Danes mineva 15 let od fenomena 11. september oziroma 9/11, kot mu pravijo Američani - dneva, ko so se zgodili vsaj trije teroristični napadi na Združene države; dve potniški letali sta se zaleteli v stavbi WTC v New Yorku, eno je zadelo krilo Pentagona v Washingtonu, četrto, menda namenjeno v Belo hišo, pa naj bi strmoglavili potniki v spopadu z ugrabitelji.
Uradna zgodba pravi, da je 19 Savdijcev, povezanih s teroristično organizacijo Baza (arabsko Al Kajda), 11. septembra 2001 z olfa noži in eksplozivnimi napravami ugrabilo štiri ameriška potniška letala. Prvi dve sta se kmalu po vzletu, torej še skoraj s povsem polnimi rezervoarji kerozina, zaleteli v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra (WTC) na Manhattnu v New Yorku. Oba nebotičnika sta se po približno eni uri silovitega požara porušila, v njiju pa je umrlo okoli 2500 ljudi. Kljub temu da je več inženirjev in statikov opozarjalo, da se Dvojčka zaradi požara ne bi smela oziroma mogla sama porušiti, je uradno poročilo to ovrglo. Obveljala je teza o tako ekstremni temperaturi, zaradi katere se je stalilo tudi najkvalitetnejše jeklo.
Tretje letalo naj bi z izjemno natančnostjo priletelo v krilo obrambnega ministrstva (Pentagon) in naredilo precej škode, pri tem pa za razliko od desetine video posnetkov z Manhattna, kjer sta letali zadeli Dvojčka, nikoli nismo videli nobenega posnetka letala, ki je priletelo v Pentagon. Glede na nizko višino stavbe in kraj udara je moralo leteti le nekaj metrov nad zemljo. Pilot je moral biti vrhunski. Morda bo FBI kdaj le javno predvajal posnetke nadzornih kamer s parkirišča pred Pentagonom...
Četrto letalo, domnevno namenjeno v Belo hišo, cilja ni doseglo, saj so ga našli raztreščenega na polju blizu Pittsburgha, po uradni razlagi pa so ga strmoglavili potniki, ko so se z ugrabitelji borili za nadzor nad letalom. Enajsti september, okoli katerega se danes spleta neverjetno veliko mitov in legend, je 12. septembra dobil epilog na Manhattnu, kjer se je zgodaj zjutraj zrušila še nekoliko nižja stolpnica WTC7, menda zaradi poškodb in požarov, ki so nastali zaradi gorečih Dvojčkov, katerih zrušenje je sicer poškodovalo še 22 drugih stavb v tistem delu Manhattna.

Uradni seznam storilcev. Sodili niso nikomur, saj so vsi umrli 11. septembra.
Samomorilski napadi 11. septembra so bili doslej največji v zgodovini, v njih je umrlo prek 3000 ljudi. Obraz zla, ki je napadlo Ameriko in predsedniku Bushu in njegovim neokonservativcem dalo alibi za napad na Afganistan in Irak, je že v nekaj dneh dobil človeško podobo. Malo je ljudi v 21. stoletju, ki so postali tako prepoznavni kot Osama bin Laden, vodja Al Kajde in uradni krivec za 11. september. Čeprav je bil Osama še v osemdesetih letih 20. stoletja kot taliban ameriški zaveznik v boju proti Sovjetom v Afganistanu in čeprav je familija Bin Laden eden izmed donatorjev Harvardske knjižnice, je Osama do konca veljal za ameriškega sovražnika št. 1. Po več kot desetletju iskanja so ga 1. maja 2013 ameriški specialci našli v Pakistanu, kjer naj bi se skrival v neki neizstopajoči hiši. Med racijo so ga ustrelili kot psa, potem pa sprožili govorice, da se je skrival za ženskami. Njegovo truplo so odnesli in ga kremirali, pepel pa stresli nekam v Indijski ocean. Fotografija iz znamenite Situation Room v Beli hiši je še danes zelo povedna: najvišji predstavniki ameriške administracije, vključno s predsednikom Obamo in tedanjo državno sekretarko Clintonovo gledajo neposredni prenos lova na bin Ladna. Barack Obama je videti resen, Hillary Rodham Clinton pa se smehlja. Če bo novembra izvoljena za prvo žensko predsednico v zgodovini ZDA, se bo vredno spomniti te fotografije...