Razkrivamo

Ups, gospod Türk: Ernest Petrič je bil izvoljen v Komisijo za mednarodno pravo OZN prepričljivo in brez enega evra stroškov!

Po nedavnem fiasku s kandidaturo Danila Türka za generalnega sekretarja OZN je prejšnji teden Generalna skupščina svetovne organizacije že tretjič za člana svoje Komisije za mednarodno pravo (ILC) izvolila Ernesta Petriča. Glede na medijski pomp okoli Türkove zasebne kaprice, ki nas je davkoplačevalce stala vsaj nekaj 10.000 evrov, je bil Petrič na ugledno mesto izvoljen prepričljivo in - kar je še bolj pomenljivo - brez kakršnih koli stroškov za proračun...

07.11.2016 00:04
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Ernest Petrič   ILC   Združeni narodi   Danilo Türk   New York   Ženeva   self-entitlement   Foreign Policy

Foto: Mediaspeed

Nauk te zgodbe o dveh kandidaturah je torej v osebnih frustracijah propadlih politikov, ki so prepričani, da smo jim državljani, davkoplačevalci in volivci dolžni do konca življenja financirati kariero in brez ugovorov podpirati osebne kaprice. Malo morgen, bi rekli južno od Kolpe... 

Komisija za mednarodno pravo, International Law Commission (ILC), ki deluje v okviru Organizacije združenih narodov, zaseda pa enkrat letno na evropskem uradu Združenih narodov v Ženevi, je ena najpomembnejših komisij OZN, njeni člani - skupaj jih je 34 iz vsega sveta - pa so ugledni in priznani strokovnjaki mednarodnega prava. International Law Commission je bila ustanovljena že leta 1947, njeni dosežki pa so med drugim tudi Dunajska konvencija o mednarodnih pogodbah ter Dunajska konvencija o diplomatskih odnosih, nič manj pomembna in za Slovenijo še pred kratkim zelo aktualna pa je tudi Dunajska konvencija o nasledstvu držav glede mednarodnih pogodb.

 

Dr. Ernest Petrič, ki je sicer tudi ustavni sodnik, se lahko pohvali s tremi zaporednimi mandati v ILC (en mandat traja pet let) in položajem predsedujočega, je pa tudi član Posvetovalnega odbora za nominacije sodnikov Mednarodnega kazenskega sodišča. Tudi pri volitvah članov Komisije za mednarodno pravo so volitve potekale po zemljepisnem ključu, podobno kot to velja pri volitvah generalnega sekretarja OZN. Toda za razliko od Danila Türka, proslulega slovenskega kandidata za prvega človeka te najpomembnejše mednarodne organizacije na našem planetu, gospod Petrič, ki je bil v ILC prvič prepričljivo izvoljen že leta 2007, ni imel nikakršnih težav z izvolitvijo. V t.i. vzhodnoevropski skupini, kjer je kandidiral, je dobil največ glasov, kar dokazuje, da je njegov mednarodni renome brezhiben, poleg tega pa si v preteklosti ni na glavo nakopal očitkov o konfliktnosti, zamerljivosti ali spletkarjenju. Tega - vsaj glede na interne govorice iz palače Združenih narodov - za gospoda Türka pač ne bi mogli trditi.

 

Tretji petletni mandat člana ILC bo Petrič nastopil s 1. januarjem 2017. Njegova uspešna kandidatura po javno dostopnih podatkih ni zahtevala nikakršnih stroškov, medtem ko še vedno nimamo natančnega podatka, koliko je davkoplačevalce skupaj stala zasebna kaprica Danila Türka, ki je s podporo vlade (čeprav z zelo stisnjenimi zobmi) in na proračunske stroške več mesecev potoval po svetu, se srečeval z različnimi politiki in državnimi funkcionarji - med drugim tudi s precej eksotičnimi v Afriki. Ne glede na jasne diplomatske signale iz Washingtona, Londona in Pariza je slovenska vlada podlegla grandioznosti nekdanjega predsednika in ni pravočasno spoznala, da bo končni razplet glasovanja o bodočem generalnem sekretarju za Türka porazen, Slovenijo pa bo hočeš nočeš potisnil v rusko interesno sfero in jo s tem zaradi članstva v zvezi NATO in Evropski uniji spravil v kočljiv položaj. Zaradi te polomije doslej ni še nihče odgovarjal, še najmanj vodja diplomacije Karl Viktor Erjavec, s katerim se mediji ukvarjajo nekako tako, kot da bi bil prevlečen s teflonom in zato naj bi ga bilo nesmiselno kritizirati (?!).

 

Türkove "OZN avanture" večina naših medijev ni zmogla nepristransko in kritično ovrednotiti. (FOTO: Youtube)

 

 

Kandidaturi Ernesta Petriča in Danila Türka imata brez dvoma različno težo, vendar je njun temelj vsaj v nečem zelo podoben - visoka stopnja moralne integritete. Prav tu pa je odgovor na vprašanje, zakaj je Petriču že trikrat uspelo, luzerju Türku pa niti enkrat. Če hočete brutalno iskreni odgovor, potem ga imate tukaj: pri Danilu Türku je zaradi površnosti, ignorance ali celo cenzure večine slovenskih medijev ves čas "umanjkal" izjemno pomemben podatek, ki se tiče njegovega odstopa s položaja pomočnika generalnega sekretarja OZN za politične zadeve (UN Assistant Secretary General for Political Affairs) leta 2005. Kot je znano, je Türk takrat užaljeno zapustil New York, ker je bil na položaj, za katerega je bil prepričan, da mu pripada, imenovan nigerijski diplomat Ibrahim Gambari.

 

Foreign Policy je eden redkih (tujih) medijev, ki je avgusta letos, ko je komentiral Türkovo kandidaturo za generalnega sekretarja OZN, direktno omenil njegove težave s sprejemanjem porazov oziroma prepričanje, da mu določena funkcija pripada (čemur v angleščini rečemo self-entitlement): "He felt he was entitled to that job." (vir)

 

 

***

 

Nauk te zgodbe o dveh kandidaturah je torej v osebnih frustracijah propadlih politikov, ki so prepričani, da smo jim državljani, davkoplačevalci in volivci dolžni do konca življenja financirati kariero in brez ugovorov podpirati osebne kaprice. Malo morgen, bi rekli južno od Kolpe... 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
1
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.482
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.128
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 876
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.889