Portal PLUS je glede na brezplačno svetovanje pri odpravljanju pomanjkljivosti projekta komuniciranja s Slovenci po svetu najboljši in najbolj učinkovit "podizvajalec" Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Urad vodi minister brez denarnice Gorazd Žmavc, ki očitno ne obvlada in ne nadzoruje projektov svojega urada, kar je bodisi posledica katastrofalne nesposobnosti bodisi popolne ignorance. V vsakem primeru pa je (bil?) Žmavc še ena tempirana bomba pod Cerarjevim stolčkom!
Od boga in vlade pozabljen Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je odličen poligon za ribarjenje v kalnem in prelivanje javnega denarja v zasebne žepe. Na to je naš medij letos že nekajkrat opozoril. Med drugim smo razkrili zavoženi projekt komuniciranja s Slovenci po svetu, ki ga je minister Gorazd Žmavc organiziral kot "reševalno akcijo" zasebnega podjetja in podizvajalca Domus, d.o.o., katerega lastnik je Branko Krajnik. Gre za podjetnika dokazano spornih poslovnih praks. Naj spomnimo: v naših člankih smo razkrili njegovo neplačevanje davkov in drugih prispevkov, neplačevanje obveznosti dobaviteljem, blokade računov ipd, vendar ga je kljub temu Žmavčev urad izbral za najboljšega ponudnika in mu zaupal projekt komuniciranja s Slovenci, ki živijo zunaj Slovenije. Že pred meseci smo v okviru tega projekta opozorili tudi na domnevno sporno vlogo ministrovega svetovalca Dejana Podgorška, ki je zaradi kriminalističnih preiskav pred kratkim končno odletel z Urada, četudi je uradna verzija drugačna: po zagotovilih ministra Žmavca je dal odpoved "iz osebnih razlogov". No, kakorkoli, na Uradu poteka tudi pregled Računskega sodišča, kar je pred kratkim razkril časnik Dnevnik. Očitno se zadeve vendarle premikajo, tudi zaradi naših razkritij, ki jih seveda nadaljujemo.
Žmavc je Podgorška ščitil do konca
Pri vsem tem je pomenljivo, da je minister Žmavc svojega svetovalca ščitil do bridkega konca. Za Podgorška, ki je bil pred leti blizu SDS, kasneje pa se je z njimi razšel (po naših informacijah so bili tega zelo veseli), je sicer v poslovnih krogih že nekaj časa znano, da je zelo "inovativen in podjeten", s čimer ni sicer nič narobe, toda problem je v tem, da je šlo pri tem za "podjetništvo" pri porabi davkoplačevalskega denarja. Ker so šle stvari na uradu zaradi Podgorška v smer, ki je začela delati težave ministru Žmavcu, je ta moral v nekem trenutku svojega svetovalca "umakniti". Po naših podatkih je minister Žmavc vseskozi vedel za različne inovativne pristope svojega svetovalca oziroma bi zanje moral vedeti, pa kljub temu dolgo ni ukrepal, kar ga dela objektivno odgovornega za morebitne nepravilnosti pri porabi proračunskih sredstev, ki bi jih odkrilo Računsko sodišče.

Dejan Podgoršek (levo) je ministru Žmavcu (drugi z leve) pri projektu "Slovenci" slabo svetoval.
Čeprav se je "znebil" Dejana Podgorška, minister Žmavc še naprej precej nekritično brani svojega podizvajalca Branka Krajnika, čeprav se po nekaterih indicih tudi ta ljubezen ohlaja. Po drugi strani pa je res, da je Gorazd Žmavc zelo dojemljiv za ugotovitve in kritike Portala PLUS. V nekakšnem bizarnem smislu Portal PLUS v precejšnjem delu nadomešča vlogo Krajnikovega podjetja Domus. Če se pošalimo: zaenkrat ministru Žmavcu tega sicer nismo zaračunali, a če bo šlo tako naprej - in glede na odgovor ministra Žmavca na naša zadnja vprašanja bo nedvomno šlo -, bomo o tem temeljito razmislili.
Naj povzamemo nekaj flopov, na katere smo v dobri veri v preteklih mesecih opozorili Urad:
- januarja smo ministra Žmavca prvič vprašali, zakaj spletna stran slovenci.si ne deluje, kot bi morala. Rezultat: v nekaj dneh se je stvar vsaj deloma izboljšala, čeprav še zdaleč ne dovolj.
