Komentar
G20 proti Svetovnemu gospodarskemu forumu v Davosu, 1 proti 0
Srečanje skupine G20 na Kitajskem me spominja na Davos. Če je na svetu dogodek, ki zajema bistvo establišmenta, je to Svetovni gospodarski forum (WEF) v Davosu. Ta, po mojem mnenju, nima nič opraviti z gospodarstvom, temveč se vse vrti okoli "biti tam" in je najbolj pomemben za tiste, ki se radi srečujejo z vsemi, za katere vedo, da so povabljeni.
08.09.2016 05:59
Piše:
Keith Miles
Ključne besede:
WEF
Davos
G20
Švica
Kitajska
Ko primerjate parado slavnih v Davosu in srečanje G20 na Kitajskem, ni nobenega dvoma, kaj je bolj resno: največja gospodarstva na svetu, združena v skupini G20, opravijo kar 80 % svetovne trgovine.
Prepričan sem, da se organizacija ukvarja z zanimivimi stvarmi, toda se kdo spominja velikih izjav, ki so koristno vplivale na življenje navadnih ljudi? So opozorile in preprečile finančni zlom leta 2008? Kaj je s težavami evra, ki še vedno trajajo? Je res potrebno imeti tak dogodek v verjetno najdražjem švicarskem letovišču? Tudi uradi WEF (World Economic Forum) so v Ženevi, ki je eno najdražjih mest na svetu kar se plač in življenjskih stroškov tiče.
Če je tak forum koristen, me preseneča, da ni pod okriljem Združenih narodov, nenazadnje so v Ženevi zgradbe te svetovne organizacije. Ali pa to samo kaže, kako neaktivni in nedomišljeni so lahko Združeni narodi? Imamo tudi srečanja najbolj razvitih industrijskih držav G7 in G20, ki so veliko bolj resni sestanki. Samo pomislite na davoške pogovorne delavnice o migraciji, terorizmu, klimatskih spremembah. Ali sploh kaj dobimo iz Davosa? Po mojem skoraj nič. Je srečanje prispevalo kaj pozitivnega k rešitvi krize na Bližnjem vzhodu, v Ukrajini, odpravi korupcije v športu ali problemov z virusom zika? Z vsem tem se ukvarjajo normalna mednarodna telesa.
Ta vsakoletni dogodek je potraten izlet za vplivneže iz establišmenta, ki ga na koncu skozi davke plačamo vi in jaz, ali pa stroške pokrijejo firme, posledica so višje cene. Vsak udeleženec za kotizacijo plača več tisoč evrov, in prepričan sem, da niti politiki niti vrhunski poslovneži iz svojih žepov ne prispevajo nič. Gotovo mislijo, da je mreženje vredno denarja. Za povrh WEF podpirajo številne velike družbe, ki nastopajo kot pokrovitelji, in očitno to počnejo zaradi prestiža. Seveda je treba Svetovnemu gospodarskemu forumu v Davosu čestitati za čudovito učinkovito trženje.
Seveda, ko je WEF izzvan, predstavi cel spisek pobud in poročil, toda zakaj bi se moral ukvarjati z dobrodelnostjo, če imamo svetovne organizacije in vlade? Kakorkoli, ko primerjate parado slavnih v Davosu in srečanje G20 na Kitajskem v tem tednu, ni nobenega dvoma, da je sestanek G20 bolj resen. Gospodarsko največje države sveta, združene v skupini G20, opravijo 80 % svetovne trgovine, gospodarska rast razvijajočih se držav v tej skupini je zdaj dvakrat hitrejša od najrazvitejših držav v G7, in celo več kot dvakrat hitrejša od držav evroobmočja, zato je srečanje G20 precej bolj pomembno.