Komentar

Gregorčičeva, imamo problem

Da vlada res ne ve, kako se izmotati iz godlje, v katero jo je ob tihi asistenci finančne ministrice zapeljala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, kažejo tudi izjave predsednika vlade na to temo. V dveh dneh je namreč Miro Cerar o isti stvari podal kar pet različnih in mestoma nasprotujočih si stališč.

28.11.2016 23:32
Piše: Aljuš Pertinač
Ključne besede:   vlada   sindikati   Fides   Milojka Kolar Celarc   pogajanja   javni sektor   Miro Cerar

V kolikor do dogovora ne pride, bodo morebitni enostranski vladni posegi v plače javnih uslužbencev skoraj zagotovo sprožili splošno stavko v javnem sektorju, ki bi v kombinaciji z zdravniško stavko vladno koalicijo kljub pregovornem priseganju na politično stabilnost lahko tudi predčasno spravila z oblasti.

Te dni lahko v realnem času, in vivo, spremljamo kot v kakšnem resničnostnem šovu, kako se vladajoča koalicija ne zna in ne zmore spopasti z ovirami, ki jih prednje postavlja nedvomno trd oreh enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Še več, mestoma se nam upravičeno dozdeva, da vlada na čelu s prvim ministrom namesto da bi ovire premagovala, te sama sebi zvišuje. Pri tem najbolj v oči bode evidentno slabo reševanje kriznih situacij, kar je posledica drastičnega pomanjkanja vodstvenih in/ali političnih izkušenj. Ne smemo namreč pozabiti, da prvi minister ni samo prvi, ampak tako kot njegovih 12 kolegic in kolegov iz vladne kvote SMC, tudi prvič minister.

 

Prva napaka, ki jo je storila vlada, je bila, da je dopustila zdravniškim sindikatom, da se za svoje plače pogajajo ločeno od ostalih sindikatov v javnem sektorju. Težko zagovarjaš enoten plačni sistem v javnem sektorju, če dopustiš eni od najpomembnejših poklicnih skupin, da se pogaja ločeno. Druga napaka je bila, da so za pogajanja z zdravniki zadolžili zdravstveno ministrico, ki kot politična in ministrska začetnica seveda ne more biti kos predsedniku Fidesa z 22 let pogajalskih izkušenj, hkrati pa niso jasno zamejili njenih pristojnosti vis-a-vis vladne pogajalske skupine, ki se pogaja z ostalimi sindikati. Ne trdimo sicer, da je minister Boris Koprivnikar pri pogajanjih kaj bolj uspešen od svoje zdravstvene kolegice v vladi, bi se pa na ta način vsaj izognili sklepanju parcialnih dogovorov, ki gredo na škodo celotnega pogajalskega procesa. Nejasna oziroma nedorečena je tudi vloga ministrice za finance Mateje Vraničar Erman. Medtem ko vsem zaposlenim v javnem sektorju sporoča, da nekaj čez 20 milijonov evrov v proračunu za prihodnje leto nikakor ni moč najti, gospa ni imela pripomb na dogovor, ki ga je s Fidesom parafirala ministrica za zdravje in predvideva napredovanje zdravnikov v plačnih razredih ter plačevanje povečanega obsega dela v skupni višini 40 milijonov evrov! Na zaslišanju pred matičnim delovnim telesom v državnem zboru je ministrica samo sebe označila sicer za uradnico. Prav tako je povedala, da prisega na gospodinjsko logiko pri urejanju javnih financ. Država seveda ni gospodinjstvo. Tako ne preseneča, da se povišanje zdravniških plač finančni ministrici ni zdelo problematično, saj gredo sredstva za plače zdravnikov iz zdravstvene blagajne in tako neposredno ne obremenijo proračuna. Očitno pa pri tem ni pomislila, da bo enostransko povišanje plač eni poklicni skupini spodbudilo sindikate ostalih poklicnih skupin, da sami zahtevajo enako.

