Razkrivamo

Po sledi ovadbe, ki močno bremeni Bohinca: O uvedbi preiskave bo odločeno med potrjevanjem novih ustavnih sodnikov

Če bo predsednik Borut Pahor za novega ustavnega sodnika predlagal tudi Rada Bohinca, lahko aktualnega dekana ljubljanske FDV razglasimo za svojevrstnega heroja. Med postopkom potrjevanja novih ustavnih sodnikov bo namreč odločeno, ali se bo možakar znašel v sodni preiskavi, torej kazenskem postopku zaradi zadeve Kampus Livade. Poleg tega Univerza na Primorskem od Bohinca in njegove dolgoletne kolegice Astrid Prašnikar terja tudi odškodnino v višini 188.719 evrov.

15.01.2017 22:45
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Rado Bohinc   kazenska ovadba   Livade   Univerza na Primorskem   ustavno sodišče   Astrid Prašnikar   Borut Pahor   SD   socialni demokrati

Fotomontaža: Portal PLUS

Zadeva Bohinc je pomembna, saj se teoretično lahko zgodi, da bi zakonodajalec za ustavnega sodnika imenoval kandidata, ki bi se kasneje znašel v kazenskem postopku. Poslanci bi se tako znašli v zapletenem in moralno kočljivem položaju, to pa bi omadeževalo celoten postopek kandidiranja in imenovanja slovenskih ustavnih sodnikov.

Medtem ko je predsednik države Borut Pahor začel pogovore s poslanskimi skupinami o njihovi podpori kandidatom za štiri nove ustavne sodnike, prihajajo na dan nove podrobnosti o postopkih zoper Rada Bohinca, ki naj bi kot glavni kandidat stranke Socialnih demokratov spadal celo v ožji izbor favoritov za to pomembno sodno funkcijo z devetletnim mandatom. Zadeva je za aktualnega dekana ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) "obremenjujoča" tudi zato, ker se bo predsednik republike, kot so sporočili iz njegovega urada, "potrudil za oblikovanje podpore kandidatom, ki ustrezajo visokim strokovnim kriterijem". Kot je znano, se za štiri prosta mesta ustavnih sodnikov poteguje kar 23 kandidatov, mediji pa so se vsaj nekaterih izmed njih že pošteno poliitčno-ideološko lotili. Zanimivo je, da se ob nekdanjega rektorja Univerze na Primorskem dr. Rada Bohinca doslej še nihče ni pretirano obregnil.

 

Naj spomnimo, da smo konec lanskega leta na Portalu PLUS poročali, da je gospod Bohinc kot nekdanji rektor Univerze na Primorskem (UP) po naših informacijah (še vedno) v predkazenskem postopku, in sicer zaradi gradnje univerzitetnega kampusa Livade v Izoli, ko naj bi izvajalec prejel preplačilo v višini 398.150,77 evrov na podlagi del, ki dejansko niso bila opravljena. V kazenski ovadbi, ki jo je vložila Univerza na Primorskem pod zastopstvom sedanjega rektorja Dragana Marušiča, lahko med drugim preberemo, da je do preplačila izvajalca GPG in s tem do protipravne premoženjske koristi zanj ter do oškodovanja proračuna Evropskih skupnosti prišlo tudi zaradi aktivnih ravnanj tedanjega zakonitega zastopnika UP Rada Bohinca.

 


Izsek iz kazenske ovadbe, ki jo je vložila Univerza na Primorskem.

 

 

Tožilstvo je preiskavo zahtevalo že julija 2015

 

"Obstaja vsaj sum, da so storjena omenjena dejanja, katerih posledica bi lahko bila škoda za UP. Zato univerza kot oškodovanec to škodo v navedenem postopku tudi uveljavlja in to bo storila tudi v morebitnem kazenskem postopku. Bivši rektor je kot odgovorna oseba univerze vsaj objektivno odgovoren za nepravilnosti," na vprašanje, kolikšen del odgovornosti za omenjeno škodo nosi nekdanji rektor Rado Bohinc (ki je, kot rečeno, sedaj dekan ljubljanske FDV), odgovarjajo na Univerzi na Primorskem. Po njihovem vedenju je Okrožno državno tožilstvo v Kopru ovadbo obravnavalo in pred Okrožnim sodiščem v Kopru tudi zahtevalo uvedbo sodne preiskave. "Kaj se s to zahtevo dogaja in zakaj vse do danes ni meritorne odločitve, nam ni znano," dodajajo na UP.

