Ne glede na to, da je s 1. januarjem vodstvo Hita prevzel v. d. predsednika uprave Zvonko Šuler, se kadrovanje v novo upravo vedno bolj razvpitega novogoriškega državnega podjetja spreminja v tragikomedijo. Opazovalci se držijo za glavo, saj se nam obeta še ena afera pri javnem kadrovanju. Očitno je, da ne lastniki - primarno SDH in občina Nova Gorica, ne trenutni nadzorni svet in ne pristojne službe družbe Hit niso kos sicer enostavnemu imenovanju uprave tega relativno pomembnega podjetja. Ni odveč tudi dodati, da t.i. mainstream mediji o dogajanju v Hitu še kar naprej poslušno molčijo.
Prvi del Hitove tragikomedije je že sam vršilec dolžnosti predsednika uprave Zvonko Šuler, ki se sodeč po izjavah za lokalne medije obnaša, kot da imenovan za celoten mandat, saj na veliko razlaga večletne investicijske načrte družbe, ki bi jih sicer morala oblikovati nova uprava na podlagi nove strategije razvoja podjetja. Kot pa smo že poročali pred božično-novoletnimi prazniki, so se v družbi Hit na splošno precej po domače lotili menjave uprave. To so izkoristili številnimi poklicani in nepoklicani podalpski kadroviki, od omnipotentnega Boruta Jamnika, ki je lansiral svoje kandidate v Hitov kadrovski boben, do lokalnih oblastnikov in (pre)samozavestnih sindikalistov. Po kadrovskih cvetkah, ki smo jih že objavili v prejšnjih člankih, se je pojavila še ena: med kandidati za predsednika uprave naj bi bil tudi vodja Hitove pravne službe Miha Uršič, ki je bil do sedaj znan samo po tem, da je "uspešno saniral" poslovanje Nogometnega kluba Gorica in Hitove naložbe v Bovcu (ATC Kanin, hotel Kanin). No, pa tudi to, da naj bi gojil zelo dobre odnose z "dosmrtnim" delavskim direktorjem (članom uprave s strani zaposlenih) Marjanom Zaharjem, mu bržkone ne more škoditi.
Če je kdo sprva mislil, da je bilo večmesečno "odstopljanje" Dimitrija Picige z mesta predsednika uprave nekakšen usklajen načrt lastnikov (t.i. master plan), nadzornega sveta, nenazadnje tudi vladnih kadrovikov, se je očitno zmotil. Glede na dogajanja zadnjih dni gre očitno prej za nekakšno lokalno-sindikalno-domačijsko diletantstvo pri poskusu obvladovanja te gospodarske družbe. Jasno je tudi, da nadzorniki z Marinom Furlanom na čelu, podporne službe nadzornega sveta, PR oddelek in ostali v Hitu enostavno niso kos nalogi. Z vsako svojo potezo, sporočilom za javnost ali novinarskim odgovorom pokažejo kup nedoslednosti, šlamparij in nestrokovnosti v svojem delovanju. Celotno "vesolje kadrovske zabave", kot smo ga glede na korporativni slogan družbe Hit (Universe of Fun) poimenovali v enem izmed naših prejšnjih člankov (vir), se je zagnalo, ko je Dimitrij Piciga končno pristal na miren odhod z mesta predsednika uprave; tega, zakaj je moral oditi, sicer nadzorni svet nikoli ni jasno pojasnil. Menda se niso strinjali glede vizije razvoja podjetja, pri čemer pa tudi sam nadzorni svet ni znal pojasniti, kaj sploh je njegova vizija. Zatem je bil objavljen razpis, ki pa od predsednika(co) uprave turistično-igralniške družbe ni zahteval turističnih ali igralniških izkušenj, po pojasnilih predsednika nadzornega sveta Marina Furlana zato (citiramo!), "ker bi s tovrstno obvezo izredno omejili nabor potencialnih kandidatov".

Nada Drobne Popovič, članica uprave SDH in nadzornica Hita: bo kaj ukrenila v primeru neprofesionalnega vodenja izbire nove uprave in kršenja korporacijskih pravil? (FOTO: SDH)
No, očitno nadzorni svet Hita meni, da lahko družbo vodi kdorkoli, upamo samo, da se ti inovativni standardi korporativnega upravljanja ne bodo prenesli na izbor kandidatov za banke, zavarovalnice, ali pa morda za nuklearko Krško. Nam je pa predsednik Marino Furlan v odgovorih na naša vprašanja (22. decembra 2016) vseeno jasno zatrdil, da bodo o vseh postopkih tekoče, "sproti obveščali javnost", sporočil nam je tudi, da bo o usodi štirinajstih prijavljenih kandidatov odločala izbrana kadrovska agencija, ki jo bo izbral nadzorni svet, ki je o tem odločal 23. decembra 2016.
