Razkrivamo

Boris Sušin predstavlja neumnosti, ki jih je Cerarjeva koalicija zakuhala radijskim programom

Tudi Boris Sušin, lastnik in odgovorni urednik velenjske radijske postaje Moj Radio, je prispeval komentar na kvotni sistem, ki ga je uzakonila Cerarjeva koalicija z Draganom Matićem na čelu. Ker prihaja iz radijskih vrst in mu je zato radijski medij zelo blizu, je podal zelo "insajderski" pogled na ureditev, ki radijcem s posegom v svobodo izražanja onemogoča delo, radijskim postajam pa povzroča poslovno škodo.

10.11.2016 20:19
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Zakon o medijih   glasbena kvota   Boris Sušin   Moj radio   frekvence   slovenska glasba   poslanci

Fotomontaža: Portal PLUS

Tudi pesem, ki sem jo posnel pred 30 leti, lahko vpišem v evidenco nove glasbe. Dovolj je, da stari pesmi malce povišam base. In zmagam. Ker me bodo tako ali tako vrteli. Kvota je zakon.

Dragi poslanci, minister za kulturo, zaposleni na direktoratu za medije, kolegi radijci in spoštovani poslušalci. Ste pripravljeni? Začnimo. 

 

Prvič. Ne razumem, kako lahko angleška, srbohrvaška ali instrumentalna glasba spada v kvoto slovenske glasbe. To namreč omogoča dvakrat noveliran zakon o medijih. Ali se glasba v primeru, če sem bil kot avtor soustvarjalec skladb Bryana Adamsa, recimo v (post)produkciji, ali če sem z njim zapel na koncertu kot Matjaž Jelen pred mnogimi leti na koprski Bonifiki, prav tako šteje v kvoto slovenske glasbe?

 

Drugič. Tisti, ki vpiše svoje skladbe v evidenco nove glasbe, ki jo vodijo na ministrstvu za kulturo, za točnost podatkov ne odgovarja. Ali to pomeni, da lahko kot avtor pošljem ministrstvu tudi tistih 10 skladb, ki sem jih s pomočjo posebnega programa za karaoke posnel na svoj prenosni računalnik? Bi se te skladbe res štele v obvezno kvoto slovenske glasbe? Lahko pa kaj posnamem tudi na svoj pametni telefon in »skladbo« vpišem v evidenco, saj mi noben nič ne more. Radii pa naj potem vrtijo mojo »uspešnico«, če hočejo oziroma morajo. Takšna je tako ali tako že praksa domačih raperjev, ki zasedajo četrtino evidence nove glasbe. Kaj hočem povedati? Tudi če si enostavno izmislim 10 pesmi, ni nobenega nadzora. Kar poglejte, kaj je storil Jan Plestenjak.    

 

Jan Plestenjak 

1. Stara dobra (KOROSKI RADIO)

 

2. Stara dobra (MURSKI VAL 2)

 

3. Stara dobra (MURSKI VAL)

 

4. Stara dobra (ra AKTUAL Klemen Bunderla & DJ DADY)

 

5. Stara dobra (ra City)

 

6. Stara dobra (ra PTUJ)

 

7. Stara dobra (ra ROGLA)

 

8. Stara dobra (ra Veseljak Janja Ulaga)

 

9. STARA DOBRA

 

 

Sprašujem se, kakšna je razlika med temi skladbami? Kako pa naj na primer Radio 1 vrti skladbo Stara dobra, ki je namenjena Radiu City? Sprašujem se tudi, ali karaoke glasbena podlaga prav tako spada v kvoto slovenske glasbe? Kdo je avtor oziroma pevec take skladbe? Kdo pa bo na koncu dobil avtorsko nadomestilo za odpeto skladbo?

 

Alex Volasko

Pesem in poljub - Instrumental (karaoke ver.)

16.2.2016

 

Pojdimo dalje. Kako lahko instrumentalni trening spada v kvoto slovenske glasbe? Ali pa recimo appassionato, concertino, svorni lok, scherzo fantastico, pizzicato versaarco, klasična uvertura za tri trobente, amabile, brilante? Resno se sprašujem. Kako lahko te skladbe spadajo v kvoto slovenske  glasbe, če omenjenih besed niti v Slovarju slovenskega knjižnega jezika ne najdem?!

 

Igor Dekleva

   

 

2. Vibracije za 20 prstov in 3 pedale za klavir štiriročno

1.3.2016

 

3. Brilante za violino in violončelo

1.3.2016

 

4. Igre menjav za klavir in klarinet

1.3.2016

 

5. Amabile za flavto in harfo

1.3.2016

 

6-8. Trije samospevi za mezzosopran in klavir

1.3.2016

 

9-12. Štirje temperamenti za mezzosopran, klavir in spremljevalni glas

1.3.2016

 

13. Klasična uvertura za tri trobente

1.3.2016

 

14. Tri anekdote za trobilni trio

1.3.2016

 

15. Štiri kratkočasne skladbe za pihalni trio

1.3.2016

 

16. Prizvok za mezzosopran, rog in klavir

1.3.2016

 

17. Ljubavna pesem za kvartet flavt

1.3.2016

 

18-19. Pizzicato versaarco za godalni kvartet

1.3.2016

 

20. Scherzo fantastico za pihalni kvintet

1.3.2016

 

21. Svorni lok za komorni ansambel

1.3.2016

 

22.Slovenska balada za simfonični orkester

1.3.2016

 

23-24. Concertino za klavir in orkester

1.3.2016

 

25. Appassionato za klavir

1.3.2016

 

Pozor! Pod zaporedno številko 17 se nahaja tudi skladba z naslovom Ljubavna pesem. Je to slovenska ali srbohrvaška pesem!? A srbohrvaške pesmi po novem res spadajo v kvoto slovenske glasbe?