- v istem obdobju smo ga tudi vprašali, kam je šlo nekaj deset tisoč evrov za razvoj družbenih omrežij, če ta v praksi sploh ne delujejo oziroma se z njimi nihče ne ukvarja več mesecev (od poletja 2015 do januarja 2016 Krajniku na omrežjih Facebook ali Twitter kljub plačilu 60.000 evrov namreč ni uspelo zagotoviti niti ene objave). Rezultat: že čez nekaj dni zatem so družbena omrežja začela delovati!
- Urad smo vprašali, zakaj stran slovenci.si ne deluje v angleškem jeziku. Rezultat: že v nekaj dneh je vsaj za silo začela delovati!
- sledila so naša vprašanja, zakaj se na spletnih straneh Urada slovenci.si promovira Krajnikov zasebni, sicer precej osiromašen projekt The Slovenia Times (ta spletna stran namreč le prepisuje novice z angleškega servisa STA, tiskana revija pa se je iz mesečnika spremenila v četrtletni bilten brez jasnega načrta izhajanja), zakaj ni povezav na ključne slovenske institucije, denimo na Slovensko tiskovno agencijo? Rezultat: zasebna promocija Krajnikovega medija je bila odstranjena, pojavile so se povezave na ključne institucije, tudi STA.
- minister Žmavc se je ažurno odzval tudi na naše zadnje vprašanje, ki smo mu ga zastavili pred nekaj dnevi, glasilo pa se je takole: "Se vam zdi ustrezno, da so pri vremenskih podatkih, ki so navedeni na spletni strani slovenci.si, za Celovec in Trst navedeni poimenovanji Klagenfurt in Trieste? Je to uradna politika vašega Urada, da mesta, za katera imamo Slovenci svoja poimenovanja in so del slovenske zgodovinske identitete, uporabljate italijanske oziroma nemške izraze?" Rezultat: le v nekaj dnevih se je Trieste spremenil v Trst, Klagenfurt pa v Celovec! Poslovenili pa so - kar sami od sebe - tudi imena drugih mest. Čestitamo!

Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu ima raje Klagenfurt in Trieste kot Celovec in Trst.
Politika laganja in komedije se nadaljuje...
Kljub pohvali, ki jo lahko z dobršno delo sarkazma izrečemo ministru Žmavcu in njegovim sodelavcem, pa zgodba še o projektu "Slovenci" še zdaleč ni končana. Glede na dogajanje okoli "umika" Dejana Podgorška smo na ministra Žmavca namreč naslovili nekaj novih vprašanj v zvezi z vlogo njegovega svetovalca pri tem očitno ne prav uspešnem (nekateri bi dejali kar zavoženem) projektu. Ker mu ni preostalo drugega, je Žmavc priznal, da je pri izboru podizvajalca Branka Krajnika sodeloval tudi gospod svetovalec Podgoršek, kar vse skupaj postavlja v nove razsežnsti, ki jih bodo morali raziskati tudi ustrezni organi. Kljub številnim dejstvom, ki kažejo na polom projekta komuniciranja s Slovenci po svetu, minister kljubovalno vztraja pri absurdni oceni, da je projekt uspešen, na kar po njegovem kažejo naslednji podatki:
- ob več kot pol milijona Slovencev v zamejstvu in po svetu ima Facebook stran Slovenci po letu in pol delovanja 474 všečkov, Twitter profil 77 sledilcev, na Youtube strani Slovenci pa je Krajniku uspelo objaviti 5 vsebin, ki si jih je skupaj globalno ogledalo 250 ljudi. Številke so res mizerne...
- ob tem je Uradu s Krajnikovo pomočjo uspelo v dveh letih izdati 6 biltenov z naslovom Moja Slovenija s povprečno naklado 1000 izvodov in obsegom okoli 40 strani, pri čemer celo po podatkih Krajnika ta bilten nima niti enega fizičnega globalnega naročnika.
Za to mizerijo in sramoto smo davkoplačevalci Krajniku od aprila lani do avgusta letos ob nesebični asistenci ministra Žmavca plačali že 120.000 evrov! Bravo minister Žmavc, tako se dela z našim denarjem!