz vrha Kliničnega centra za generalnega direktorja Kopača, je možno hitro predvideti: v prvi vrsti se bo moral prenehati skrivati v pisarni. Stopiti bo moral pred kamere in pojasniti nekaj stvari. Tu pa mu ne bodo mogle več pomagati PR agencije in dragi svetovalci za "strateško komuniciranje", kajti mediji in javnost bomo zahtevali odgovore na konkretna vprašanja. Kako bo Kopač, ki je vse od nastopa svoje funkcije (na katero je bil - ponavljamo - imenovan nezakonito, Cerarjeva vlada pa je to zlorabo brez kančka slabe vesti potrdila!) zaprt v pisarni in z nikomer ne komunicira, odgovarjal na kopico očitkov, si lahko predstavljamo. Težko. Doslej ni še niti enkrat nastopil v medijih! Neverjetno! Šef največje bolnišnice v državi deluje, kot da ne obstaja. Ampak dolgo se ne bo več mogel izogibati javnemu nastopanju. Toda kaj gospod Kopač sploh lahko naredi, da bi se izognil odgovornosti, ki jo prinaša njegova funkcija, glede katere se je očitno precej uštel?

 

Danes bomo Službi za odnose z javnostmi UKCL poslali prošnjo za intervju z gospodom Kopačem. Veliko vprašanj imamo zanj. Vendar smo prepričani, da nam intervjuja v nobenem primeru ne bo dal. Prav zaradi tega izmikanja se nam začenja zastavljati vprašanje, če ni gospod Kopač, ki sta ga za šefa UKCL po naših informacijah sforsirala njegov soimenjak Erik Kopač (generalni sekretar SMC) in ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc (v sodelovanju z nekaterimi drugimi "akterji"), precenil svoje sposobnosti, ko je skočil v ta bazen brez vode, imenovan Klinični center? Ali pa se mu je, potem ko je spoznal, v kaj se je zapletel, enostavno uprlo vse skupaj. Finančnih stimulacij njegova funkcija ne prinaša, kajti osnovna plača generalnega direktorja Kliničnega centra znaša 3.500 evrov (bruto), kar je malo v primerjavi z zahtevnostjo, odgovornostjo in predvsem medijsko izpostavljenostjo te funkcije. Skoraj 500 podpisov, kolikor jih mora Kopač dnavno prispevati oziroma odobriti, pomeni tudi tveganje, da se med goro dokumentov kdaj pojavi tudi kak podstavljen...

 

 

 

Bolnišnica v kritičnem stanju

 

Kopač kot šef največje bolnišnice v državi pa nima na grbi le preteklih grehov in afer, ki počasi padajo iz omar kot okostnjaki, pač pa se mora soočati tudi s finančnim poslovanjem Kliničnega centra. Resda se je lanska izguba zmanjšala (6,3 milijona evrov), vendar ni za pričakovati, da bi UKCL v letu 2016 posloval pozitivno. Da bi, bi bile nujne tudi simbolične kadrovske spremembe, ki bi ustvarile ozračje večje transparentnosti in zaupanja med zaposlenimi. Kopačev predhodnik Andrej Baričič je lani že podpisal sklep o odpovedi pogodbe Bojanu Uranu, dolgoletnemu vodji nabavne službe UKCL in človeku, ki bo pred preiskovalno komisijo državnega zbora skoraj zagotovo bodisi priča bodisi preiskovanec. Toda siva eminenca Kliničnega centra Meta Vesel Valentinčič, formalno desna roka vsakokratnega generalnega direktorja, je Urana uspela rešiti, zdaj pa naj bi Andraž Kopač njegov status rešil vsaj do konca leta, saj so mu pogodbo po naših informacijah podaljšali. Ob tem ni nepomembno tudi to, da vodstvo Kliničnega centra mrzlično išče novega finančnega direktorja, saj dosedanja pomočnica generalnega direktorja za ekonomsko-finančne zadeve Ksenija Ševerkar očitno ni več kos zahtevnim razmeram oziroma ne uživa več zaupanja tistih, ki UKCL dejansko vodijo. Med njimi skoraj zagotovo ni Andraža Kopača.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.763
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.812
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.816
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.405
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.076
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.144
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 705
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 813
09/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.798
10/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.144