Kaj imajo skupnega Američani, Italijani, slovenska policija in mediji? Na videz nič, v resnici pa zelo veliko. Skupni imenovalec so radijski sistem za potrebe državnih organov Tetra ter vse peripetije v zvezi z njim; od vdora v sistem, do nesposobnosti policije, novega razpisa brez repa in glave ter parcialnih interesov posameznikov znotraj državnih struktur. Predvsem pa je bistvo v tem, kdo bo nadzoroval komunikacije slovenske policije in drugih državnih organov.
Za kaj gre? Ministrstvo za notranje zadeve Republike Slovenije trenutno aktivno izvaja razpis za sistem IP tetra. Gre za komunikacijski sistem državnih organov na osnovi tehnologije IP, kjer je že izločen eden največjih proizvajalcev tovrstne opreme, in sicer Hytera, mednarodni holding s sedežem na Kitajskem. To odločitev je že potrdila Državna revizijska komisija, a se poznavalci telekomunikacij, ki želijo ostati neimenovani, temu čudijo, saj zadnja leta prav Hytera po svetu dobiva skoraj vse razpise za sisteme tetra. No, favorit v tem razpisu za IP tetro je bil v začetku kranjski Iskratel, ki ima po naših informacijah odkritega zagovornika predvsem v zunanjem ministru Karlu Erjavcu, čeprav je prava želja slovenske policije, ki bo v največji meri uporabljala novi sistem IP tetra, sistem Nokia, ki pa jo zastopa državni Telekom Slovenije. Da bi bila zmeda na področju varnih državnih komunikacij še večja, se je v zadnjih mesecih v zgodbo vmešal še takoimenovani superminister za javno upravo Boris Koprivnikar.
Kakšna je bila njegova vloga? Minister je pritiskal na policijo in ministrstvo za obrambo, naj gradnjo IP tetra in podobnega sistema obveščanja DMR opustita. Kaj je DMR? To je kratica za digitalni mobilni radio, kar je nekakšna slaba alternativa sistemu tetra. Koprivnikar in Jurij Bertok, ministrov svetovalec na ministrstvu za javno upravo za to področje, verjameta, da bosta vse "deležnike" prepričala, da bosta zgradila novo omrežje na tehnologiji LTE za vse potrebe digitalnih komunikacije v državni upravi. Torej novo, tretje omrežje, ki ne bo niti tetra niti DMR. Seveda sta oba spregledala, da se bodo standardi za storitve javne varnosti na tehnologiji LTE v Evropi in drugod po svetu dokončno oblikovali šele po letu 2020. In nihče od njiju nima odgovora, kaj storiti do tedaj? Ohraniti status quo obstoječega sistema, ga nadgraditi v IP sistem, ali morda kaj tretjega?

Sistem Hytera uporabljajo organi v vedno več državah, med drugim tudi venezuelska policija.
Nikoli povedana resnica o tetri
Da bi razumeli zmedeno sedanjost, povsem podrejeno interesom posameznikov, ki jih razkrivamo v nadaljevanju, ko gre za sistem varnih digitalnih komunikacij državne uprave, je potrebno poznati preteklost. Najprej si je potrebno naliti čistega vina in preiskovalna ekipa Portala PLUS je raziskala celotno resnico v zvezi s sistemom tetra in medijskimi zapisi o domnevni ranljivosti opreme. Poskušali smo raziskati pravo ozadje te na videz sramotne zgodbe slovenske policije, da bi lahko z večjo natančnostjo predvideli dogodke, ki bodo sledili v prihodnjih mesecih. In v zgodbo so vpleteni kapitalski interesi proizvajalcev opreme, posamezniki v MNZ, kot tudi politika in (zlorabljeni) mediji.
Začelo se je leta 2002, ko je slovenska policija preko evropskih sredstev Phare z izvedenim evropskim razpisom izbrala italijansko podjetje Marconi. Od takrat se je to podjetje preimenovalo kar nekajkrat, danes se imenuje Leonardo. Po javno dostopnih podatkih gre za drugo največje italijansko podjetje za Fiatom. Na tem razpisu so sodelovali predstavniki vseh vpletenih ministrstev ter predstavniki EU. Razpisna in tehnična dokumentacija je nastala v EU, Izbor je potrdil EU, Pritožbe je zavrnila EU. Odločitev komisije je bila enoglasna.
Ozadje nesrečne tetre
Pred davnimi štirinajstimi leti si v resnici nihče v Sloveniji ni želel tega italijanskega proizvajalca telekomunikacijske opreme. V policiji to brez sramu, vendar neuradno, off the record, povedo še danes. Policija je že tedaj, leta 2004 želela Motorolo. Politika (predvsem "lobist" Tit Turnšek, ki danes strastno načeluje Zvezi borcev) si je želel Nokio. Iskratel, tedaj največje slovensko telekomunikacijsko podjetje za Telekomom, pa je želelo vsiliti rešitev nemškega Siemensa. Skratka, bil se je hud boj med tremi lobističnimi skupinami. Vsi so seveda želeli predvsem mastno zaslužiti.
Toda bistvo prihaja v nadaljevanju. Boštjan Tavčar, član komisije in predstavnik ministrstva za obrambo, si je v nasprotju z zgoraj naštetimi proizvajalci sistemov za varno komuniciranje državnih organov, (za)želel predvsem nekaj drugega, in sicer svoj telekomunikacijski sistem DMR, ki ga bi gradil skupaj s slovenskim podjetjem IT100. DMR bi gradila Motorola, za katero je imelo podjetje IT100 zastopstvo. Seveda je bil DMR že tedaj in je še vedno neprimeren za komunikacije javne varnosti, a pritiski na Policijo in vlado tedaj so bili tako absurdno hudi, da država Slovenija danes gradi tako rekoč tri telekomunikacijska omrežja za varno komunikacijo državnih organov. Obstoječega na policiji je pred meseci dogradila italijanska Finnmeccanica (danes Leonardo) in je še v garanciji, poleti bo gradila novega vzporednega, le na osnovi IP povezav, medtem ko se ministrstvo za obrambo loteva tretjega, in sicer s tehnologijo DMR!

