Komentar

Italijani pred referendumom: nevarne ustavne reforme "babyface" avtokrata Renzija

Pred jutrišnjim referendumom v sosednji Italiji, na katerem bodo odločali o reformi ustave, smo za komentar zaprosili našega sodelavca Larisa Gaiserja, ki je izjemen poznavalec italijanske politike. Od rezultata nedeljskega referenduma je namreč odvisna tudi usoda italijanskega premierja Renzija. In če v Italiji pade vlada, država pa zdrsi v novo krizo, ima to lahko za Evropsko unijo, ki je že tako ali tako oslabljena zaradi Brexita, precej hujše posledice, kot bi to izgledalo na prvi pogled.

01.12.2016 21:30
Piše: Laris Gaiser
Ključne besede:   Italija   referendum   Matteo Renzi

Na podlagi predlagane reforme bi relativni zmagovalec bodočih volitev avtomatično dobil večino v parlamentu. Če bi Italijani potrdili reformo, Renziju v naslednjih letih ne bi zagotovili samo mirnega vladanja, temveč bi omogočili tudi zlorabo političnega sistema s strani morebitnega bodočega avtoritarnega voditelja.

"Kdaj boš prenehal jeb***?" To so besede, s katerimi je italijanski predsednik vlade Matteo Renzi pred letom in pol nagovoril Maurizija Belpietra, takratnega direktorja časopisa Libero. Njegovo raziskovalno novinarstvo je začelo predstavljati mrežo prijateljskih uslug, bančnih korupcij in poneverb, na katerih je Renzi zgradil svojo pot do premierskega stolčka. Neposreden klic predsednika vlade glavnemu uredniku nekega časopisa je nezaslišana poteza v katerikoli demokratični državi. Če bi se pri naših sosedih zgodilo kaj podobnega v času Berlusconijeve vladavine, bi se ves svetovni medijski svet zgražal ter zahteval premierjev odstop. V Sloveniji, kjer smo šele na začetku dolge poti korektnega odnosa med oblastjo in novinarstvom, poznam samo enega nekdanjega ministra (za zunanje zadeve), katerega ni bilo sram dvigniti telefona in skušati neposredno vplivati na uredniško politiko. Ker Matteo Renzi predstavlja liberalni mainstream, ki kontrolira večino svetovnega medijskega sistema, ker so njegovi svetovalci in vzorci (npr. Tony Blair) predstavniki velikih finančnih korporaciji in ker so Renzijeve spletke bolj "provincialne narave", se nihče ne zgraža glede njegove preteklosti in uslug, ki jih vpričo javnosti vrača starim prijateljem. Po mesecih političnega in finančnega pritiska je Maurizio Belpietro – tako kot tudi direktor najpomembnejšega časopisa na polotoku Corriere della Sera in direktor torinske La Stampe – moral zapustiti svoje delovno mesto, nakar je z lastnimi sredstvi ustanovil nov časopis (La Verita, Resnica) in se še naprej sam bori proti celotnemu sistemu.

 

Vendar se bo doba mladega in nadutega predsednika vlade mogoče končala že jutri, torej v nedeljo. Premier, ki nikoli ni bil izvoljen s strani volivcev, tvega izgubo oblasti, če bodo na referendumu Italijani zavrnili ustavne reforme, ki jih je predlagal. Ministrica za reforme Maria Elena Boschi, katere oče – dober prijatelj Renzijevega očeta – je nekdanji predsednik banke Etruria, soodgovoren za poslovne goljufije, zaradi katerih je prišlo do stečaja banke in izgube vseh prihrankov 150.000 varčevalcev, je podpisana pod reformo, s katero bi se spremenila tretjina italijanske ustave in s katero bi predsednik vlade pridobil popolno moč nad vsemi kontrolnimi organi. Ankete kažejo prednost nasprotnikom sprememb, vendar bo končen izid zelo tesen. Ob tem pa je treba še poudariti, da ima Renzi skoraj popolno kontrolo nad domačimi mediji. Njegova zmaga bi pomenila oblikovanje bolj fleksibilnega zakonodajnega sistema v Rimu, istočasno pa izbris vseh varovalk, ki jih zahteva parlamentarna demokracija. Na podlagi predlagane reforme bi relativni zmagovalec bodočih volitev avtomatično dobil večino v parlamentu. To ne pomeni zgolj tega, da bi lahko sprejel katerikoli zakon, ampak tudi, da bi lahko po lastni volji imenoval in odstranjeval predsednika republike ter s tem vplival na večino v "neodvisnem" organu, ki nadzoruje sodno vejo oblasti v državi.

