Opazili smo
Matjaž Han s poslanci SDS proti preglednejšemu delovanju Sazasa
Poslanci so se vendarle izrekli o zakonu o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP), ki izboljšuje nadzor nad kolektivnimi organizacijami, kakršno je tudi združenje Sazas, uvaja večjo preglednost delovanja kolektivk, njihovim članom pa daje večji vpliv na sprejemanje ključnih odločitev. Ob tem je zanimivo, da je vodja poslanske skupine SD Matjaž Han za razliko od preostalih koalicijskih poslancev glasoval proti takšnim rešitvam.
Ključne besede:
Zkuasp
zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic
Matjaž Han
Sazas
državni zbor
Medtem ko so poslanci SD Jan Škoberne, Janko Veber in Matjaž Nemec glasovali za ZKUASP, je bil Matjaž Han proti. FOTO: Mediaspeed
Predstavniki Sazasa in njegovih povezanih društev so se v preteklosti večkrat zglasili v poslanski skupini SD.
Zakon, s katerim se v slovenski pravni red z zamudo prenaša evropska direktiva, zaradi česar je Slovenija tudi prejela opomin Evropske komisije, je na septembrski seji potrdilo 44 poslancev. Med njimi so bili poslanci vladajoče SMC – zakon je pripravilo ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška, DeSUS in SD. Vendar ne vsi. Proti sprejemu je glasoval vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Matjaž Han. Po pričakovanjih, bi lahko rekli, saj je Han v času zakonodajnega postopka neprestano izražal dvom v učinkovitost ZKUASP. Ob tem pa ne gre pozabiti niti, da so se predstavniki Sazasa in njegovih povezanih društev v preteklosti, tudi ko se je poskušalo spremeniti zakon o avtorski in sorodnih pravicah (a vselej neuspešno), večkrat zglasili v poslanski skupini SD, ki jo vodi prav Matjaž Han. Lobistične stike, o katerih smo že pisali, je seveda zabeležila tudi komisija za preprečevanje korupcije.

Lobi pod vodstvom najvplivnejših članov Sazasa je poskušal zminirati tudi tokratni ZKUASP, in to vnovič z vsemi razpoložljivimi sredstvi (se še spomnite nastopov Jana Plestenjaka in Omarja Naberja v parlamentu?), a koalicija tokrat ni popustila. Ne glede na to, da so predstavniki glasbenega lobija obiskali tudi poslansko skupino SMC, in kljub kritikam, da zakon ni optimalen, kar je na redni seji priznala tudi poslanka Cerarjeve stranke Anita Koleša.
In kdo je poleg Hana še glasoval proti zakonu, ki ureja delovanje kolektivnih organizacij, ki na leto upravljajo z več milijoni evrov denarja avtorjev? Med desetimi poslanci najdemo poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija, Evo Irgl, Danijela Krivca, Tomaža Lisca, Anžeta Logarja, Bojana Podkrajška, Marka Pogačnika, Jožeta Tanka (vsi SDS) in nepovezanega Zvonka Laha. Preostali poslanci (NSi, ZL, Alenka Bratušek, Bojan Dobovšek, Andrej Čuš ...) se o zakonu niso izrekli.
Za razliko od Hana so njegovi strankarski kolegi Matjaž Nemec, Jan Škoberne, Marija Bačič in Janko Veber ZKUASP podprli. Bojana Muršič (SD) se je glasovanja vzdržala.
Posamezne glasove o zakonu o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic lahko preverite TUKAJ.