Koliko besede ima pri vzpostavljanju komunikacijskih sistemov "superminister" Koprivnikar?
Nestrokovnost slovenske policije
Zgoraj opisano absurdno dogajanje se sploh ne bi zgodilo, če bi imeli na policiji bolj strokovne kadre. Andrej Bračko, ki je v policiji zadolžen tudi za telekomunikacijski sektor, velja med strokovno javnostjo radijskih poznavalcev za človeka iz ozadja in strokovno povsem nedoraslega projektu tetra. Še več, zaradi njegovega nepoznavanja področja naj bi policija opustila varnostne protokole in s tem požela posmeh tujih varnostno obveščevalnih služb, ki delujejo v Sloveniji in v regiji. Prav ta tehnična pomanjkljivost Bračka, ki posredno upravlja z milijoni davkoplačevalskega denarja na ministrstvu za notranje zadeve, je v resnici vodila do afere z domnevnim vdorom v sistem tetra pred leti. Zaradi opustitve kontrole, tako trdijo strokovnjaki, ki ne želijo biti imenovani, naj bi prav po Bračkovi krivdi prišlo do domnevnega aktivnega vdora v sistem tetra, ki ga je policija zaznala in tedaj tudi izsledila razvpitega Dejana Orniga.
Kdo so Boštjan Tavčar in neuradni policijski viri?
Ni presenetljivo, da Boštjan Tavčar, ki je zadolžen za vzporedno omrežje DMR, zelo dobro pozna zdajšnje razmere. Tavčar je namreč leta 2002 sedel v komisiji za razpis Tetre in taisti Tavčar je, tako so nam zatrdili v preverjenih telekomunikacijskih krogih, prek Motorole in podjetja IT100 lobiral, da je Vlada Republike Slovenije sprejela sklep, da se bosta hkrati gradili dve omrežji.
Sedaj pa pozor: Povod za gradnjo in financiranje vzporednega državnega komunikacijskega omrežja DMR je bil takrat v dejstvu, da omrežje tetra še ni zgrajeno. Po naših informacijah omrežje Tetra danes pokriva 65 % geografskega področja Slovenije, medtem ko DMR, ki naj bi se gradil, ni še niti na ravni priprave projekta (!?).
Komu koristi zmeda in komu novinarska zgodba?
Po naših preverjenih informacijah odgovorni na MNZ natančno vedo, kaj se je v primeru Ornig dogajalo, ko gre za domnevni vdor v omrežje tetra, prav tako jim je zelo jasna vloga novinarja Anžeta Voha Boštica (Portal Pod črto); v odgovorih, ki smo jih z MNZ dobili na Portalu PLUS, je jasno, da policisti vedo, da se je o sodni preiskavi o vdoru študenta Orniga pisalo nepravilno in zavajajoče. In že bežen pregled novinarskih objav (kliping) pokaže, da je najbolj sistematično, podrobno in s kirurško natančnostjo o primeru Ornig-tetra pisal in še piše novinar Voh Boštic. Komu koristi takšno kaotično stanje na MNZ in v medijih?
Z obstoječim sistemom tetra nezadovoljni policisti na ministrstvu za notranje zadeve (kot rečeno, ta sistem ima črno piko zaradi domnevnega vdora), imajo konkurenco v ministrstvu za obrambo. Vojska podpira projekt DMR, njegov prvi zagovornik je Boštjan Tavčar. Aktualni razpis za IP tetro je že izločil kitajsko Hytero, vpletanje ministrstva za javno upravo brez pravih znanj in medijsko selektivno sesuvanje obstoječega sistema pa je voda na mlin za zdaj le enemu – Telekomu Slovenije. Ideja je namreč sledeča: ali bo Telekom Slovenije dobil razpis za IP tetro ali pa bo država gostovala (oblika MVNO) na njegovem LTE omrežju.

Kjer se prepirata dva, Motorola dobiček ima?
Gotovo se boste vprašali, ali policija za vse to, kar smo danes razkrili, ve. Po naših informacijah precej dobro. Zakaj pa ne ukrepa? Uradno policija preiskuje vse v zvezi s tetro, za kar ima pravno podlago. Neuradno se tudi v policiji ve, da se v smeri reševanja zapleta ne zgodijo bistveni premiki, ker si vodilni ne želijo (novega) spora z obrambnim ministrstvom, hkrati pa nočejo priznati, da sistem telekomunikacij prav v policiji vodijo ljudje, kot je Andrej Bračko, ki niso dorasli razmeram. Policija se, tako nam razkrivajo neuradni viri, zaveda, da se bodo v državi prav kmalu in v najslabšem primeru gradili trije telekomunikacijski sistemi za potrebe državne uprave, in sicer:
- dograjevanje obstoječega sistema Tetra,
- novi sistem IP tetra in
- sistem DMR.
Prav verjetno je, da bomo vse tri sisteme plačali davkoplačevalci, največ pa bodo imeli od tega posredniki pri poslu. In seveda ne – kot se pogosto v javnosti zmotni misli – posamezniki na ministrstvih, ambiciozni ministri ali pa mediji. Praviloma so vsi našteti v tako pomembnih poslih le zlorabljeni.