Skoraj leto in pol je moralo miniti, da so se zbudili tudi največji, tisti, ki so so prvi odprli vrata čezatlantskim sporazumom in njihove uveljavitve v Evropi. Ko se je medijska in javna blokada tajnih pogajanj o naši prihodnosti prebila v sfero civilne družbe, so zazvonili vsi alarmi. Kaj za Božjo voljo delate na račun bodočih generacij?
Odpirate trg korporacijam brez omejitev, brez zaščite standardov varne hrane, z močjo investicijskega ISDS razsodišča, postavljate države v pozicijo odrekanja socialnih, okoljskih in delovno-pravnih pravic. Več kot tri milijonov podpisov po Evropi je bilo zbranih v protest proti podpisu sporazuma TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership, Prostotrgovinski sporazum med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike). Civilna gibanja so organizirala številne proteste po celotni Evropi. Skoraj 2000 evropskih lokalnih skupnosti, ki se je že priključilo vseevropski kampaniji TTIP FreeZones. Med njimi so deli mest, cela mesta ali regije, vključno z Barcelono, Liverpoolom, Madridom, Sevillo, Brusljem, Berlinom, Dunajem, Amsterdamom, Milanom in - slovenski prispevek - s Celjem in Mariborom. Takega odpora ne more in ne sme spregledati nihče. Če Evropska komisija še vedno tišči glavo v pesek, pa posamezne države že dvigajo glavo in dajejo signale o resnih zadržkih o sklenitvi sporazuma. V zadnjem tednu smo priča novicam, da se Nemčija počasi hladi, francoska vlada pa naj bi celo pozvala Evropsko komisijo, k prekinitvi pogajanj, saj politične podpore ta sporazum nima več.
Lahko zapišemo: še dobro, da imajo v Franciji in Nemčiji naslednje leto volitve. Kar se slovenske vlade tiče, sem ji minuli teden poslal javni poziv, naj vendar podpre Francijo v njenem pozivu Evropski komisiji k ustavitvi pogajanj z ZDA o TTIP. V tem pozivu sem premierja Mira Cerarja in člane njegove vlade opozoril na zadnja dogajanja, vezana na prostotrgovinski sporazum med ZDA in Evropsko unijo, o katerem kljub vse glasnejšem nasprotovanju javnosti že več let potekajo pogajanja. V pozivu sem našo vlado prosil, da odločno podpre francoska prizadevanja in s tem prepreči sprejem sporazuma, ki bo škodljiv tako za Slovenijo kot celo Evropo:
"Ukrepanje držav članic je bistvenega in odločujočega pomena, saj je Evropska komisija že zanikala navedbe nemškega podkanclerja in sporočila, da se bodo pogajanja o sporazumu TTIP nadaljevala. Naj ob tem dodam, da je potrebno hitro in odločno ukrepati tudi v primeru prostotrgovinskega sporazuma med EU in Kanado (CETA), pri katerem bosta ključna ravno naslednja dva meseca, saj je vrh EU - Kanada napovedan že za 27. oktober 2016, ko bi se naj sporazum že podpisalo. Zato vas pozivam, da nasprotujete tudi sprejemu sporazumu CETA, ki ni nič manj škodljiv od TTIP-a, prav nasprotno, v primeru njegove potrditve lahko pričakujemo lažji in hitrejši sprejem tudi TTIP-a. Naj ob tem spomnim, da sporazuma TTIP in CETA predstavljata veliko grožnjo nekaterim bistvenim socialnim standardom, okoljskim predpisom, delavskim pravicam, prehranski varnosti in javnim dobrinam. Oba sporazuma vključujeta izjemno sporni mehanizem poravnave sporov med vlagateljem in državo oziroma mehanizem ISDS/ICS, ki močno spodkopava vladavino prava in ogroža temelje demokracije, saj korporacijam omogoča, da lahko v imenu kapitala zrušijo tako rekoč katere koli predpise in zakone, ki jim ne ustrezajo. Glede na to, da gre pri obeh sporazumih za kupčevanje z našo prihodnostjo, vas pozivam in naprošam, da se odločno uprete takšnemu ravnanju in storite vse, kar je v vaši moči, da se prepreči sprejem izjemno škodljivih sporazumov."
Dr. Igor Šoltes je poslanec Evropskega parlamenta.