Razkrivamo

Kvote in zmeda: Magnifico ni dovolj naš, če ne poje po naše

Potem ko smo objavili komentar glasbenega urednika na Valu 202 Andreja Karolija na temo kvote slovenske glasbe, je prišel na vrsto še predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija, sicer pa priznani scenarist in režiser Miran Zupanič. Ker vemo, da politični odločevalci, ki so pripravili in sprejeli neživljenjsko in škodljivo ureditev obveznega predvajanja slovenske glasbe z novelo zakona o medijih, berejo naš medij, saj prinaša racionalne razmisleke uglednih in spoštovanih avtorjev, bomo z akcijo nadaljevali.

14.12.2016 21:33
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Zakon o medijih   glasbena kvota   Miran Zupanič   Val 202   Julijana Bizjak Mlakar

Fotomontaža: Portal PLUS

Radijskim postajam pada poslušanost, niža se jim prihodek od oglaševanja, grozi jim zapiranje delovnih mest, komercialnim menda celo ukinjanje.

Je kateri kulturnopolitični ukrep letos buril duhove bolj kot uzakonitev kvote domače glasbe? Ukrep, ki naj bi zavaroval slovensko glasbeno ustvarjalnost, kulturno samobitnost in identiteto, je po zatrjevanju radijcev povzročil beganje poslušalcev med postajami ter odprl vrata za njihovo pospešeno selitev na digitalne platforme. Sodi ta selitev publike in oglaševalcev med posledice, s katerimi je zakonodajalec računal? Je v korist ali škodo javnemu interesu na področju kulture?

 

To je le ena od dilem, ki jih odpira novela Zakona o medijih (ZMed). Na glavno je že 28. januarja opozorila Tanja Lesničar Pučko, ko je razmišljala o prihodnosti radijskih postaj po uvedbi kvote: "Poslušali jih bodo tisti reveži, ki jim je medij prirasel k srcu, ko še ni v največji meri skrbel za skomercializirano poneumljanje in tričetrtinski takt. Ti bodo po inerciji še naprej vklapljali svoj tranzistorček in se pustili mučiti nacionalnemu interesu, kot ga razume oblast, ki se ji kolca po totalnem obvladovanju družbe." (vir)

 

Izgon enega dela publike in homogenizacija drugega? Ni to preveč fantazijska razlaga, do kod naj bi segala domišljija piscev zakonov? So si le poenostavili delo, izbrskali par tujih rešitev, vzeli eno za izhodišče in izdelali poslovenjeno različico? Dr. Marko Milosavljević na Portalu PLUS 18. septembra: "V celoti gledano imamo še vedno opravka s spremembami zakona, ki so skupaj z obrazložitvijo v uvodu dobesedno prevedene iz nekega kanadskega dokumenta." (vir)

 

Ojej, je to res? Ni mi znan demanti gornje trditve, ampak ker je njena izpeljava tako osupljiva, jo bom raje zapisal v vprašalni obliki: je dvomilijonska Slovenija svoj kulturnopolitični model za krepitev glasbene ustvarjalnosti in kulturne identitete oprla na model države, ki ima 36 milijonov prebivalcev? Je prezrla, da sta v Kanadi v veljavi velika jezika, ki imata po svetu od 360 do 400 milijonov (angleščina) oziroma 80 milijonov naravnih govorcev (francoščina)?

 

Kakorkoli, predlog spremenjene kvote je ministrica Julijana Bizjak Mlakar dala v javno razpravo. Pomislekov in svaril očitno ni kaj dosti upoštevala, učinki noveliranega zakona zdaj pričajo o stopnji politične modrosti, s katero so bili usklajeni interesi tistih, ki se jih zakon najbolj tiče: radijskim postajam pada poslušanost, niža se jim prihodek od oglaševanja, grozi jim zapiranje delovnih mest, komercialnim menda celo ukinjanje. Kakšne večje koristi se ne obetajo niti glasbenikom, saj poskušajo radijci ugoditi zahtevam zakona in okusu poslušalcev s ponavljanjem hitov, v obtoku je manj skladb manjšega števila izvajalcev. Del publike in oglaševalcev pa se medtem seli na druge, manj regulirane medijske platforme.

 

Zakonodajalec je prezrl, da je radio živ medij in da življenja ni mogoče vedno stlačiti v odstotke in sheme. To so sredi nepredvidljivega olimpijskega leta prvi občutili na Valu 202, najbolj poslušanem javnem radijskem programu v državi. Akosova štoparica jim je namerila 86 sekund primanjkljaja domače glasbe. Ker Magnifico ni dovolj naš, če ne poje po naše.

 

In tu prehajamo k bistvu, na katerega je januarja opozarjala Tanja Lesničar Pučko: "totalno obvladovanje družbe" ni nujno tisti smoter, ki ga je želel zakonodajalec doseči, vse bolj pa se zdi, da je pri doseganju tega smotra uspešnejši kot pri vseh deklariranih v zvezi s krepitvijo glasbene ustvarjalnosti, jezika in identitete. Če pustimo ob strani nadvse pomembno vprašanje, zakaj slovenski poslušalci ne marajo domače glasbe tako zelo, kot želi zakonodajalec, pa številke neizprosno kažejo, da se struktura radijskega poslušalstva po noveliranju medijskega zakona spreminja. Spreminjajo se oglaševalski finančni tokovi, ki sledijo publiki, posledično ima zakon vpliv na vso radijsko dejavnost. Vse kaže, da jo slabi. Je zakon (ne)hote pisan v prid koga drugega? Internetne industrije?

 

Ministrstvo, ki je pripravilo spremembe Zakona o medijih za radijsko področje, zdaj pripravlja strategijo, s katero bo uredilo vso medijsko krajino. Le kaj nas potem čaka?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.033
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.502
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.198
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.196
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 737
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474