Znižani standardi korporativnega upravljanja
Na podlagi zagotovila predsednika nadzornega sveta Furlana smo nestrpno čakali, da nam iz Hita sporočijo, katera agencija bo vodila postopke izbire, kako so izbrali agencijo in kakšni bodo stroški najema agencije. Uganite - ni se zgodilo nič! Zato smo družbo Hit oziroma njihovo PR službo, ki jo vodi Lavra Peršolja, spet malce pobarali, kako in kaj se dogaja. Pa nam ni odgovorila gospa Peršolja, ampak gospod Jure Boltar iz kabineta uprave, ki hkrati bojda opravlja tudi funkcijo sekretarja nadzornega sveta (?!). Gospod Boltar nas je podučil, da družba Hit sicer o dogajanjih na nadzornih svetih ne obvešča javnosti (to pa je nekaj novega na področju korporativnega upravljanja, o čemer tako radi pripovedujejo na SDH), vseeno pa nam je dobrohotno zaupal, da je podlagi prispelih ponudb in referenc nadzorni svet za vodenje postopka izbire nove uprave izbral agencijo Profil, stroški projekta pa menda še niso znani.
Gospod Boltar očitno ni prav dobro usklajen s predsednikom nadzornega sveta Furlanom, saj ni bil seznanjen z njegovimi prejšnjimi odgovori o sprotnem obveščanju javnosti. Iz tega razloga se nismo dali odpraviti s tako pavšalnimi, skopimi in nenatančnimi odgovori; namesto tega smo poskušali od družbe Hit izvedeti, na kakšen način so povabili kadrovske agencije k sodelovanju, ker bi bilo verjetno za družbo, kot je Hit, logično povabiti in izbrati prvovrstne mednarodne agencije. Nenazadnje družba in skupina Hit večino prihodkov ustvarita na italijanskem in avstrijskem trgu, pred njo so tudi številni izzivi globalnega trženja. Sledilo je precejšnje presenečenje, tokrat nam je, ponovno in z nadzornikom Furlanom bolj usklajena, prijazno odgovorila Lavra Peršolja, češ da so k "sodelovanju povabili dve agenciji", za agencijo Profil pa so se odločili na podlagi cene in predstavitve storitev. Hvala vam, gospa Peršolja! S svojim odgovorom nam je namreč očitno nevede razkrila, da je nadzorni svet kadrovsko agencijo izbral na podlagi cene, ki jo sicer gospod Boltar in nadzorni svet v predhodnih odgovorih nista poznala, hkrati pa da je bil postopek izbire nižji od korporativnih standardov, ki jih prakticirajo samostojni podjetniki ali d.o.o-ji, saj še ti za nakup zimskih gum ali kartuš za tiskalnike zberejo vsaj tri ponudbe. Pri družbi Hit pa gre za državno multinacionalko posebnega pomena, a je nadzorni svet te družbe vseeno v nekaj dneh zbral in ocenil dve ponudbi. Saj ni res, pa je!

Marino Furlan, prvi nadzornik vesolja zabave: kdo bo odgovarjal za neustrezen izbor kadrovske agencije?
Nadzorniki niti blefirati ne znajo
Tragikomedije pa pri tem še zdaleč ni konec. Naj zagotovimo, da nimamo nič proti agenciji Profil, ampak prosimo vas, kako naj neka, v primerjavi z zahtevnostjo in obsegom poslovanja družbe Hit, relativno marginalna agencija, ki je glede na podatke z njihove spletne strani specializirana za države bivše Jugoslavije in Albanijo (!), brez referenc na področju igralništva in turizma, vodi postopek ene večjih evropskih igralniških družb??! To smo vprašali tudi njih, namreč Profil: kako so bili povabljeni k sodelovanju s Hitom, kdo jih je povabil, kakšne so njihove reference na področju igralništva. Guess what, uganite: tudi v tem primeru odgovora nismo dobili, namesto tega pa - navajamo dobesedni navedek - nekakšno pojasnilo, da "niso pristojni za podajanje takšnih informacij". Ja kdo pa je? Sveti Peter?
Drži, kdor molči, stotim odgovori. Zadeva je, vsaj kar se javnosti tiče, postala povsem jasna. Naša hipoteza je sledeča: nadzorni svet družbe Hit oziroma tisti, ki ga vodijo ali mislijo, da ga vodijo, želijo na mesto predsednika uprave imenovati kakšnega ustrezno povezanega kolega, bratranca, strica ali teto. Da bo zadeva bolj "transparentna", so vključili znance iz "prijateljske" kadrovske agencije. Ob tem želijo dajati vtis strokovnosti, ki pa je žal ne premorejo niti za spodobno blefiranje ali denimo vodenje postopka izbire dobavitelja toaletnega papirja. Enako velja za strokovne službe družbe Hit. Logično se ob tem lahko vprašamo, kako za vraga to podjetje sploh normalno deluje. No, za razliko od nekaterih drugih panog denar v Hitovo malho v veliki meri leti sam od sebe. To pa očitno za zdaj še uspešno prikriva katastrofalno nepodkovanost njegovih vodstvenih ekip.