Komentar

Prihodnost Evrope znotraj eksplozivnega scenarija

Evropska unija se je izkazala za uspešno zamisel vse dokler jo je vodila funkcionalistična vizija. Svojo nestabilnost oziroma vse hibe združevanja suverenih držav pa je pokazala v trenutku, ko je vstopila v unionistično paradigmo. Evro je pokazal, da skupna valuta brez skupne vlade resnično ni mogoča, obenem pa je tudi dokazal, da skupna valuta s seboj avtomatično ne prinese tudi skupne vlade.

23.09.2016 19:13
Piše: Laris Gaiser
Ključne besede:   Evropa   EU   Coudenhove - Kalergi   Slovensko panevropsko gibanje   federacija

Unija tvega svoj razpad, če v kratkem ne bo izumila novega skupnega projekta, v katerega bo verjela večina državljanov in v katerem bomo mi volivci videli smisel skupne poti.

Evropska unija je kompleksen projekt, ki ima veliko očetov. Če pustimo ob strani idejo skupnega evropsko kulturno-političnega prostora Svetega rimskega cesarstva, ki ga je ustanovil sveti Karl Veliki in je preživel vse do časa Napoleona, pa Evropske skupnosti oz. Unija izvirajo iz multikulturne, krščanske vizije Coudenhove-Kalergija, ki je leta 1923 napisal manifest Panevropa, ter iz prostozidarskih, liberalnih krogov Artura Spinellija. Združene države Amerike so tej opisani podlagi po drugi svetovni vojni dodale realpolitično željo po stabilnem trgu, sestavljenem iz vojaško podrejenih, a politično stabilnih zaveznikov, ki bi bili sposobni držati fronto pred komunizmom. Iz vseh teh gibanj je nastala Unija, kot jo poznamo danes. Izkazala se je za uspešno zamisel, vse dokler jo je vodila funkcionalistična vizija. Svojo nestabilnost oziroma vse hibe združevanja suverenih držav pa je pokazala v trenutku, ko je vstopila v unionistično paradigmo. V času, ko smo iskali in gradili prihodnost z ad hoc projekti, smo našli soglasje in sodelovanje. Ko pa smo v zadnjih dvajsetih letih začeli oblikovati federalistično vizijo na podlagi evra, in sicer pod pritiskom francoske bojazni pred veliko Nemčijo, smo padli v začarani krog nazadovanja. Evro je pokazal, da skupna valuta brez skupne vlade resnično ni mogoča, a žal je istočasno tudi dokazal, da skupna valuta s seboj avtomatično ne prinese tudi skupne vlade.

 

Leta 2008 so se pod velikim špekulativnim napadom na naš finančni sistem jasno pokazale razlike med članicami. Takrat se je začela globoka kriza, iz katere še danes ne najdemo izhoda. Še huje: migracijska (migrantska) kriza je le - načrtno - poglobila razpoke in nasprotovanja. Brexit je prvi dokaz razpada sistema, čeprav sam izhod Združenega kraljestva pravzaprav ne bo prinesel velikih razlik v odnosih med Brusljem in Londonom. Britanija je v resnici z referendumom pridobila prav to, kar je dolga leta iskala: še naprej bo ostala del skupnega trga, še naprej bo za to dajala denarni prispevek, le izključila se bo iz skupnega političnega vodenja. Otok bo dejansko obdržal prednosti, ki jih je vedno iskal v evropskem prostoru, istočasno pa se bo znebil odgovornosti "federalizacije", kar je tako ali tako vedno bilo v nasprotju z njegovo tradicijo in državnim interesom.

 

Unija tvega svoj razpad, če v kratkem ne bo izumila novega skupnega projekta, v katerega bo verjela večina državljanov in v katerem bomo mi volivci videli smisel skupne poti.

