Razpis za 50 tisoč evrov je bil objavljen 30. decembra, torej med prazniki, izbrali pa so za 100% dražjega ponudnika od konkurence. Razpisni pogoji so bili napisani tako, da jih je izpolnjeval samo en ponudnik. Zveni znano? Da, to je način poslovanja državnega uradnika, ki ve, da se mu ne more zgoditi nič.
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS), ki jo še vedno vodi direktor Franc Dolenc, je v začetku tega leta objavila javno naročilo za "Kadrovsko svetovanje, usposabljanje kariernih svetovalcev, sodelovanje pri razpisnem postopku in selekciji kadrov ter izvedbo psiholoških testiranj". Agencija je javnost o naročilu, ki je bilo na portalu javnih naročil objavljeno 30. decembra (vir), na svoji spletni strani obvestila 4. januarja (vir), medtem ko je bil rok za oddajo ponudb že teden dni kasneje, in sicer 11. januarja.
Da gre za zelooo kratek rok in da obstaja torej sum dogovorjenega posla - med drugim je potekal v času praznikov in po novoletnih počitnicah -, je dva dni kasneje opozoril eden od morebitnih ponudnikov, ki je na portalu javnih naročil zapisal, da je "rok 11.1.2015 izredno kratek (7 delovnih dni) oz. nesorazmeren s kompleksnostjo javnega naročila, ki terja ustrezno organizacijo resursov na strani ponudnikov". Zato je tudi zahteval, »da se rok za oddajo ponudb podaljša«, čemur je agencija vendarle prisluhnila in rok podaljšala za tri dni.

Rok za prijavo: 7 dni.
Izbran 100% dražji oziroma daleč najdražji ponudnik
Mesec dni kasneje, torej februarja letos, je bil zmagovalec naročila že znan. Agencija je do predvidenega roka prejela dve ponudbi, merilo je bila najnižja cena ponudbe, javno naročilo pa je v vrednosti 49.971,20 evrov z DDV oddala podjetju O.K. Consulting (vir). Kot so nam sporočili z AKOS-a, velja pogodba do zaključka izvedbe predmeta javnega naročila, vendar najdlje eno leto od podpisa pogodbe (tj. do 2. marec 2017). Kaj je lahko predmet tako ohlapnega in splošnega naročila, ki bi se ga dalo tudi časovno izmeriti, nam ni znano.

Ob tem pa je potrebno opozoriti, da je najugodnejšo ponudbo, in sicer v višini 24.156 evrov (vir), torej za polovico nižjo od izbrane, oddalo podjetje CNA Adriatica (kadrovsko svetovanje), a so na AKOS tudi po dopolnitvi ponudbe ugotavljali oziroma "ugotavljali", da ponudnik ne izpolnjuje zahtevanih pogojev. Ob branju obvestila o oddaji javnega naročila (vir) je povsem jasno, da so Franc Dolenc in njegovi sodelavci v tem postopku iskali dlako v jajcu in jo tudi našli. Tako so uspešno izločili polovico cenejšo ponudbo in na koncu vendarle ugotovili, da je ponudba podjetja O.K. Consulting "sprejemljiva, saj ponudbena cena za predmetno javno naročilo ne presega naročnikova zagotovljena sredstva". A res?! Bo že držalo, saj je cena za natanko 28,8 evra nižja od 50.000 evrov, kar je kajpak zgolj naključje...

