Razkrivamo

Operacija NKBM: Prve kazenske ovadbe proti Runjaku in Kastelicu

Poslanec Janko Veber je zaradi suma zlorabe položaja ovadil več oseb v upravi in nadzornem svetu Slovenskega državnega holdinga (SDH). Šlo naj bi za prireditev razpisa za prodajo NKBM, kar bo brez dvoma medijsko zelo odmevna zgodba. Veber je poleg Mateja Runjaka in Gregorja Kastelica prav tako ovadil njune domnevne sostorilce iz zasebnih svetovalnih družb in iz družb, ki so se potegovale za nakup te mariborske banke v državni lasti. 

24.10.2016 22:56
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Janko Veber   NKBM   Matej Runjak   SDH   Gregor Kastelic   Triglav   NLB   prodaja   oškodovanje   proračun

Fotografiji: Mediaspeed

Če bi - vsaj teoretično gledano - Vebrova akcija uspela in bi pravosodni organi v primeru NKBM odkrili korupcijo, potem bi se ob uveljavljanju protikorupcijske klavzule lahko dosegla razveljavitev prodaje te nekoč državne banke, ki je bila očitno pod ceno prodana skorajda neznani družbi, registrirani v davčni oazi.

Janko Veber, poslanec, nekdanji šef parlamenta in obrambni minister, ki ga je odnesla afera Veberkom, je ovadbo podal, kot sam pravi, zaradi suma nepravilnosti in izključno na osnovi javno dostopnih informacij in medijskega poročanja v zvezi s prodajo NKBM, o tem pa je obvestil tudi predsednika Računskega sodišča Tomaža Vesela in Borisa Štefaneca, predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. Kot je razvidno iz ovadbe, poslanec sumi, da je več odgovornih oseb iz uprave in nadzornega sveta SDH "z namenom oškodovanja državnega premoženja sprožilo prirejen postopek prodaje NKBM, s ciljem čim ceneje prodati banko izbranim kupcem". S tem je bila po Vebrovem mnenju onemogočena konkurenca kupcev in bistveno znižana kupnina za prodane delnice NKBM. Na ta način naj bi ovadeni oškodovali državni proračun.

 

In kdo so ovadeni? V oči bode zlasti nekdanji član uprave SDH Matej Runjak, ob njem pa javnosti bistveni manj poznani svetovalec izbranega kupca Gregor Kastelic. Runjak naj bi večkrat komuniciral s predstavniki kupcev banke in njihovimi svetovalci izven prodajnega postopka in jim tako omogočil nakup NKBM ter sklenitev pogodbe pod ugodnejšimi pogoji. Pri Kastelicu, ki je še vedno podpredsednik nadzornega sveta Zavarovalnic Triglav (Runjak je bil njegov predsednik, vendar je bil kasneje razrešen), pa poslanec Veber sumi, da je imel kot podpredsednik nadzornega sveta Triglava "na voljo vse informacije glede stanja banke, danih jamstev države, drugih konkurenčnih ponudb in dodatnih zahtev, s katerimi so bili soočeni drugi potencialni kupci".

 

 

Novi problemi za SDH

 

Ovadba prihaja ravno v času, ko so se notranja trenja na SDH na prvi pogled umirila, saj so nadzorniki "sporazumno razrešili" članico uprave Anjo Strojin Štampar, ki velja za dolgoletno protežiranko Boruta Jamnika. Toda zanimivo je, da so se mediji ob poročanju o domnevni nesposobnosti Anje Strojin Štampar dosledno izogibali nečemu neprimerno bolj pomembnemu; da namreč o njej vemo zelo veliko oziroma glede poklicne kariere in poslovnih referenc v bistvu vse, medtem ko o (začasni) predsednici uprave Slovenskega državnega holdinga Lidiji Glavini ni znanega takorekoč nič. Še največ smo 7. julija letos o njej razkrili na Portalu PLUS v članku Noro: Za 12 milijard državnega premoženja bo skrbela "tržaška podjetnica", o kateri niti Google ne pove ničesar (vir). Naslov je dovolj zgovoren in pove vse.