 

Za pojasnila smo se zato obrnili tako na koprsko tožilstvo kot na tamkajšnje okrožno sodišče. Z Okrožnega državnega tožilstva v Kopru so nam sporočili, da so po izvedenem predkazenskem postopku (že) 28. julija 2015 zahtevali preiskavo. "V zvezi z zahtevo še nismo prejeli odločitve sodišča," je še v odgovoru zapisala začasna vodja tožilstva Barbara Milić Rožman. Da sodni mlini v Sloveniji dejansko meljejo zelo počasi, še posebej takrat, ko se v postopkih znajdejo znane osebnosti, nas ne preseneča. "Decembra 2015 so bili zaslišani osumljenci, o zahtevi za preiskavo pa bo odločeno do konca januarja," nam je pred novim letom pojasnil Peter Baša, podpredsednik Okrožnega sodišča v Kopru.

 

Kaj to pomeni? Nič drugega kot to, da Rado Bohinc trenutno (še) ni v kazenskem postopku, saj tovrstne pravne posledice nastopijo šele, če je zoper določeno osebo uvedena preiskava. O tem bo torej očitno odločeno prav med postopkom predlaganja ali imenovanja novih ustavnih sodnikov, na kar bodo morali biti predsednik države Borut Pahor in poslanci državnega zbora še posebej pozorni. Bo pa zadeva zanje toliko bolj nerodna, če pred zaključkom postopka v državnem zboru koprsko sodišče (še) ne bo sprejelo odločitve. V tem primeru se lahko znajdemo v zapletenem in moralno kočljivem položaju, če bi zakonodajalec za ustavnega sodnika imenoval kandidata, ki bi se kasneje znašel v kazenskem postopku.  

 

Da je zadeva zelo občutljiva oziroma sporna, se očitno zaveda tudi predsednik države Borut Pahor, kar naj bi bilo po poročanju časnika Dnevnik jasno tudi odločevalcem v stranki SD, za katero je Bohinc – kot rečeno – glavni kandidat za prestižno mesto ustavnega sodnika. "Vendar naši sogovorniki v SD dvomijo, da bi ga Borut Pahor uvrstil na svoj seznam kandidatov," so obenem zapisali v Dnevniku, kjer imajo tradicionalno dokaj zanesljive informacije iz stranke socialnih demokratov.


Tako je ob začetku posvetovanj med predsednikom države Borutom Pahorjem in poslanskimi skupinami poročala Slovenska tiskovna agencija ...


Kako zelo si želi Bohinc na ustavno sodišče, priča tudi dejstvo, da ga je na Beethovnovi že pred šestimi leti videl takratni predsednik države Danilo Türk. A kaj, ko mu v parlamentu tedaj ni uspelo zbrati potrebnih 46 poslanskih glasov, tokratna podpora pa je prav zaradi dogodkov na primorski univerzi še toliko bolj vprašljiva. Da Bohinca ne podpirajo, so se že izrekli v Združeni levici, v SD pa po poročanju Dnevnika sedaj podpirajo tudi izrednega profesorja na koprski fakulteti za menedžment Matjaža Nahtigala.

 

Rado Bohinc se mora zagovarjati tudi na delovnem sodišču...

 

 

Sicer pa se je Rado Bohinc zaradi gradnje univerzitetnega kampusa Livade znašel v še eni sodni zgodbi, ki mu ne more biti v ponos, medtem ko kandidira za mesto ustavnega sodnika. Kot so nam namreč pojasnili na Univerzi na Primorskem, v tej zadevi še vedno poteka tudi pravda pred delovnim sodiščem v Kopru zaradi odškodninske odgovornosti v višini 188.719 evrov, ki jo je UP sprožila proti svojima nekdanjima zaposlenima Radu Bohincu in Astrid Prašnikar. UP namreč meni, da ji je nastala škoda zaradi ravnanj tožencev, in sicer v višini 172.294 evrov iz naslova izgube evropskih sredstev projekta Sigma II. "Preostanek do vrednosti tožbe se nanaša na odškodnino, ki jo je morala UP na podlagi sodbe poravnati družbi Elmarkt d.o.o., ki sta jo toženca najprej angažirala za svetovanje pri postopkih izbire izvajalca gradbeno-obrtniških in instalacijskih del za gradnjo v Livadah, nato pa sodelovanje s to družbo na sporen način prekinila," dodajajo na primorski univerzi.

 

Primer se zaradi reševanja pritožbe trenutno nahaja na Višjem delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani. Po izdani delni sodbi sta se namreč na različne točke sodbe pritožila tako Univerza na Primorskem kot Bohinc.

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.030
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.500
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.188
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 734
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.052
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474