Komentar

Kako naprej, 3. del: V slepi ulici poznega socializma

Kvalificirani opazovalci slovenskega gospodarsko-političnega prizorišča ugotavljajo, da slovenska država kontrolira 40 ali celo 50 odstotkov slovenskega gospodarstva. Udeleženost slovenske države v nacionalni ekonomiji je po mednarodnih študijah (OECD) med najvišjimi v Evropski uniji. Ureditvi s takšnimi značilnostmi pravimo državni kapitalizem, lahko pa bi uporabili tudi neko drugo ime: pozni socializem. 

28.10.2016 20:58
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   legitimnost   socializem   kapitalizem   Slovenija   EU

Ilustracija: The New Yorker

Do krize pride, ko poznosocialistična vlada v nasprotju z zakonodajo in evropsko politiko varčevanja množi število zaposlenih v javnem sektorju in v njem na debelo zaposluje svoje volivce.

Kvalificirani opazovalci slovenskega gospodarsko-političnega prizorišča ugotavljajo, da slovenska država/vlada kontrolira 40 ali celo 50% slovenskega gospodarstva. V vladnem dokumentu Strategija upravljanja kapitalskih naložb[1] pa lahko preberemo: "Evropska komisija, ki črpa iz podatkov OECD, v dokumentu Country Report Slovenia 2015 ugotavlja, da je udeleženost slovenske države v nacionalni ekonomiji med najvišjimi v Evropski uniji (v nadaljnjem besedilu: EU). Delež družb z več kot 50- odstotnim državnim lastništvom je po knjigovodski vrednosti v deležu BDP daleč najvišji, z upoštevanjem tudi družb z državnim deležem od 10 % do 50 % pa drugi najvišji. Na drugi strani je delež zaposlenih v državnih družbah v odstotku vseh zaposlenih v Sloveniji v obeh primerih tretji najvišji."

 

Ureditvi s takšnimi značilnostmi pravimo državni kapitalizem, lahko pa bi uporabili tudi neko drugo ime - ki pristoji še nekaterim nekdanjim ali sedanjim komunističnim državam, npr. Kitajski - pozni socializem. Tako kot pozni kapitalizem, ki ga je preučeval Habermas, se je tudi pozni socializem odrekel nekaterim sestavinam, ki so bile značilne za njegove prejšnje oblike. Poznosocialistične države so večinoma opustile retoriko brezrazredne družbe in uvedle retoriko obrambe pridobitev socializma (s čimer varujejo premoženje, ki so ga partijski in policijski šefi pridobili v socializmu); odpovedale so se omejitvam glede zasebne lastnine, odkritemu preganjanju svobodomiselnosti itn., niso pa se odpovedale državnim posegom v gospodarstvo, obvladovanju medijev in t.i. civilne družbe, pravosodja in šolstva, predvsem pa se niso odpovedale nekdanjim prijateljskim in zarotniškim omrežjem...

 

Poznosocialistične družbe so bolj ali manj odpravile najbolj vidne in najbolj zavržne značilnosti zgodnjega socializma, s tem pa seveda ni rečeno, da so odpravile bistvene značilnosti socializma. O tem v javnosti ni veliko govora, vendar je trdoživost mehanizmov, razvitih v času socializma, pozornemu opazovalcu vsekakor otipljivo jasna. V Sloveniji smo imeli nekaj razprav, ne pa tudi sklenjenih polemik o simbolih in imenih (Tito, Jugoslavija, Sovjetska zveza, rdeča zvezda...), ki predstavljajo stari jugoslovanski režim. Manjka del procesa, ki mu psihoanalitiki pravijo zaključenost (closure). V Sloveniji še vedno ni mogoč neobremenjen pogovor o državljanski vojni, domobrancih in povojnih zunajsodnih pobojih, nekako nedotakljivi pa so predvsem revolucija, protifašizem; času 1941-1945 pa pripisujejo celo vrsto romantičnih lastnosti.

 

Izjavam, idejam in konceptom, predvsem pa njihovim zagovornikom pripisujemo legitimnost/upravičenost, kadar se ujemajo z dokazljivimi dosežki oz. z dejstvi, tj. kadar - kot se reče v pogovornem jeziku - med besedami in dejanji ni nasprotij. Legitimno je npr. pričakovanje volivcev, da se bo dejansko uresničila napoved kandidata o najmanj tisoč evrih pokojnine, legitimnost pa bo omajana, če bo kandidat po volitvah na obljubo pozabil in če dodatkov ne bo. Enako se bo zgodilo ministru ali vladi, ki ob nastopu v parlamentu zagotavljata, da Slovenija še trideset let ne bo potrebovala drugega tira med Divačo in Koprom, čez nekaj časa pa si premislita in izjavita, da je z gradnjo drugega tira treba začeti nemudoma. Vendar so to drobtine in drobnarije. Legitimnost se začne zmanjševati, kriza legitimnosti nastopi, ko banke, namesto, da bi jim ga posojale, državljanom denar odvzemajo. Do krize pride, ko poznosocialistična vlada v nasprotju z zakonodajo in uradno (evropsko) politiko varčevanja množi število zaposlenih v javnem sektorju in v njem na debelo zaposluje svoje volivce. Da o provincialnem odporu zoper globalizacijo (trgovinska sporazuma s Kanado in ZDA) sploh ne govorimo!

 

Problem - kot rečeno - sega od poveličevanja socialistične revolucije do čudaške zgodovinske zamude s socializmom, rdečimi zvezdami, jugoslovanstvom itn. Vulkanskemu izbruhu podobno krizo legitimnosti pa je mogoče pričakovati zaradi robatega protislovja med slovenskim poznim socializmom in članstvoma Slovenije v EU in NATO. Čudaška zgodovinska zamuda - recimo ji slepa ulica poznega socializma - je pripeljala do obubožanja državljanov Slovenije, ki so sicer zgodovinsko upravičeni do enakega življenjskega, zdravstvenega, šolskega, kulturnega… standarda kot avstrijski ali italijanski udeleženci poznega kapitalizma. Ob tem je primer obubožanja, razoroževanja oz. delegitimizacije slovenske vojske dragulj v kroni slovenskega čudaštva, ki meji na nevarno norost.

 

Večina državljanov - kot je običajno ob vulkanskih izbruhih - potrpežljivo čaka, da bo vulkan nehal bruhati. Ob tem se je treba spomniti na Hansa Christiana Andersena in na njegovo pravljico Cesarjeva nova oblačila. Za absurdni konstrukt oz. za nesmiselno "egitimizacijo" seveda niso krivi preplašeni in potrpežljivi državljani, ampak cesar in njegovi krojači, v našem primeru pomanjkanje kompetentne politične razprave, mediji in druge ustanove, ki rajši kot rešilna in osvobodilna sporočila proizvajajo vedno nova oblačila in - če je treba - legitimizirajo prazen nič. Rešitev ni preprosta. Po vsem videzu so potrebne nove ustanove: nove revije, nove televizije, nove univerze in nova (na prvi pogled nedolžna, naivna…) miselnost, ki bo omogočila ugotovitev, da je cesar gol. Potem pridejo nove volitve in nova vlada! Domiselni prijatelji, ki jim je dovolj čudnega preoblačenja, pravijo, da bi morali namesto cesarskega uzakoniti predsedniški sistem.

 

(KONEC)

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.031
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.191
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 735
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474