 

A če se vrnemu k Runjaku oziroma Kastelicu, ki ju je ovadil poslanec Veber: za Kastelica sumi, da so ga v funkciji svetovalca kupca ovadeni informirali o konkurenčnih ponudbah, podelitvi državnih jamstev in stanju prodajnega postopka. Teh informacij pa drugi ponudniki niso imeli, trdi Veber, ki sumi, da je Gregor Kastelic informacije posredoval naprej kupcu in mu omogočil izločitev drugih ponudnikov in znižanje nakupne cene za NKBM.

 

 

Sum, težak stotine milijonov

 

"Sumim, da so ovadeni po izbiri končnega kupca poskrbeli za državni prevzem obveznosti banke za podrejene obveznosti banke in za prevzem davčnih obveznosti. To je bilo javnosti  predstavljeno kot zahteva kupca. To koncesijo so kupcu omogočili po zaključku postopka, ko so bili drugi kupci že izločeni iz postopka", piše naprej v ovadbi. Potencialna finančna korist bi lahko znašala 700 milijonov evrov (600 iz naslova podrejenih obveznosti in 100 iz zakonitih davkov za FURS). Če to drži, potem bo oškodovan državni proračun, poleg tega je s tem država prevzela plačilo zakonitih davkov zasebni družbi.

 

Janko Veber gre nad prodajo NKBM. V ozadju je Boris Štefanec.

 

 

Janko Veber je prepričan, da so ovadeni sklenili kupoprodajno pogodbo z drugim ponudnikom, ki je sodeloval v prodajnem postopku. Novoustanovljena družba iz Luksemburga je Biser Bidco, ki je danes lastnik NKBM, pa v času prodajnega postopka še ni bila ustanovljena (ustanovljena je bila dva tedna pred podpisom pogodbe za nakup NKBM). Ali gre za podjetje, ki je v bistvu poštni predal, ustanovljena pa je bila v davčni oazi?!

 

Veber nadaljuje: "Sumim, da so za prejeto podkupnino kupcu omogočili nakup sistemske banke NKBM na družbo brez zadostnega kapitala Biser Bidco. Tako v primeru izplačila zajamčenih vlog do 100.000 evrov Biser Bidco ne bo imel zadostnih sredstev za izplačilo."

 

Kaj bi to pomenilo? Nič drugega kot to, da bo izplačilo zajamčenih vlog deponentov v celoti bremenilo proračun, torej nas, davkoplačevalce, ki iz Vebrove ovadbe preberemo še en sum, ob katerem bodo šli marsikomu lasje pokonci, saj nakazuje na organiran kriminal: ovadeni naj bi pri dodeljevanju soglasij za nakup sodelovali tudi s posamezniki iz organov Banke Slovenije. Po prepričanju Vebra so ti so izdali edino takšno soglasje v Evropski uniji za prevzem sistemske banke s strani družbe brez zadostnega kapitala, ki je registrirana v davčni oazi:

 

"Sumim tudi, da so ovadeni večkrat priredili interno vrednotenje NKBM. Od finančnih svetovalcev naj bi v času trajanja prodajnega postopka večkrat zahtevali, da znižajo ocenjeno vrednost NKBM, da bi lahko izpeljali prodajo. Tako naj bi s prirejenim vrednotenjem banke omogočili prodajo za končno kupnino 250 milijonov evrov. To je bilo izpeljano kljub temu, da je država neposredno pred prodajo v NKBM vložila več kot milijardo evrov."

 

Na koncu ovadbe, ki bo brez dvoma zelo odmevna, saj gre za nekoč drugo največjo banko v državni lastni pri nas, se Veber spomni, da je na škodljivost paketne prodaje opozoril že s prijavo suma zlorabe položaja proti neznanim osebam v upravi in nadzornemu svetu NLB. Glede slednje naj le spomnimo, da se je kljub intenzivnemu angažmaju nemške Deutsche Bank slovenska vlada nedavno precej presenetljivo odločila, da prodajne postopke začasno zamrzne. Morda bo ta poteza sporožila tudi kakšno javno vprašanje glede prodaje 800 milijonskega paketa slabih terjatev NLB, o čemer smo na Portalu PLUS že pred nekaj tedni uradno zaprosili banko za konkretne(jše) informacije, pa so nas, sklicujoč se na poslovno tajnost, lepo odslovili. Naši viri, ki so napovedali prav takšen razplet, so nam namignili tudi to, da je bil pri paketni prodaji slabih terjatev NLB najverjetneje oškodovan proračun in da bi bil že skrajni čas, da nekdo začne uveljavljati protikorupcijsko klavzulo v primeru NKBM. S tem bi se morda lahko dosegla razveljavitev prodaje, o kateri slovenska javnost ne ve takorekoč nič...

