Svetovni mediji poročajo o zanimivem sporu med bolgarskim javnim radiem in tamkajšnjo kolektivno organizacijo Musicautor. Ker se jim do konca leta 2016 ni uspelo dogovoriti o višini nadomestila za uporabo avtorskih glasbenih del, se na valovih javnega radia trenutno sliši večinoma klasična, jazz in ljudska glasba.
Ker je bolgarskemu javnemu radiu od prvega januarja letos prepovedano vrteti več kot 14 milijonov skladb, tudi tujih, lahko tamkajšnji poslušalci na njegovih valovih trenutno poslušajo večinoma klasično, jazz in ljudsko glasbo. Razlog za tako dramatično situacijo se skriva v sporu med javnim radiem in kolektivno organizacijo Musicautor glede plačevanja nadomestila za uporabo avtorskih glasbenih del. Musicautor v Bolgariji zastopa tako domače kot tuje glasbene ustvarjalce, na javnem radiu pa trdijo, da ne smejo vrteti kar 95 odstotkov moderne glasbe.
Novico, ki jo je objavila bolgarska tiskovna agencija Novinite, so v zadnjih dneh objavili številni svetovni mediji, tudi BBC. Novinite poroča, da je bolgarski javni radio do konca leta 2016 kolektivni organizaciji Musicautor prispeval odstotek državne subvencije (bolgarska RTV se namreč financira prek proračunskih sredstev in ne s prispevkom državljanom) in 4,55 odstotka od letnih oglaševalskih prihodkov.

A sedaj kolektivna organizacija Musicautor zahteva trikratno povečanje nadomestila, s čimer bi se prispevek bolgarskega javnega radia v treh ali štirih letih približal evropskemu povprečju, kar naj bi že veljalo za zasebne radijske postaje. V omenjeni kolektivki dodajajo, da so se poskušali o omenjenih zadevah lani pogovoriti in dogovoriti z vodstvom javnega radia. Ker pa niso prejeli nobene povratne informacije, so bili prisiljeni pogodbo prekiniti.

Generalni direktor javnega radia Aleksander Velev vztraja, da predstavljajo zahteve kolektivne organizacije preveliko breme za njihov proračun in da ne temeljijo na realni ekonomski osnovi. Ob tem je Musicautor še obtožil, da zlorablja monopolni položaj na področju zaščite avtorskih pravic. "Če bi pristali na njihove pogoje, bi morali ugasniti enega izmed naših regionalnih programov, s čimer bi posegli na področje javnega interesa," je še povedal prvi mož bolgarskega javnega radia.
Spomnimo, v podobnem sporu s kolektivno organizacijo se je pred leti znašla tudi Radiotelevizija Slovenija. Na koncu, in sicer leta 2015, sta RTVS in Sazas sklenila sodno poravnavo glede uporabe avtorskih glasbenih del za obdobje od leta 2005 do 2014, in sicer v višini 4,7 milijona evrov. Sazas je lahko na podlagi sodne poravnave v letu 2016 izkoristil tudi oglaševanje oziroma druge storitve RTV Slovenija po ceniku brez popustov v maksimalni vrednosti 300.000 evrov.
Pa še en medklic: kot lahko preberemo v kontroverzni medijski strategiji, se na ministrstvu za kulturo zavzemajo za uvedbo "obveznih pogodb med izdajatelji medijev in kolektivnimi organizacijami".