Še mesec dni nas loči od predsedniških volitev v ZDA, ki bodo letos dejansko nekaj posebnega. Na Portalu PLUS kot morda edini slovenski medij objavljamo dokaze, kako je kritična ameriška javnost oba predsedniška kandidata, Hillary Clinton in Donalda Trumpa ujela na laži. Ameriški volivci se bodo torej 8. novembra znašli pred zgodovinsko dilemo, kaj narediti, ko si konkurirata dva slaba kandidata za predsednika oziroma predsednico najmočnejše države na svetu. Izbirali bodo med slabo in še slabšo možnostjo.
Seveda bomo o ameriških volitvah, katerih razplet bo imel globalne posledice in ki lahko vplivajo na življenja nas vseh, poročali tudi v prihodnjih tednih, prav tako bomo objavili nekaj komentarjev. Danes pa se bomo osredotočili na skupno točko obeh letošnjih predsedniških kandidatov. Eden izmed ameriških komentatorjev je namreč lucidno izjavil, da imata Hillary Rodham Clinton in Donald J. Trump eno skupno točko: oba kandidirata proti edinemu protikandidatu, ki ga lahko premagata. V nadaljevanju bomo poskušali opisati, zakaj je mnoge Američane ta trenutek sram obeh kandidatov in zakaj v zadregi gledajo naokoli, če bi se morda kje pojavil še kak relevanten kandidat.
Na žalost je večina slovenskih medijev iz takšnega ali drugačnega razloga zamolčala vse laži Hillary Clinton, ki so jih odkrili ameriški mediji, zato bomo tokrat posvetili več pozornosti prav lažem demokratske kandidatke za ameriško predsednico. Če ne verjamete, kakšna revščina v poročanju vlada pri nas, vpišite v iskalnik Google besedno zvezo "laži Hillary". Edini članek, ki ga boste našli v slovenščini, je na spletni strani nova24tv.si (vir).

Hillary v zapor je gverilska kampanja, ki se je zelo prijela. Tudi avtomobilskih odbijačev.
Prva laž, marec 2008: ostrostrelci
Hillary ni sveže pečena lažnivka. Prvič je ameriške medije pretresla z lažjo že pred osmimi leti, ko je na nekem dogodku vzneseno razlagala, kako je marca leta 1996 na letališču v Bosni in Hercegovini tekla sklonjena "pod ognjem ostrostrelcev". A glej ga zlomka: televizijski posnetki so nedvoumno pokazali, da nikjer ni bilo nobenih ostrostrelcev in da je obisk potekal v povsem mirnem okolju. Ko so jo leta 2008 soočili s to lažjo, se je Clintonova nekako izmazala, češ da se ni najbolje spomnila. Kljub temu pa je bila to prva njena laž, na katero so jo ujeli ameriški mediji.
Izsek iz prispevka televizije CBS, ki prikazuje izjavo Hillary in resnično dogajanje na letališču v Bosni:
Najprej proti, potem za istospolne poroke
Eden večjih preobratov v stališčih Hillary Clinton je podpora istospolnim porokam. Pred letom 2013 je taki poroki odločno nasprotovala, nato pa je v javni izjavi leta 2013 nedvoumno in jasno podprla pravico gejev in lezbijk do porok. V radijski izjavi leta 2014 pa je celo zanikala, da je v zvezi z istospolnimi porokami imela kadarkoli drugačno mnenje. Jasno in glasno se je zlagala, da o tem vprašanju nikoli ni spremenila stališča.
Izjave Hillary na temo istospolnih porok pred letom 2013:
Izjava Hillary leta 2013, v kateri podpira istospolne poroke:
Radijska izjava iz leta 2014, v kateri Hillary zanika, da je bila proti istospolni poroki:
Laži o zaupnih e-sporočilih, na laž jo je postavil celo direktor FBI
Hillary je v izjavi za javnost marca 2015 dejala, da:
- ni pošiljala zaupnega materiala, a se je izkazalo, da je bilo v resnici 110 mailov dokazano zaupne narave v času pošiljanja oziroma prejema;
- da je FBI posredovala vse maile, ki bi lahko bili povezani z njenim delom, a se je izkazalo, da več tisoč službenih mailov ni bilo posredovanih Zveznemu preiskovalnemu uradu;
- da je pregledala vse maile, a se je izkazalo, da odvetniki, ki so delali za Hillary, niso pregledali vsebine;
- da je uporabljala samo eno mobilno napravo, a se je izkazalo, da jih je uporabljala kar nekaj;
- da ni bila ogrožena varnost podatkov, toda direktor FBI meni, da je bila.
Video, v katerem direktor FBI postavlja na laž številne izjave Hillary Clinton:
Ostale laži Hillary
Soprogo nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona - mimogrede, na nedavnem pogrebu Šimona Peresa je deloval shujšano in postarano, zato so se spet okrepile govorice, da ima Parkinsonovo bolezen - so ujeli še na mnogih drugih lažeh. Tudi ko je šlo za občutljivo področje zdravja. Namesto da bi javnosti priznala, da je bolna, je najprej rekla, da se je na obletnici 11. septembra slabo počutila, ker je bilo vroče. Na koncu se je izkazalo, da je imela pljučnico, ki ji je bila diagnosticirana že dva dneva prej.
Trumpova zadnja laž: zmagal v raziskavi, ki ne obstaja
Če Hillary ni imela težav z laganjem, potem Donald Trump za njo čedalje manj zaostaja. Odmevala je tista izjava, dana 28. septembra za TV program Fox News, ko je dejal, da je po raziskavi, ki jo je po soočenju s Hillary opravila televizija CBS, zmagal. Izkazalo se je, da ta raziskava sploh ne obstaja, saj CBS ni delala nobene ankete ali raziskave o tem, kdo je zmagal na prvem televizijskem soočenju obeh kandidatov.
Odlomek iz oddaje The Late Show with Stephen Colbert, kjer razkrijejo Trumpovo laž:
Izbira med dvema najslabšima kandidatoma
Če ste se, dragi bralci, morda spraševali, zakaj ima Trump možnosti za zmago, ste morda v tem članku dobili vsaj nekaj odgovorov. Tudi volivci, ki ne marajo Trumpa, so se znašli pred dilemo, kako naj volijo za Hillary, če pa kot kandidatka za prvo žensko predsednico v zgodovini Združenih držav Amerike dokazano laže. V katerikoli demokratični družbi na svetu bi kandidat, ki ga ujamejo na tako očitnih in jasnih lažeh, dokončno pogorel. Toda ameriški volilni sistem Američanom vsaj tokrat ne pušča izbire: izbrati morajo slabega kandidata. Kdorkoli bo zmagal, Hillary ali Donald, bo pustil grenak priokus, saj ameriški volivci naslednja štiri leta ne bodo nikoli vedeli, ali jim predsednik (predsednica) govori resnico ali po svoji stari navadi spet laže. In to jim je jasno že danes. Če si pozorno pogledate posnetke, pripete k temu članku, boste videli, da bi takšne laži težko prenesli celo vsega hudega vajeni slovenski volivci. In prav zato, ker je Hillary tako slaba kandidatka (ki jo vsakič ujamejo na laži), ima Donald morda celo zelo resne možnosti, da postane predsednik najvplivnejše države na svetu.