 

Če bi Italijani potrdili reformo, Renziju v naslednjih letih ne bi zagotovili samo mirnega vladanja, temveč bi omogočili tudi zlorabo političnega sistema s strani morebitnega bodočega avtoritarnega voditelja. Demokratične republike so krhki sistemi, ki tvegajo hiter razpad, v kolikor ustave niso sprejete s široko podporo in niso plod strokovne razprave. Po mnenju ustavnega sodišča v Rimu je trenutni italijanski parlament izvoljen na podlagi protiustavnega volilnega zakona. Neustavni parlament je od najpomembnejšega sodišča vseeno dobil možnost, da spremeni volilni sistem pred svojo razpustitvijo. Renzi je tako ujel trenutek in dodal še sebi na kožo pisano ustavno reformo. In če bi bila reforma sprejeta, bi lahko ostal na oblasti še dve leti in upravljal z državo.

 

Glavni svetovalec Mattea Renzija je poslanec Denis Verdini. Ta človek je odgovoren za stečaj Zadružne banke v Firencah, v preteklosti je bil obsojen na dve leti zapora in zanj je javni tožilec v Rimu oktobra letos zahteval dodatnih devet let zapora zaradi organiziranja tajnih organizacij z namenom gospodarske goljufije. Verdini in Renzi se zavedata, da sta njuna kariera in preživetje celotne mreže prijateljev iz Toskane, ki so bili v zadnjih mesecih imenovani na vodilna mesta, vezana na nedeljski referendumski izid. Proti reformi je celotna opozicija (desna in leva) ter celo del vladne Demokratične stranke, iz katere izhaja Renzi in je tudi njen generalni tajnik. Zato se je predsednik vlade seveda zelo aktivno vključil v kampanjo. Pred tedni je obiskal ameriškega predsednika Baracka Obamo in zahteval njegovo javno podporo pri reformah. Glede na to, da reševanje italijanskih bank poteka prek velikih ameriških finančnih korporacij in da reforma uresničuje predloge, ki jih je JP Morgan napisal v analizo italijanske ustave leta 2013, ni bilo težko pridobiti javne naklonjenosti odhajajočega predsednika ZDA.

 

Renzi vsak dan obišče številna mesta, stisne na tisoče rok. Prejšnji teden je povišal vse pokojnine za 50 evrov. Vsi profesorji ustavnega prava so proti njemu, ampak na njegovi strani je medijska všečnost in stalna prisotnost na ekranu. V primeru poraza bo moral ponuditi svoj odstop, predsedniku republike pa bodo ostale tri  možnosti: mu vrniti mandat in ga prositi, da čim prej spelje samo reformo volilnega zakona, ali podariti mandat novemu predsedniku vlade z enako prošnjo in ukazom, da po dosegu cilja razpusti parlament, ali pa bo takoj razpustil parlament in sklical splošne volitve na podlagi zadnjega ustavno veljavnega volilnega zakona, ki ga je – da bo komedija popolna – napisal prav sedanji predsednik republike Sergio Matarella leta 1994...

 

Buona fortuna, Italia!*

 

 

*Srečno, Italija!

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.048
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.697
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.740
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.394
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.095
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 593
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.329
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445