 

Prav tako nejasna je vloga premierja Mira Cerarja v plačnih pogajanjih. Ko je pred dvema tednoma prišlo v pogajanjih do tako rekoč kritične točke in je sindikalna stran zahtevala njegovo udeležbo na samih pogajanjih, so iz premierjevega kabineta sporočili, da se premier pogajanj ne bo udeležil, ker je razburjen zaradi zdravniške stavke. Namesto, da bi prevzel krmilo v svoje roke in jasno udaril po mizi, se torej predsednik vlade raje prepušča čustvom. Kam je izginila maksima "Slovenec sem, ne jamram, iščem rešitve", ni znano. Slednjih pa ne manjka ministrici za zdravje. Ko je v torek parafirala dogovor s sindikatom Fides, ki je zamrznil zdravniško stavko za dva meseca, ni mogla skriti zmagoslavnega nasmeška. Zgolj dva dni kasneje naj bi po poročanju medijev sejo vlade zapustila v solzah. Kaj se je vmes zgodilo, ni čisto jasno, ker očitno tudi vladni strani ni čisto jasno, kaj je ministrica sploh parafirala. Kako sicer pojasniti izjavo ministra Koprivnikarja po seji vlade, da je vlada naložila ministrici in njeni pogajalski skupini, da v tednu dni! pojasnijo, kaj natančno pomenijo zaveze v parafiranem sporazumu.

 

 

Kako naprej? Težko...

 

Da vlada res ne ve, kako se izmotati iz godlje, v katero jo je ob tihi asistenci finančne ministrice zapeljala ministrica za zdravje, kažejo tudi izjave predsednika vlade na to temo. V dveh dneh je namreč o isti stvari podal kar pet različnih in mestoma nasprotujočih si stališč. V torek, ko so v vladni koaliciji že bentili nad določili parafiranega sporazuma, ki očitno rušijo enotni plačni sistem v javnem sektorju in na široko odpirajo vrata zdravnikom za izstop iz enotnega plačnega sistema, so iz premierjevega kabineta najprej sporočili, da so v kabinetu v "širši sestavi" pregledali sporazum in ugotovili, da ministrica pogajalskega mandata ni presegla. Kasneje nas je premier nasmejal z izjavo, da stališča koalicijskih SD in DeSUS ogrožajo prekinitev zdravniške stavke. V sredo je najprej sporočil, da bo o morebitnem preseganju pogajalskega mandata s strani ministrice odločala vlada in ne koalicija, dokončno pa nas je presenetil z izjavo, da vlada o tem ne more sklepati, dokler se sindikati ne dogovorijo med seboj. O čem natančno naj bi se sindikati dogovorili, ni povsem jasno. No, v četrtek po seji je vlada dokončno priznala, da so ji stvari povsem ušle iz rok in kot že rečeno, ministrici dala en teden časa, da ugotovi, kaj je sploh parafirala.

 

Karl Erjavec, zunanji minister in predsednik DeSUS, ki se je vmes off topic pred kamerami sprl z zunanjim ministrom sosednje Hrvaške, je v petek dodatno prilil olja na ogenj s pozivom ministrici za zdravje, naj odstopi. V primeru, da se to res zgodi, izkušnje kažejo, da bo do izbire novega ministra minilo veliko več časa, kot ga ima vlada na voljo, da še pred proračunskim letom 2017 doseže dogovor s sindikati glede plačne politike. Enako velja za položaj zdravnikov, ker se bosta tudi njihova dva meseca zamrznjene stavke po vsej verjetnosti iztekla prej, kot bomo dobili morebitnega novega ministra. V kolikor do dogovora ne pride, bodo morebitni enostranski vladni posegi v plače javnih uslužbencev skoraj zagotovo sprožili splošno stavko v javnem sektorju, ki bi v kombinaciji z zdravniško stavko vladno koalicijo, kljub pregovornem priseganju na politično stabilnost (beri: ohranjanje lastnega položaja) lahko tudi predčasno spravila z oblasti.

 

Od dogovora za zamrznitev zdravniške stavke do poziva ministrici h odstopu je minilo zgolj pet dni. Salto mortale, ki ga je vladajoča koalicija ne enkrat izvedla zgolj v tednu dni, nas vsekakor ne more pustiti ravnodušnih, še manj pa nas lahko navdaja z optimizmom, da v letu 2017 v javnem sektorju ne bodo še naprej vladale krizne razmere, kar že ima in bo še imelo posledice za stranke in zaposlene.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
16
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
13
26.03.2023 21:45
Mogoče je dohodninska zakonodaja za ministra za finance res nepregledna, kar je tudi razumeti, saj minister za finance ni ... Več.
Piše: Ivan Simič
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
19
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
11
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.145
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.465
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.296
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.353
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.457
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 977
07/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.973
08/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 741
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 532
10/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.967