 

Ker očitno ni nikakršnega nadzora nad ureditvijo, ki so jo nedavno uzakonili politiki brez slehernih izkušenj z medijsko politiko, med novo slovensko glasbo po novem spadajo tudi pesmi, ki so stare 20 ali 30 let. Iste pesmi, isti vokali, isti posnetki, samo na novo zmiksane zadeve. In imamo novo glasbo! Tudi pesem, ki sem jo posnel pred 30 leti, lahko vpišem v evidenco nove glasbe. Dovolj je, da stari pesmi malce povišam base. In zmagam. Ker me bodo tako ali tako vrteli. Kvota je zakon.

 

Mambo Kings

Zlato SLO Časi Mix vol.1

6.4.2016

 

 

 

Tretjič. Vse programske sheme se pripravljajo na tedenski ravni in ne na dnevni, kaj šele urni, kot si to očitno predstavljajo poslanci, ki so potrdili zadnje spremembe Zakona o medijih. V petek zvečer med 19. in 24. uro je na sporedu programa Moj radio oddaja z naslovom Turbo booom, v kateri se vrti izključno slovenska glasba. Ob nedeljah zvečer, prav tako med 19. in 24. uro, torej v tretjem programskem času po novi ureditvi, pa imamo na sporedu oddajo Sedma noč, v kateri predstavljamo svetovne glasbenike. In to, da v petek vrtimo zgolj slovenske pesmi, po novem kvotnem sistemu nima prav nobenega vpliva na druge časovne pasove. Zato moramo po novi ureditvi med oddajo o Elvisu Presleyju zavreti še vsaj štiri slovenske skladbe na uro. Na vprašanje, kako bi se na kaj takega odzvali poslušalci, si lahko odgovorijo kar na ministrstvu za kulturo ali v državnem zboru.

 

In da ne pozabim, oddajo Sedma noč sem leta 1999 zagovarjal pred Svetom za radiodifuzijo RS, da sem lahko na razpisu pridobil radijsko frekvenco. Zato imam zdaj na voljo dve možnosti: ali še naprej pripravljam omenjeno oddajo in kršim kvotno ureditev (ker v oddaji o Elvisu res ne morem vrteti Zorana Predina) ali pa ukinem oddajo in kršim programsko shemo oziroma dovoljenje za oddajanje - v obeh primerih pa mi grozi odvzem frekvence! Vprašanja, kaj naj storim, sem poslal tudi ministrstvu za kulturo, vendar odgovora nisem prejel.

 

Četrtič. Če želiš izpolniti obveznosti, ki ti jih nalaga nova kvotna ureditev, ki mimogrede s tremi programskimi pasovi in različnimi deleži velja za najbolj zapleteno na svetu, potrebuješ novega sodelavca, in sicer na delovnem mestu "za dosledno spoštovanje zakona". Kot je znano iz primera Val 202, so na Akosu zelo strogi. Pa vendar: kako naj si lokalni radio, ki pokriva 5 odstotkov Slovenije oziroma 100 tisoč prebivalcev in ki ima redno zaposlena dva spikerja, privošči dodatno zaposlitev (in preživi), da bi lahko spoštoval zakonska določila politikov, ki očitno sploh ne poslušajo radijskega medija? Je morda cilj aktualne koalicije, da utiša, ukine ali ugasne večino neodvisnih radiev in da omogoči preživetje samo tistim, ki so že pod njenim vplivom (ali pa še bodo)? Severna Koreja.

 

Pa še zadnja stvar, ki mi v tem trenutku pade na pamet, saj bi se jih zagotovo našlo še več. Tretjina zabeleženih skladb v evidenci nove glasbe, ki jo vodijo na ministrstvu za kulturo, sploh ni izšla na komercialnem nosilcu zvoka. To pomeni, da na primer CD-nosilca ne moreš kupiti. Nekatere skladbe se sicer da prenesti s spleta, vendar je brezplačno prenašanje glasbe s svetovnega spleta splošno prepoznano kot piratsko dejanje. Tudi avtorske organizacije zahtevajo, da so skladbe kupljene na komercialnih nosilcih zvoka, moraš biti njihov lastnik, to piše v pogodbah. Kako oziroma kje naj torej nabavim Plestenjakovo skladbo z naslovom Stara dobra za Radio City, če bi jo želel zavreti v svojem programu? Še eno protislovje.

 

Se nadaljuje …

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
11
27.09.2023 20:20
It is safe to say that Africa has been closest ally of China since the Bandung Conference in 1955 during the Maoist era. ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
14
25.09.2023 19:36
Norost brez primere, ki nas vsak dan stane vpliva na Bližnjem vzhodu in Afriki. Pomislimo, da so nas eko norosti oropale ... Več.
Piše: Andraž Šest
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
15
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.358
02/
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
Denis Poniž
Ogledov: 1.994
03/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.010
04/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.634
05/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.193
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.201
07/
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
Andraž Šest
Ogledov: 1.109
08/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.790
09/
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
Valerio Fabbri
Ogledov: 401
10/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.279