Ministrica za zdravje se že ves čas svojega mandata, zlasti pa v zadnjem času, sooča z novimi in novimi pozivi k odstopu. Vendar se ne da. V državi, kjer nihče ne odgovarja za nič, Marija Milojka Kolar Celarc seveda ne bo odstopila. In kot kaže, je ne bo zamenjal niti premier Miro Cerar, zaradi česar upravičeno domnevamo, da se v slovenskem javnem zdravstvu še vsaj dve leti ne bo nič bistvenega spremenilo.
"Kot ministrica za zdravje si bo prizadevala za krepitev javnega zdravstva, ki bo državljanom zagotavljalo hitre in kakovostne zdravstvene storitve." Citat je iz vladne spletne strani, kjer je predstavljena ekipa ministrov, med katerimi je tudi Marija Milojka Kolar Celarc, ki bo 10. septembra dopolnila 65 let. Interpelacija bo bržkone zgrešila ta datum, kar niti ni tako slabo, saj v tem trenutku še ni jasno, ali jo bo ministrica za zdravje preživela. Vendar najverjetneje bo, čeprav ta hip znotraj koalicije nima popolne podpore. Predvsem so do nje kritični v upokojenski stranki, kjer se ji zdaj končno lahko maščuje njen predhodnik Tomaž Gantar, danes jezen in zagrenjen, ker je moral predčasno zaključiti kariero ministra za zdravje. Pritiski lobijev naj bi bili nevzdržni. Zakaj se s podobnimi tegobami ne srečuje tudi gospa Kolar Celarc, se boste vprašali. Zato, ker ni prišla v konflikt z nobenim izmed lobijev, ki obvladujejo slovensko javno zdravstvo, se glasi bržkone najbolj verjeten odgovor. Zato, ker kot ministrica ni naredila nič, kar bi povečalo transparentnost javnih razpisov v zdravstvu, imenovanj najvišjih funkcionarjev in predvsem zakonitost dela. O večini teh primerov smo v zadnjem letu izčrpno poročali, zato lahko predlagatelji interpelacije tudi s pomočjo Portala PLUS sestavijo "obtožnico" zoper Milojko Kolar Celarc. Mi bomo danes le obnovili njene glavne grehe, pri čemer bomo zadnji primer - streljanje v izolski bolnišnici in njen skoraj sočasni odhod na dopust - izpustili. Dopustniška fotografija pove vse...

Milojka Kolar Celarc uživa na dopustu s soprogom Velkom. (Foto: Facebook)
Burleska z generalnim direktorjem UKC Ljubljana
Se še spomnite komedije z nameščanjem novega generalnega direktorja UKC Ljubljana po umiku Simona Vrhunca? Ta se je nekega lepega dne odločil, da ne bo več v.d. generalnega direktorja Kliničnega centra. Ni prijeten občutek, če zasedaš funkcijo, ki je statut tega javnega zavoda uradno niti ne predvideva. Po Vrhunčevem odstopu so čarovniki iz zdravniško-dobaviteljskega omrežja iskali in iskali novega zajca, ki pa ga ni bilo na spregled. Dokler se nenadoma od nekje ni vzel Andrej Baričič.

Andrej Baričič, nesojeni generalni direktor UKC Ljubljana
Za generalnega direktorja je bil imenovan nezakonito. Najmanj kar je, Svetu UKCL ni predstavil nobenega programa vodenja ustanove. Na primopredaji je novinarje najprej podučil, o čem naj oziroma naj ne pišemo, in obljubil, da bo uredil finance UKC Ljubljana, izkoreninil korupcijo, in ja, zdaj pride tista že ponarodela, da bo skrajšal čakalne vrste. To, da je svojo poslovno pot začel v isti stavbi, kjer je imel pisarno Janez Zemljarič, nekdanji šef SDV in prvi direktor UKC Ljubljana, imel več podjetij v več državah, da je bil na Bledu sosed Simona Vrhunca, so pač naključja. Mogoče ga je po naključju tako goreče podpirala tudi Milojka Kolar Celarc.

