Razkrivamo

Alepo pred padcem: Pot v stopnjevanje nasilja ali korak k miru?

Pol milijona mrtvih, 12 milijonov razseljenih in povsem uničena infrastruktura lahko vodijo samo k poti sovraštva, maščevanja in nasilja, če vzporedno ne pride do resnih pogovorov z zmerno opozicijo za prekinitev vojne. Največji trenutni zmagovalec je Iran, ki je vse bližji dolgoletnem snu o ustanovitvi "šiitskega polmeseca".

18.12.2016 11:04
Piše: Bakhtyar Aljaf
Ključne besede:   Alep   Sirija   Rusija   premirje   ZDA   Savdska Arabija

S padcem Alepa vojna v Siriji še zdaleč ni končana. V bistvu gre le za prehajanje iz ene krvave faze v drugo, še bolj krvavo.

Z vstopom sirske vojske in njenih šiitskih zaveznikov v Alep se je začela pripravljalna faza za prihajajočo bitko med vlado in uporniki za največjo opozicijsko enklavo, provinco Idlib. Opozicija bo morala verjetno spremeniti svojo vojaško strategijo za boj z močnim silami Sirije, Rusije ter najmanj 16 različnimi šiitskim milicam iz Irana, Iraka, Libanona in Afganistana, ki so pod nadzorom Irana. Sprememba taktike bo nujna, če se Asadovi nasprotniki želijo izogniti resnim napakam, do katerih je prišlo v bitki za Alep. Opozicija se mora končno združiti politično in vojaško, opustiti frontalni napad in spremeniti boj v klasično gverilsko bojevanje. Ključno pa je to, da se izogiba zasedbi mest zaradi preprečitve civilnih žrtev. Idlib ima več prednosti v primeru sirskega napad na to provinco. Veliko podeželskega zaledja ter bližino turške meje denimo. Ruska letala v tem primeru ne bodo več učinkovita, kot so bila v primeru Alepa zaradi geografske lege.

 

Pirova zmaga sirske vojske v Alepu je preprečila poraz Asada, ni pa tudi končala vojne. Sirska vojska ni zmagala v Alepu, temveč so slavili ruska letala in tuje šiitske milice. Kljub temu, da Asadov režim nadzira zahod države, je danes še vedno več kot polovica Sirije je pod nadzorom ISIL, fronte Al Nusra, Svobodne sirske vojske (proturške), Demokratičnih sil Sirije (prokurdske, ki jih podpirajo Združene države Amerike s 500 svetovalci). Obstaja velika verjetnost, da se radikalne islamistične organizacije (Islamska država, Nusra in še 20 manjših) združijo za obrambo vzhodne Sirije pred napadom vladinih sil. Njihovo bojevanje bo gverilsko po vzoru talibanov v Afganistanu, kjer upor traja vse od 2001 do danes, torej celih 15 let.

 

Veselje ob zmagi v Alepu bo trajalo nekaj dni. Pol milijona mrtvih, 12 milijonov razseljenih in povsem uničena infrastruktura lahko vodijo samo k poti sovraštva, maščevanja in nasilja, če vzporedno ne pride do resnih pogovorov z zmerno opozicijo za prekinitev vojne. Največji trenutni zmagovalec je Iran, ki je vse bližji dolgoletnem snu za ustanovitev "šiitskega polmeseca", ki se bo raztezal od Afganistana pa vse do Mediterana in Jemna na jugu arabskega polotoka. Vzpostavitev šiitske transverzale daje Teheranu velik politični vpliv regiji in neposredno tudi zaveznici Rusiji. To je posredna grožnja za dve pomembni državi v regiji - za Izrael in Saudsko Arabijo. Verjetno bo zbliževanje teh dveh držav odgovor na vpliv Irana, ki odprto govori o uničenju Izraela in strmoglavljenju sunitske monarhije v Saudski Arabiji.

 

Te spremembe so na vidiku. Sam izraelski premier Natanjahu je potrdil,da nikoli niso bili bližje vzpostavitvi zavezništva z nekaterimi pomembnimi arabskimi državami, s katerimi so sicer uradno še v vojnem stanju. Verjetno je mislil na Saudsko Arabijo in ostalih pet držav Sveta za sodelovanje v zalivu GCC.

 

S padcem Alepa torej vojna v Siriji še zdaleč ni končana. V bistvu gre le za prehajanje iz ene krvave faze v drugo, še bolj krvavo. Ob tem se dogajajo tudi spremembe taktik in se rišejo nova med državna zavezništva na tem območju.

 

 

Bakhtyar Aljaf je direktor inštiruta IFIMES iz Ljubljane.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
9
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.829
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.486
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.172
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.584
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.853