Kvota slovenske glasbe in njeni neživljenjski deleži, ki jih morajo v svojih programih po zadnjih spremembah zakona o medijih upoštevati radijske postaje, še naprej jezijo slovenske predstavnike radijske stroke. Po številnih komentarjih, ki smo jih objavili v preteklih tednih, je sedaj svojega prispeval še Andrej Karoli, glasbeni urednik na Valu 202.
Prijazno pismo je prišlo z namigom: "Andrej, napiši še kaj o kvotah." Pa sem. Nekaj minut sem potreboval, da sem se vživel v navidezno poslansko stanje duha, in nastalo je tole, kar se mi zdi kar dober približek tistemu, kar si v resnici želijo. Samo poguma nimajo zapisati.
Delež slovenske glasbe in govornih vsebin v radijskih in televizijskih programih
86. člen
(1) Najmanj 20 odstotkov vseh dnevno predvajanih govornih vsebin vsakega radijskega in televizijskega programa mora biti namenjenih delovanju poslank in poslancev DZ RS oziroma vsebina njihovih podpornikov in glasnikov njihovega dela.
(2) Delež govornih vsebin o delovanju poslank in poslancev DZ RS iz prejšnjega odstavka znaša najmanj 40 odstotkov, ko gre za vsak posamezni program Radiotelevizije Slovenija. Delež govornih vsebin o delovanju poslank in poslancev DZ RS znaša najmanj 25 odstotkov, ko gre za radijske in televizijske programe posebnega pomena.
(3) Najmanj 20 odstotkov vse dnevno predvajane glasbe izbirajo poslanke in poslanci DZ RS.
86.a člen
(1) Delež iz prvega oziroma drugega odstavka prejšnjega člena mora biti dosežen glede na govorne vsebine v oddajnem času med 0. in 6. uro, v oddajnem času med 6. in 18. uro in v oddajnem času med 18. in 24. uro.
(2) Najmanj 100 odstotkov deleža iz prejšnjega odstavka morajo predstavljati vsebine, ki so izključno ali v večinskem delu izvajane v slovenskem jeziku. Slovnica ni pomembna.
(3) Najmanj četrtino deleža iz prvega odstavka tega člena morajo predstavljati vsebine, prvič predvajane pred najmanj 70. leti.
(4) Pristojno ministrstvo z namenom izvajanja določbe prejšnjega odstavka in nadzora nad njim upravlja evidenco vsebin, ki sodijo v okvir deleža iz prejšnjega odstavka. V evidenci pristojno ministrstvo obdeluje podatke o naslovu vsebine in njenem avtorju oziroma izvajalcu ter datumu prvega predvajanja, ki jih pristojnemu ministrstvu priglasijo poslanke in poslanci DZ RS. Evidenca ni javno dostopna.
86.b člen
(1) Zgornja člena sta napisana v duhu 2. alineje, 1. odstavka, 4. člena tega zakona, kot jo razumejo poslanke in poslanci DZ RS.
Za zadnji odstavek le pobrskajte po zakonu. To je to, ni za kaj. Za kaj bolj premišljenega res nimam časa, moram računati.