Razkrivamo

Nerodno: Kandidat za ustavnega sodnika Rado Bohinc je očitno v predkazenskem postopku!?

Več virov nam je potrdilo, da bo Bohinc s podporo Metke Tekavčič in kljub temu, da ga preiskujejo kriminalisti, zelo verjetno postal ustavni sodnik. Zadeva je nerodna tudi zato, ker bi bil v tem primeru Rado Bohinc prvi ustavni sodnik, ki je bil v času imenovanja v predkazenskem postopku. Še bolj pa je vse skupaj nerodno, ker se dogaja ravno v obdobju vladavine etične vlade Mira Cerarja.

20.12.2016 00:33
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Rado Bohinc   kazenska ovadba   Livade   Univerza na Primorskem   Metka Tekavčič   Borut Pahor   Miro Cerar   ustavno sodišče   Simona Kustec Lipicer

Bo politik, ki je brez razpisa podelil milijonski posel za tiskanje avtomobilskih nalepk, dobil za nagrado devetletno službo ustavnega sodnika? (Fotomontaža: Portal PLUS)

Zakaj je Rado Bohinc po naši oceni sporen kandidat za ustavnega sodnika? Predvsem zato, ker je po naših informacijah še vedno v predkazenskem postopku. Gre za zadevo v zvezi z gradnjo univerzitetnega kampusa Livade v Izoli, s katero je bilo tožilstvo seznanjeno že v letih 2013 in 2014.

Boj za štiri prosta mesta ustavnih sodnikov bo, kot vse kaže, trd in neizprosen. Tudi konkurenca je močna. Devet let dobro plačane službe na sodišču, nad katerim je zgolj modro nebo (oziroma Bog) in ki za razliko od rednih sodišč še vedno uživa precej visoko stopnjo zaupanja med državljani, je očitno mamljivo. O tem, kakšna gneča vlada med kandidati, zgovorno priča dejstvo, da je predsednik države Borut Pahor prejel kar triindvajset predlogov za ustavne sodnike. Med njimi so denimo vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc, ki se je izpostavil v zadevi Patria, Matjaž Nahtigal s Fakultete za management Univerze na Primorskem, podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto (ki jo na desnici sovražijo skoraj toliko kot Branka Maslešo), profesorji z ljubljanske pravne fakultete Vid Jakulin, Matej Accetto in Katja Šugman Stubbs, pa tudi dvojni doktor prava in predavatelj na Harvardu Klemen Jaklič ter številni drugi, širši javnosti morda nekoliko manj znani pravniki.

 


 

Rado Bohinc naj bi bil favorit prav zaradi podpore Metke Tekavčič, dekanije ekonomske fakultete in vidne članice Socialnih demokratov. Tudi sam Bohinc se je po navedbah naših virov v zadnjih dneh večkrat pohvalil, da je prav podpora Metke Tekavčič ključna za njegovo izvolitev za ustavnega sodnika. Da je Metka Tekavčič vplivna, dokazuje tudi njena burna preteklost. Naj samo spomnimo, da je bila Tekavčičeva nadzornica Ljubljanskega holdinga v času, ko je ta potrdil sporen nakup SIB banke. Bila je tudi članica nadzornega sveta NLB, ki je ta podpisal pogodbo, po kateri je predsedniku uprave te državne banke Marjanu Kramarju pripadal milijon evrov nagrade. Metka Tekavčič pa je bila kot javna uslužbenka med tistimi "akademiki", ki so ob plači prejemali še zloglasne honorarje. Njen izkupiček je skupno znašal zavidljivih 299.000 evrov. In danes igra taista Tekavčičeva ključno vlogo pri kadriranju ustavnih sodnikov.

 

 

Ovaden zaradi plačila storitev, ki niso bile opravljene

 

Zakaj je Rado Bohinc po naši oceni sporen kandidat za ustavnega sodnika? Predvsem zato, ker je po naših informacijah (še vedno) v predkazenskem postopku. Gre za zadevo v zvezi z gradnjo univerzitetnega kampusa Livade v Izoli, s katero je bilo tožilstvo seznanjeno že v letih 2013 in 2014. V kazenski ovadbi lahko med drugim preberemo, da je izvajalec del prejel preplačilo v višini 398.150,77 evrov na podlagi lažnih in nepravilnih začasnih situacij, v katerih so bila navedena dela, ki dejansko niso bila opravljena.

 

"Do preplačila izvajalca GPG d.d. in s tem do protipravne premoženjske koristi zanj ter oškodovanja proračuna Evropskih skupnosti je prišlo zaradi aktivnih ravnanj tedanjega zakonitega zastopnika Univerze na Primorskem Rada Bohinca, nadzornega organa Edmond Mahnič s.p. in GPG d.d. Za navedena ravnanja so slednji vedeli, ali bi vsaj morali vedeti, da so protipravna. Rado Bohinc je v vlogi tedanjega rektorja in s tem zakonitega zastopnika Univerze na Primorskem na strani univerze podpisal 'Sporazum o načinu izstavitev začasnih situacij in plačevanju na Objektu A Univerzitetnega kampusa Livade v Izoli' med Univerzo na Primorskem in Gradbenim podjetjem Grosuplje z dne 31.08.2010. Iz navedena sporazuma jasno izhaja, da so se vodile tako lažne začasne situacije za namene črpanja evropskih sredstev iz naslova projekta Sigma 2, ki so bile neskladne z dejansko opravljenim delom, kakor tudi interne situacije, ki so odražale dejansko vrednost izvršenih del," lahko med drugim preberemo v kazenski ovadbi, ki jo hranimo v uredništvu.