Dragi psihološki testi kot izgovor za visoke stroške
In za kaj je ta javna agencija sploh porabila 50 tisočakov evrov našega javnega denarja? "Za potrebe kakovostne in profesionalne izvedbe selekcijskih postopkov v okviru razpisanih delovnih mest je agencija pripravila 'Metodologijo izbirnega postopka', v kateri je natančno popisala potek izbirnega postopka in definirala naloge vseh akterjev, ki so vključeni v 5 faz izbirnega postopka. V skladu z navedeno metodologijo pri izvedbi razgovorov in testiranju kandidatov v izbirnih postopkih sodelujejo tudi usposobljeni zunanji strokovnjaki", pojasnjujejo na AKOS-u.
Stavek moramo prevesti v razumljiv jezik: agencija AKOS si je sama določila zelo zapletene pogoje zaposlovanja (kot da bi šlo za obveščevalce Slovenske obveščevalno-varnostne agencije!), ki so očitno vredni najmanj 50 tisoč evrov. Nekako tako kot so si dekani slovenskih fakultet izplačevali dodatek za stalno pripravljenost, ker so pač sami ocenili, da morajo biti vseskozi na voljo študentom. Ob tem pa je potrebno pogledati še številke: v začetku tega leta je bilo v AKOS-u zaposlenih 83 ljudi za nedoločen čas. Na portalu javnih naročil pa je AKOS navedel, da je testiranje namenjeno desetim zaposlenim!! Torej so plačali 5.000 evrov na osebo!
Odgovor AKOS, iz katerega je razvidno, da gre za 10 delovnih mest.
Kdo si Sloveniji sploh lahko privošči testiranje za 50.000 evrov?
Ker ministrstvo za javno upravo ostalim ministrstvom, javnim skladom in agencijam "ni posredovalo nobenih navodil glede najemanja kadrovskih agencij ali glede psiholoških testiranj, saj se o tem odločajo delodajalci sami", smo preverili, ali tudi drugod v javnem sektorju najemajo zunanje svetovalce za potrebe zaposlovanja ter psiholoških testiranj in torej posnemajo ravnanja "iznajdljivega" direktorja AKOS-a Franca Dolenca, ki več kot očitno bodisi po nepotrebnem bodisi celo načrtno (?) za nekoga troši javni denar. Glede na primerljiv status organa in tudi nalog, ki jih opravlja, smo za pojasnila zaprosili Računsko sodišče in Agencijo za varstvo konkurence, kjer tako kot na AKOS-u izvajajo tudi nadzorne (revizijske) postopke, za kar potrebujejo specifična znanja oziroma usposobljeno osebje.
"Računsko sodišče RS v zadnjih letih ni najemalo nobenih zunanjih storitev za potrebe zaposlovanja oziroma izbora novih kadrov. Vse potrebne preveritve v take namene računsko sodišče izvede v okviru lastnih služb", so nam pojasnili na Računskem sodišču. Pri varuhu konkurence pa so v odgovoru zapisali: "Obveščamo vas, da v Javni agenciji RS za varstvo konkurence, od 1.1.2013 dalje, za namen zaposlitvenih postopkov nismo najemali nobenih storitev zunanjih izvajalcev in zato s tem v zvezi nismo imeli nobenih stroškov."
Akrapovič: Pomagamo si s svojimi zaposlenimi
Pa poglejmo še v zasebni sektor - v eno izmed najuspešnejših podjetij pri nas. Na kakšen način zaposlujejo nov kader, kako ga preverjajo in kdo jim pri tem pomaga, smo povprašali pristojne v podjetju Akrapovič. Odgovorili so nam, da zaposlujejo neposredno in da si izjemoma pomagajo s storitvami kadrovskih agencij. "Poleg klasičnih selekcijskih razgovorov z različnimi 'izpraševalci' uporabljamo tudi praktično preverjanje kompetentnosti kandidatov. Na primer, vsi kandidati za delovno mesto varilec morajo na praktičnem preizkusu dokazati vsaj osnovno obvladovanje varjenja po postopku TIG. To je poleg drugih kompetenc ključno, da je kandidat lahko uspešen v selekcijskem postopku. Različne preizkuse uporabljamo tudi pri selekciji drugih strokovnih profilov. Pri tem aktivno sodelujejo zaposleni, ki so strokovno najbolj primerni, da ocenijo znanja posameznih kandidatov", pravijo pri Akrapoviču.
50 tisoč evrov za 10 testov, bolnišnice pa nimajo za ultrazvok!
Tega si v Sloveniji ne privoščijo niti najbogatejša podjetja. Dolenc seveda nima lastnikov in nima nadzornikov in zato lahko odloča o vsem sam, kot smo že nedavno pisali o našem članku (vir). Pa imajo zaposleni v podjetju O.K. Consulting, ki je pridobilo javno naročilo, res več znanja o delu agencije kot uslužbenci AKOS-a? So v omenjenem podjetju res kompetentni za kader organa, ki ureja in nadzira trg elektronskih komunikacij, upravlja in nadzira radiofrekvenčni spekter v Sloveniji, opravlja naloge na področju radijskih in televizijskih dejavnosti, ureja in nadzira trg poštnih storitev in storitev železniškega prometa v Sloveniji?
Kaj pa če je šlo za dogovorjen posel oziroma vezano trgovino?! Je običajno, da se razpis za takšen znesek (50 tisoč evrov) objavi med božično-novoletnimi prazniki oziroma 30. decembra z rokom prijave 7 dni? Odgovor prepuščamo vam, dragi bralci. Ja, in primerjava z stanjem v bolnicah je povsem umestna. Prišli smo v situacijo, ko na se eni na strani ljudje zaradi pomanjkanje sredstev borijo za zdravje, streljajo drug na drugega zaradi nerazumnih, nečloveško dolgih čakalnih vrst, na drugi strani pa uradniška elita preko režiranih poslov kanalizira večletne zaslužke navadnega delavca v zasebne žepe.
Pa še to: AKOS je zahteval ponudnika (in tako očitno opravičeval 100% višjo ceno), ki lahko ponudi 3 zaposlene istočasno, ker bo potekalo več postopkov istočasno. Obrazec za testiranje pa je napisan tako, da lahko poteka samo en postopek naenkrat, saj AKOS nima dvojnih kadrov, da bi sledili več kot enemu postopku istočasno… Če vas zanima, kako je videti razpis, za katerega na uredništvu sumimo, da je prirejen, preverite sami v prilogi, ki jo najdete tukaj.