Andraž Kopač: nezakonito imenovanje s podporo Milojke Kolar Celarc
Ko je po vseh okostnjakih, ki so v le nekaj mesecih popadali iz omar Kliničnega centra, gospod Baričič ni dobil soglasja vlade, je izgubil potrpljenje in odšel na turno smuko, čarovniki iz zdravniško-dobaviteljskega omrežja pa so ponovno čarali. Vendar je bila naloga sedaj še težja. Gordijski vozel je presekala Brigita Čokl, tista upokojenka, ki še zjutraj ni vedela, da jo bodo do popoldneva prekvalificirali iz članice Sveta zavoda UKC Ljubljana v generalno direktorico taiste ustanove. Celo zamrznila je svoj upokojenski status in postala superbabica. Vendar ne za dolgo. Svojo obljubo je skoraj držala, po nekaj več kot treh mesecih jo je nadomestil Andraž Kopač.
Kopač... Ko smo že mislili in upali, da zdaj pa morda le nekaj bo, smo bili ponovno razočarani. Ne, Andraž ni niti znan niti odličen menedžer. Še nikoli ni delal v zdravstvu. Andraž še nikoli ni vodil tako velike ustanove. Na mesto generalnega direktorja je bil imenovan nezakonito. Bistveno bolj nezakonito od Baričiča! Pri Kopaču so celo za nazaj ponarejali listine, ki bi jih morala vsebovati njegova vloga za generalnega direktorja! Ampak - kot bi dejali južnjaki: nikome ništa. Tega dejstva Cerarjeva vlada še vedno noče sprejeti na znanje. Ne glede na vse pa je imel gospod Kopač ves ta čas podporo Milojke Kolar Celarc. To, da se pred kamerami praktično ne pojavlja in da skrit za zidovi UKC Ljubljana le podpisuje pogodbe, ki mu jih prinesejo v podpis, je le nesrečen splet okoliščin. Zato upravičeno sklepamo, da bo nekoč na mesto generalnega direktorja ustoličen celo šimpanz. Kajti normalnega človeka po vseh teh podvigih ministrice Milojke Kolar Celarc za mesto generalnega direktorja UKC Ljubljana še dolgo ne boste videli.
Mednarodno poročilo o otroški srčni kirurgiji
Da je bilo stanje v otroški srčni kirurgiji katastrofalno, smo vedeli že dolgo. Vendar zgolj neuradno. Mednarodno poročilo, ki so ga pripravili ugledni tuji strokovnjaki, je razgrnilo vso bedo korupcijske medicine po slovensko. Izraelskemu kirurgu Davidu Mishalyju so se plačevali enormni zneski kar prek avtorskih pogodb. V Sloveniji za delo ni imel licence Zdravniške zbornice. Obljub o tem, da bo izučil dva slovenska kirurga, ni izpolnil. V času trajanja, torej v sedmih letih programa (2007-2014) je, kot pravi poročilo, po nepotrebnem umrlo več otrok. Tudi o tem smo poročali. Po naših informacijah naj jih je skupaj umrlo 33, tretjina med njimi zaradi malomarnega zdravljenja oziroma zdravniških napak. Zadevo preučujejo kriminalisti. Iščejo dokaze, vendar jim Klinični center ne pomaga prav dosti. Celo nas so neformalno zaprosili za pomoč. Noro, mar ne? V kakšni državi živimo!
Mednarodno poročilo o otroški srčni kirurgiji so dolgo časa skrivali. Zdravniška zbornica Slovenije ja poskušala narediti vse, da bi zmanjšala njegovo odmevnost in vplivala na našega urednika, naj "zmanjša pritisk". To se seveda ni zgodilo, zato smo se na uredništvu odločili, da to usodno poročilo naposled javno objavimo. Na tejle povezavi.
Vprašanje za predsednika vlade: ali je vaša ministrica Milojka Kolar Celarc poskrbela za transparentnost poročila? Ga je vzela resno? Je zahtevala odstop odgovornih? Je popravila program srčne kirurgije?