 

----------

PREJELI SMO: POPRAVEK BANKE SLOVENIJE

 

V članku Operacija NKBM: Prve kazenske ovadbe proti Runjaku in Kastelicu, ki je bil 24. 10. 2016 objavljen na Portalu PLUS, so navedene zavajajoče in neresnične navedbe glede jamstva za vloge, ki lahko negativno vplivajo na banko.  Gre za citat trditve poslanca Državnega zbora Janka Vebra v ovadbi, ki pravi: "Tako v primeru izplačila zajamčenih vlog do 100.000 evrov Biser Bidco ne bo imel zadostnih sredstev za izplačilo." In nadaljevanje članka, ki pravi: "Kaj bi to pomenilo? Nič drugega kot to, da bo izplačilo zajamčenih vlog deponentov v celoti bremenilo proračun, torej nas, davkoplačevalce." Ta navedba je neresnična. Sredstev za izplačilo zajamčenih vlog v skladu z Zakonom o sistemu jamstva za vloge ne zagotavlja lastnik, ampak s svojimi rednimi in izrednimi vplačili banke kot članice sistema jamstva za vloge. Sistem lahko sredstva za izplačilo pridobi tudi z zadolževanjem na trgu, ter s pridobivanjem posojil iz drugih virov. Če sistem ne more pravočasno zagotoviti zadostnih sredstev, da bi izpolnil svoje obveznosti, lahko manjkajoča sredstva začasno zagotovi tudi Republika Slovenija v obliki kratkoročnega posojila. Posebej opozarjamo, da je izplačilo zajamčenih vlog malo verjeten skrajni ukrep, ki se aktivira šele po uporabi vseh predhodno razpoložljivih oblik posredovanja Banke Slovenije.

 

Ker so v članku navedeni tudi pavšalni namigi o nepravilnostih Banke Slovenije oziroma njenih zaposlenih, povezanih z izdajo dovoljenja za pridobitev kvalificiranega deleža v NKBM, naj ponovimo, kar smo obsežno že pred meseci pojasnjevali medijem. Dovoljenje je izdala ECB. Da bi se zagotovilo varno in skrbno upravljanje NKBM, je ECB z Banko Slovenije izvedla oceno primernosti bodočega kvalificiranega imetnika ob upoštevanju vrste meril. V skladu z zakonodajo sta Apollo Global Management in Biser Bidco predložila vso predpisano dokumentacijo, ki jo določa Sklep o imetnikih kvalificiranih deleže bank in hranilnic, med njimi tudi izpiske iz sodnega registra vseh relevantnih družb, ki so vključene v verigo upravljanja skupine, katere del bosta postali NKBM in PBS. V skladu z zakonodajo sta Apollo Global Management in Biser Bidco predložila tudi vso predpisano dokumentacijo o članih upravljalnih organov obeh družb, med njimi tudi izpiske iz kazenskih in sodnih evidenc. Banka Slovenije je pri pristojnem nadzornem organu preverila tudi, ali obstajajo razlogi za sum pranja denarja in financiranje terorizma. V predloženi dokumentaciji so bili predstavljeni postopki preverjanja izvora sredstev, kot tudi investitorji skladov, katerih sredstva bodo uporabljena tudi za nakup delnic NKBM. Gre za legitimne vlagatelje, večinoma sklade:  javni pokojninski skladi, pokojninski skladi podjetij in druge oblike skladov.

 

Odnosi z javnostmi, Banka Slovenije

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.822
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.840
03/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.432
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.140
05/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.163
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 775
07/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 826
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.840
09/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 634
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.815