 

 

Izbrisani in avtomobilske nalepke za tehnične preglede

 

Gospod Bohinc ne kandidira prvič za ustavnega sodnika. Prvič je kandidiral že leta 2011, ko se mu je iztekal mandat rektorja Univerze na Primorskem. Toda takrat ni bil izvoljen, saj ni dobil nujno potrebnih 46 glasov poslancev. Krivo je bilo najbrž to, da ni imel podpore Metke Tekavčič, boste sarkastično porekli. No, ni tako preprosto. Bohincu so pred petimi leti na levici zamerili predvsem neprimerno postopanje v primeru izbrisanih. Nekateri poslanci pa so poleg tega opozorili tudi na to, da je bil Rado Bohinc tisti notranji minister, ki je z novomeškim podjetjem Mirage podpisal razvpito pogodbo za tiskanje avtomobilskih nalepk za tehnične preglede. Nalepke so bile leta 2005 ukinjene - to je bila po splošnem prepričanju ena daleč najboljših potez Janševe vlade. Pogodbo z družbo Mirage je sicer Bohinc podpisal brez javnega razpisa in s tem omogočil, da je podjetje Mirage pridobilo donosen posel v postopku, ki je bil skrit pred slovensko javnostjo.

 

Nasmejena Metka Tekavčič in Rado Bohinc sta prijatelja in zaveznika.

 

 

Da je Bohinc leta 2000 zlorabil pravo (tj. sklenitev pogodbe brez razpisa) za potrebe doseganja zaslužkov za točno določen podjetja dokazuje tudi dejstvo, da je država leta 2005 izbrala izvajalca za tiskanje popotnih listov na javnem razpisu. Čeprav je bil leta 2005 izdelovalec biometričnih potnih listov izbran na javnem razpisu, varnost Slovenije ni bila ogrožena. Zakaj to navajamo? Zato ker je Rado Bohinc marca leta 2004 v odgovoru na interpelacijo zapisal: "Vsi posli, povezani z oblikovanjem obrazcev, izborom zaščitnih elementov in materialov za izdelavo obrazcev, izborom tehnologije izdelave obrazcev ter samo izdelavo in personalizacijo obrazcev potovalnih dokumentov, prometnih dovoljenj in vizumov, so vsi posli zaupne narave, za katere lahko MNZ odda javno naročilo izvajalcu oziroma izvajalcem z neposredno pogodbo brez javnega razpisa."

 

Pozneje se je izkazalo, da je za to isto zadevo mogoče izvesti tudi razpis.

 

 

Bo Bohinc kljub predkazenskem postopku lahko ugleden ustavni sodnik?

 

Nedvomno drži, da je podatek o tem, da je kandidat za ustavnega sodnika v predkazenskem postopku, neroden za kandidata. In če gre za nekoga, ki naj bi najverjetneje postal ustavni sodnik, potem je zadeva dejansko neprijetna ne le za bodočega ustavnega sodnika, ampak predvsem za institucijo najvišje sodne instance v državi. Sodnik v predkazenskem postopku pač ne povečuje ugleda ustavnega sodišča. Če je Rado Bohinc kot minister izvedel eno največjih javnih naročil (za potne liste in nalepke) brez javnega razpisa ter tako omogočil visoke dobičke podjetju, kjer je bil prokurist predsednik izbirne komisije, ki je temu podjetju naročila izdelavo osebnih izkaznic, potem imamo opravka s situacijo, na katero bi morali biti zakonodajalci pozorni in nanjo ustrezno odreagirati.

 

Ključno vprašanje je torej, ali bo Borut Pahor podlegel pritiskom Metke tekavčič, svoje nekdanje strankarske tovarišice in že več desetletij vidne članice stranke SD. Nič manj pomemben ni odgovor na vprašanje, ali se bo etični premier Miro Cerar strinjal, da njegova poslanska skupina v državnem zboru sodeluje pri izvolitvi za ustavnega sodnika, ki je v predkazenskem postopku. Bo Simona Kustec Lipicer tokrat sposobna dojeti, da gre za moralno dilemo? Vprašanje. Kajti ob vsem tem vladajoča koalicija ne sme pozabiti, da gre za ugled bržkone edine sodne instance v Sloveniji, ki med državljani še uživa ugled. Bodo državljani še zaupali temu sodišču, če bo med sodniki tudi nekdo, ki je kot minister brez razpisa podelil enega največjih državnih poslov "prijateljskemu podjetju"? Morda bi pomagal že spomin na tiste nepotrebne in nesramno drage "tehnične nalepke", ki smo jih morali mukoma lepiti na notranjo stran vetrobranskih stekel ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.048
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.697
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.740
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.394
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.095
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 593
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.329
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 445