Korupcija v slovenskih bolnišnicah
Da v slovenskih bolnišnicah poteka korupcija, je jasno že vsem, celo tistim, ki živijo na Luni. Afera z žilnimi opornicami, v kateri je nastopal Darko Zorman in zaradi katere so na letni ravni samo v UKC Ljubljana preplačali žilne opornice za 2,5 milijona evrov, je razgrnila vso bedo postkomunistične ekonomije v zdravstvu. Afera je v najmanjše podrobnosti pokazala, kako so samo z enim samim materialom (tj. stenti, žilnimi opornicami) oškodovali javno zdravstvo za poltretji milijon evrov. V enem letu so v samo eni ustanovi s prirejenimi cenami, ki so jih umetno vzdrževali 3 do 4-krat višje kot na evropskem trgu, pokradli več denarja, kot so za žilne opornice v letu 2015 zapravile vse slovenske bolnišnice skupaj! Pa bi lahko še manj, če organizirani kriminal ne bi potekal naprej. Namreč, v od Ljubljane manj kot uro oddaljenih bolnišnicah se cene po padcu v UKC Ljubljana niso (še) popolnoma nič spremenile. Milojka Kolar Celarc, se ne počutite vsaj objektivno odgovorni za gospodarsko škodo in škodo za javne finance, ki še kar naprej dogaja? Zakaj niste poskrbeli, da bi se podobno varčevanje vzpostavilo po sistemu copy-paste na vseh 22.000 različnih artiklih, kolikor jih kupuje UKC Ljubljana in druge bolnišnice? Prihranki bi šli v nebo, saj gre vendar za desetine milijonov evrov letno!
Čakalne vrste za umret
Najbolj etični in moralni profesor prava, tisti, ki je na volitvah zmagal zaradi lažnih obljub svoje ekipe, da bodo skrajšali čakalne vrste v zdravstvu, uredili korupcijo v zdravstvu in finance v bolnišnicah - obljube, ki so se v izvedbenem smislu prenesle na Milojko Kolar Celarc - svojo nesposobno ministrico očitno še vedno podpira. Vendar pa gospa Marija Milojka čakalnih vrst ni niti malo skrajšala. Na tem področju se ni zgodilo prav nič. Šele ko je prislo do najhujšega, ko je bivšemu udbašu zaradi bojda predolgega čakanja na urološki poseg počil film in je ustrelil svojega urologa in policista, je ministrica točila krokodilje solze in obljubljala ukrepe. Ampak ko so se solze posušile, je odhitela na dopust. Gospa ministrica je za tragični dogodek v Izoli vsaj objektivno odgovorna, toda sodeč po njenem obnašanju nima niti najmanjše slabe vesti zaradi tega in niti ne razmišlja o odstopu.
Katastrofalna informacija o finančnem stanju

Avgusta smo prišli do t.i. Informacije o poslovnem stanju UKC Ljubljana, po domače povedano finančnega poročila za prvo polovico leta 2016, ki kaže na katastrofalno stanje v UKC Ljubljana. Samo v pol leta so v naši največji bolnišnici pridelali 12 milijonov evrov izgube. Štirikrat več kot v istem obdobju lani, pri tem da so obravnavali le 5,4% več bolnikov. Si predstavljate, kolikšnja bi bila šele izguba, če UKC Ljubljana ne bi samo na primeru žilnih opornic privarčeval 2,5 milijona evrov? In ker za tako malo več pregledanih bolnikov v UKCL niso mogli porabiti tolikokrat več denarja, domnevamo, da gre za pospešeno korupcijo, v smislu "dajmo, dokler se še da". Kaj ste naredili, gospa ministrica, da bi to katastrofo preprečili? Kakšni so vaši ukrepi zdaj, ko uradno veste za visoko izgubo?
Interpelacija
Ker se ob naštetih in še ob številnih drugih, javnosti in medijem manj poznanih aferah in problemih v zdravstvu doslej ni zgodilo pravi nič, kar kaže na slabo vodenje Ministrstva za zdravje, je Milojko Kolar Celarc doletela interpelacija. Vendar to še nič ne pomeni. Nikjer ni rečeno, da jo bodo dejansko razrešili. Če je od njenega obstanka odvisna nadaljnja usoda zdravniško-dobaviteljske mafije, ki črpa denar iz javnega zdravstva, potem je naivno pričakovati, da bo Kolarjeva "padla" in se se bo medicina, ki je v Sloveniji precej bolna, končno le začela zdraviti.
Dogodke bomo seveda skrbno spremljali in komentirali.