 

Živimo znotraj eksplozivnega scenarija: še nikoli se istočasno ni zgodilo, da bi v Bruslju sedela izjemno nesposobna komisija (zagotovo najslabša Evropska komisija do danes) in da bi države imele tako nekvalitetne politične voditelje. Slovensko Panevropsko gibanje (SPG) že dolga leta opozarja na nevarnost, ki jo za našo prihodnost predstavlja neprestano prenašanje odgovornosti s strani lokalnih politikov na bruseljske institucije in na tamkajšnjo razklanost. V iskanju učinkovitejšega ravnovesja moči znotraj Sveta, kjer so male državice zgolj plen velikih sil, je SPG pred leti predlagalo, da se tudi v centralni Evropi med Slovenijo, Hrvaško, Avstrijo, Češko, Slovaško in Madžarsko oblikuje uradno sodelovanje, kot ga imajo države Beneluksa ali Skandinavije. Pozitivni učinki bi bili številni. Na primer: boljše lokalno sodelovanje in razvoj, večja relativna teža pri odločitvah znotraj Unije, stabilizacija EU zaradi reševanja regijskih problemov na lokalni ravni ter t. i. mehak pristanek v nezaželenem primeru, če bi Unija nekega dne razpadla.

 

Takšno vizijo je za svojo sprejel tudi eden od predsednikov avstrijskega zveznega parlamenta in kandidat za predsednika Republike Avstrije Norbert Hofer, ko je pred tedni prišel na obisk v Slovenijo. Reakcije naše politike so bile histerične, saj so vsi mislili, da nam Avstrijci pod svojim vodstvom želijo ponovno vsiliti Avstro-Ogrsko. Minister Karl Erjavec je vizijo označil za Hoferjevo lastno promocijo in za nevaren predlog, ki lahko pripelje do razpada Unije. Če bi se naš zunanji minister vzdržal pri komentiranju zadev, ki niso blizu njegove standardne demagoške politike, bi lahko ugotovil, da je predlog "slovenski" in bi ob pravem času lahko celo postal "njegov" projekt glede na to, da naša zunanjepolitična strategija Slovensko Panevropsko Gibanje uvršča med uradna sredstva mehke moči naše diplomacije, ter glede na to, da je val združevanja različnih držav znotraj EU neustavljiv in celo dobrodošel prav zaradi razjasnitve ravnovesja moči, ki je nujno potreben. Karl Erjavec je za časnik Večer povedal, da bo zadeve rešilo srečanje članic v Bratislavi. Danes vemo, da je to srečanje le poglobilo nesporazume. EU od samega začetka vodijo skupine! Na začetku so bile članice ustanoviteljice s podporo ZDA, potem je nastal "francosko-nemški vlak", ki se srečuje pred vsakim evropskim vrhom, Višegrajska skupina zagovarja lastne interese, baltiške države se iz dneva v dan poskušajo globlje povezati, medtem ko Skandinavci že od nekdaj lastne interese zagovarjajo enoglasno.

 

Čas je, da se začnemo zavedati, da vlak Evrope pelje naprej ali pa k razpadu. Rešitve obstajajo, potrebujemo le pametne politike, ki bodo trezno razmišljali in razumeli mednarodno politiko. V danih okoliščinah federativna Evropska unija ne bo nikoli obstajala. Čeprav slovenski predsednik Borut Pahor vneto zagovarja federativno ureditev, je to projekt, ki nikoli ne bo zaživel, ker ga lahko omogoči le popolna predaja suverenosti vseh držav. To pomeni, da bi moral prav naš predsednik predati vse svoje in vladne pristojnosti nekomu drugemu. Čeprav nam ni všeč, bo Evropska unija vedno ostala nekaj posebnega. Nikoli federacija, nikoli država, nikoli konfederacija, pač pa Unija: pravni unicuum v mednarodnem sistemu. Njena naloga je naša varnost, mir, razvoj in blaginja. Zato je potrebno, da se preoblikovanja Unije lotimo trezno in z utemeljenimi predlogi, ne pa demagoško ali populistično. Regionalizacija znotraj Unije je v teku in je lahko rešitev za njeno preživetje.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.495
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.076
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.150
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.009
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 882
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287