Komentar

Cerar Veliki

Neka javnomnenjska raziskava je pokazala, da za leglo korupcije v državnih institucijah velja državni zbor, pa čeprav je to daleč od resnice. Korupcije je tam zanesljivo manj kot v izvršilni ali sodni veji oblasti. Od devetdesetih poslancev imamo kot izrazito skorumpiranega na sumu samo enega, pa še ta je preveč prebrisan, da bi pustil razkriti...

20.11.2016 10:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   vlada   državni zbor   Miro Cerar   parlament   proračun   mediji   Slovenci

Fotomontaža: Portal PLUS

Sprejem proračunov za prihodnji dve leti sredi noči in brez opozicije ustvarja vtis, da vlada živi v nekakšnem izrednem stanju in da se požvižga na opozicijo, medije in javnost.

Očitno je parlament še vedno strelovod za vse ponižane in razžaljene ljudi, zlasti starejše, ki jim po letu 1990 nihče, še najmanj pa katera izmed državnih institucij, ni razložil, kaj sploh imamo načelo delitve oblasti, koga predstavlja zakonodajalec, kakšna pooblastila ima in zakaj je normalno, če v njem prihaja do soočenj različnih, pogosto zelo nasprotujočih si mnenj. Ljudstvu namreč nihče ni pojasnil, da je parlament prostor, kjer se spopadajo argumenti, da se slučajno ne bi to na neprimerno bolj nekultiviran način dogajalo na ulici. Če se torej med poslanci vname žolčna razprava, je to normalno, saj v parlamentarni demokraciji zakonodajalec odločitev načeloma ne sprejema molče, z aklamacijo oziroma 100% podporo. Toda ker precej ljudi tega dejansko ne ve, na polemike med poslanci gleda kot na nekaj bogokletnega, prepovedanega - škodljivega. In potem se rodi misel, ki sem jo pri Slovencih že tolikokrat slišal in zaradi katere mi vsakič znova naraste pritisk: da se namreč v parlamentu "samo prepirajo".

 

Dolgo časa sem verjel, da je takšna "interpretacija" parlamentarne demokracije pač generacijska, posledica ignorance, nerazumevanja ali celo nizke inteligence Slovencev. Toda kaj pa če se motim in je odgovor bistveno bolj enostaven?! Kaj pa če večini Slovencev bolj utreza avtokracija, se pravi tista oblika vladavine, kjer je struktura oblasti jasna in hierarhična, delitve oblasti de facto ni, sistema zavor in ravnovesij pa ni treba imeti, saj je na vrhu piramide cesar, partijski šef oziroma predsednik? Historično dejstvo je, da Slovenci po letu 1848, ko so se začeli formirati kot narod, do leta 1990 niso imeli omembe vrednih izkušenj s sistemom oziroma oblastjo, ki ne bi bila avtokratska, monarhična ali partijska (Franc Jožef, Karađorđevići, Josip Broz). Kaj če je to ostalo v sferi kolektivnega nezavednega in zdaj po četrt stoletja eksperimentiranja z demokracijo na površje prihajajo stara občutja?

 

Zadnimivo je namreč tudi to, da večina javnosti - pa tudi medijev, prek katerih se javnost seznanja z dogajanjem na ravni sistema oziroma države - običajno ne zastriže z ušesi, ko se zgodi incident, ki prebivalcev kake stare, utrjene demokracije brez dvoma ne bi pustil neprizadetih. Za boljšo ilustracijo bom navedel tri eksemplarične primere, ob katerih bi v normalni državi ljudje povzdignili glas, Slovenci pa niti pisnili niso.

 

Prvi primer je škandalozna odločitev vlade, ki je spomladi letos prenehala snemati svoje seje, s čemer je zelo omejila načelo javnosti in transparentnosti. Je zaradi tega kdo poskočil? Ne. Kot da bi bilo vsem povsem vseeno, kaj se dogaja. Naslednji primer je dvakrat novelirani zakon o medijih, ki na svojevrsten način ilustrira nesposobnost in avtoritarne popadke vlade Mira Cerarja; država, ki z zakonom prepiše, koliko domače slovenske glasbe morajo poslušati njeni državljani, ureditev pa ne velja le za državne medije, ampak za prav vse radijske in televizijske postaje, pač ni normalna.

 

Zadnji primer, ki prav tako ni vzbudil nobenih pomislekov ali protestov, je povezan s sprejemom proračunov za leti 2017 in 2018 v tem tednu. Parlament jih je namreč potrdil s 47 glasovi, brez enega samega proti v zgodnjih jutranjih urah, kot da bi bili sredi izrednih ali vojnih razmer. Vladna koalcija - torej SMC, socialni demokrati in stranka upokojencev - je s pomočjo parlamentarnega valjarja izglasovala enega najpomembnejših zakonov v tem letu, pri tem pa so parlament ena za drugo zapustile vse opozicijske stranke. Če kdo misli, da je to običajno in normalno, potem Evropska unija ni njegovo kulturno okolje. Toda če ne gre za osamljeno razmišljanje, pač pa za večinsko mnenje, potem imamo problem - Slovenci morda res niso (zreli) za demokracijo in jih nič ne motijo incidenti, ki naj bi se ne dogajali.

 

Če k tem fenomenom prištejemo še vedno pogostje uporabljeno sintagmo, češ da je "vlada sprejela zakon", se lahko res samo še retorično vprašamo, ali bi v tej državi sploh kdo protestiral, če bi se premier razglasil za cesarja, razpustil parlament, predsednika republike pa poslal na resničnostni show na Filipine? 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
16
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.678
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.388
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 567
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 444