Komentar

Kako naprej, 2. del: Kako to, da Nobelove nagrade praviloma dobivajo profesorji privatnih univerz?

Moderni trg stališč, prepričanj in informacij oblikuje učinkovite ovire in ograje zoper nelegitimne in krivične pojave. Na nek paradoksalnen način je za nemoteno delovanje tega trga odgovorna vlada. Da bi takšen kulturni vrvež deloval na podlagi raznolikosti, enakopravnosti in kontradiktornosti, se v modernih državah intelektualci in njihove ustanove držijo "stran" od države. 

21.10.2016 19:07
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   legitimnost   cerkev   Miro Cerar   Velika Britanija   nacizem   Nemčija

Miro Cerar ima zakonito (pravno) podlago, da je predsednik slovenske vlade. Če pa ima tudi pravico, da vlada, je veliko vprašanje.

Če se priključite na internet in vtipkate vprašanje "Ali je bila nacistična Nemčija pravna država?", lahko preberete naslednje (korektno) besedilo slovenskega združenja malih delničarjev: "S provokativnim vprašanjem, ali je bila nacistična Nemčija pravna država, preidemo v 20. stoletje. Odgovor je jasen - da! Sovraštvo nacistov do Judov, ki je zajelo vso takratno Nemčijo in je doseglo vrhunec v uničevalnih koncentracijskih taboriščih, je bilo pravno utemeljeno z nemško natančnostjo v tako imenovanih nürnberških zakonih. Vsa morija je imela pravno podlago, čistost rase je zakonsko opredeljena. Torej, ali Slovenija je pravna država? Tudi Slovenija je pravna država, tako v pomenu prevzete definicije kot tudi glede na zgodovinsko refleksijo. Zatohlost in beda države Slovenije sta dovolj zgovorni, da hitro ugotovimo, da pravna država ni deus ex machina... "

 

Če (se) vprašate "Ali ima Miro Cerar pravico biti predsednik slovenske vlade?", je odgovor na dlani: Miro Cerar ima zakonito/pravno podlago, da je predsednik slovenske vlade, če pa ima tudi pravico, da vlada, je veliko vprašanje.

 

Zakaj?

 

1. Ker se volivci leta 2014 niso mogli zares prepričati, ali je SMC (Stranka Mira Cerarja) vredna njihovega zaupanja, saj se je na političnem prizorišču pojavila 2. junija 2014, torej 40 dni pred volitvami, ki jih je vodja opozicije po odločitvi režimskih pravnikov - ki si niso bili povsem tuji s Cerarjem - dočakal v zaporu;

 

2. ker je v času Cerarjeve vlade naraščala razlika med zahtevami/pričakovanji volivcev in dosežki vlade oz. družbenimi razmerami oz. se je zmanjševala legitimnost vlade - predvsem na področju privatizacije in konkurence v gospodarstvu; na področju zunanje politike, zdravstva, pravosodja, šolstva, železniške in cestne infrastrukture, kulture itn.

 

 

Če se pri omenjenih vprašanjih in odgovorih nekoliko zamislimo, si moramo zastaviti še eno vprašanje: kako pa je mogoče doseči pravičnost oz. legitimnost oblasti? Skoraj v vsakem ameriškem pa tudi v filmih drugih zahodnih držav, h katerim se prišteva Slovenija po koncu hladne vojne oz. po osamosvojitvi, bomo videli posnetek sodne dvorane, kjer piše: Verujemo v Boga! Navsezadnje se omenjanju (krščanskega) Boga ne izogibajo niti v Rusiji.

 

Cerkev je dolga stoletja veljala kot vrednotna os zahodnega (in drugega) sveta. Njena vloga je v 20. stoletju gotovo opešala, vendar se ji nobena demokratična družba ne more odreči. To navsezadnje - z vsemi zadržki, ki jih na svoje zvonove obešajo glavni mediji, recimo v zvezi z denacionalizacijo in finančnimi problemi v Mariboru - velja tudi za Slovenijo. Navsezadnje se je za cerkvenega človeka razglasil sam Miro Cerar.

 

Bog in Cerkev danes redkokdaj stojita v ospredju vrednotnih razprav in legitimizacijskih procesov, pač pa sta navzoča v ozadju, včasih v polmraku; včasih komaj vidno in komaj slišno posegata v družbeno, tupatam v politično dogajanje. V zahodnih državah ne pričakujemo političnih odločitev in zakonodaje, ki bi bile naravnost protikrščanske, v Rusiji pa je povezava med Kremljem in pravoslavno cerkvijo zelo tesna.

 

V liberalnih in ateističnih krogih so glede takšnih pripovedi zelo zadržani. Kako pa se liberalci in ateisti branijo pred morebitnimi zablodami pravne države? V večini modernih družb seveda obstaja živahen vrvež intelektualnih povezav in izmenjav. Njihova središča so univerze, inštituti, akademije, različni zavodi in društva, založbe, tudi stranke in njihovi think tanks. K legitimnosti/upravičenosti politike oz. h kritiki delegitimizaciji politične samovolje veliko prispevajo mediji: časniki, revije, TV mreže, internet... Slovenski mediji imajo v tem pogledu pred sabo še velike naloge, razdalje in neshojene poti.

 

Moderni trg stališč, prepričanj, informacij... oblikuje učinkovite ovire in ograje zoper nelegitimne in krivične pojave. Na neki (paradoksalni) način je za nemoteno delovanje tega trga odgovorna vlada. Da bi takšen trg, tj. kulturni vrvež deloval na podlagi raznolikosti, enakopravnosti in kontradiktornosti, se raziskovalni in kulturni skladi v modernih državah, npr. v Veliki Britaniji, oblikujejo po načelu at arm’s length, kar pomeni, da se intelektualci in njihove ustanove držijo "stran" od države. Ta nepristransko spodbuja kulturne procese, ne pripisuje pa si niti odgovornosti niti zaslug za rezultate. V tem pogledu našima ministrstvoma za kulturo in za šolstvo, da ne govorim o predsedniku vlade, precej manjka. Namesto, da bi ravnali kot v modernih državah, popuščajo levičarski retoriki, ki se izživlja s preganjanjem zasebne pobude in privatnih šol. Le kako to, da Nobelove nagrade praviloma podeljujejo profesorjem privatnih univerz?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.678
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.388
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 567
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 444