Če bo predsednik Borut Pahor za novega ustavnega sodnika predlagal tudi Rada Bohinca, lahko aktualnega dekana ljubljanske FDV razglasimo za svojevrstnega heroja. Med postopkom potrjevanja novih ustavnih sodnikov bo namreč odločeno, ali se bo možakar znašel v sodni preiskavi, torej kazenskem postopku zaradi zadeve Kampus Livade. Poleg tega Univerza na Primorskem od Bohinca in njegove dolgoletne kolegice Astrid Prašnikar terja tudi odškodnino v višini 188.719 evrov.
Medtem ko je predsednik države Borut Pahor začel pogovore s poslanskimi skupinami o njihovi podpori kandidatom za štiri nove ustavne sodnike, prihajajo na dan nove podrobnosti o postopkih zoper Rada Bohinca, ki naj bi kot glavni kandidat stranke Socialnih demokratov spadal celo v ožji izbor favoritov za to pomembno sodno funkcijo z devetletnim mandatom. Zadeva je za aktualnega dekana ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) "obremenjujoča" tudi zato, ker se bo predsednik republike, kot so sporočili iz njegovega urada, "potrudil za oblikovanje podpore kandidatom, ki ustrezajo visokim strokovnim kriterijem". Kot je znano, se za štiri prosta mesta ustavnih sodnikov poteguje kar 23 kandidatov, mediji pa so se vsaj nekaterih izmed njih že pošteno poliitčno-ideološko lotili. Zanimivo je, da se ob nekdanjega rektorja Univerze na Primorskem dr. Rada Bohinca doslej še nihče ni pretirano obregnil.
Naj spomnimo, da smo konec lanskega leta na Portalu PLUS poročali, da je gospod Bohinc kot nekdanji rektor Univerze na Primorskem (UP) po naših informacijah (še vedno) v predkazenskem postopku, in sicer zaradi gradnje univerzitetnega kampusa Livade v Izoli, ko naj bi izvajalec prejel preplačilo v višini 398.150,77 evrov na podlagi del, ki dejansko niso bila opravljena. V kazenski ovadbi, ki jo je vložila Univerza na Primorskem pod zastopstvom sedanjega rektorja Dragana Marušiča, lahko med drugim preberemo, da je do preplačila izvajalca GPG in s tem do protipravne premoženjske koristi zanj ter do oškodovanja proračuna Evropskih skupnosti prišlo tudi zaradi aktivnih ravnanj tedanjega zakonitega zastopnika UP Rada Bohinca.

Izsek iz kazenske ovadbe, ki jo je vložila Univerza na Primorskem.
Tožilstvo je preiskavo zahtevalo že julija 2015
"Obstaja vsaj sum, da so storjena omenjena dejanja, katerih posledica bi lahko bila škoda za UP. Zato univerza kot oškodovanec to škodo v navedenem postopku tudi uveljavlja in to bo storila tudi v morebitnem kazenskem postopku. Bivši rektor je kot odgovorna oseba univerze vsaj objektivno odgovoren za nepravilnosti," na vprašanje, kolikšen del odgovornosti za omenjeno škodo nosi nekdanji rektor Rado Bohinc (ki je, kot rečeno, sedaj dekan ljubljanske FDV), odgovarjajo na Univerzi na Primorskem. Po njihovem vedenju je Okrožno državno tožilstvo v Kopru ovadbo obravnavalo in pred Okrožnim sodiščem v Kopru tudi zahtevalo uvedbo sodne preiskave. "Kaj se s to zahtevo dogaja in zakaj vse do danes ni meritorne odločitve, nam ni znano," dodajajo na UP.
Za pojasnila smo se zato obrnili tako na koprsko tožilstvo kot na tamkajšnje okrožno sodišče. Z Okrožnega državnega tožilstva v Kopru so nam sporočili, da so po izvedenem predkazenskem postopku (že) 28. julija 2015 zahtevali preiskavo. "V zvezi z zahtevo še nismo prejeli odločitve sodišča," je še v odgovoru zapisala začasna vodja tožilstva Barbara Milić Rožman. Da sodni mlini v Sloveniji dejansko meljejo zelo počasi, še posebej takrat, ko se v postopkih znajdejo znane osebnosti, nas ne preseneča. "Decembra 2015 so bili zaslišani osumljenci, o zahtevi za preiskavo pa bo odločeno do konca januarja," nam je pred novim letom pojasnil Peter Baša, podpredsednik Okrožnega sodišča v Kopru.
Kaj to pomeni? Nič drugega kot to, da Rado Bohinc trenutno (še) ni v kazenskem postopku, saj tovrstne pravne posledice nastopijo šele, če je zoper določeno osebo uvedena preiskava. O tem bo torej očitno odločeno prav med postopkom predlaganja ali imenovanja novih ustavnih sodnikov, na kar bodo morali biti predsednik države Borut Pahor in poslanci državnega zbora še posebej pozorni. Bo pa zadeva zanje toliko bolj nerodna, če pred zaključkom postopka v državnem zboru koprsko sodišče (še) ne bo sprejelo odločitve. V tem primeru se lahko znajdemo v zapletenem in moralno kočljivem položaju, če bi zakonodajalec za ustavnega sodnika imenoval kandidata, ki bi se kasneje znašel v kazenskem postopku.
Da je zadeva zelo občutljiva oziroma sporna, se očitno zaveda tudi predsednik države Borut Pahor, kar naj bi bilo po poročanju časnika Dnevnik jasno tudi odločevalcem v stranki SD, za katero je Bohinc – kot rečeno – glavni kandidat za prestižno mesto ustavnega sodnika. "Vendar naši sogovorniki v SD dvomijo, da bi ga Borut Pahor uvrstil na svoj seznam kandidatov," so obenem zapisali v Dnevniku, kjer imajo tradicionalno dokaj zanesljive informacije iz stranke socialnih demokratov.

Tako je ob začetku posvetovanj med predsednikom države Borutom Pahorjem in poslanskimi skupinami poročala Slovenska tiskovna agencija ...
Kako zelo si želi Bohinc na ustavno sodišče, priča tudi dejstvo, da ga je na Beethovnovi že pred šestimi leti videl takratni predsednik države Danilo Türk. A kaj, ko mu v parlamentu tedaj ni uspelo zbrati potrebnih 46 poslanskih glasov, tokratna podpora pa je prav zaradi dogodkov na primorski univerzi še toliko bolj vprašljiva. Da Bohinca ne podpirajo, so se že izrekli v Združeni levici, v SD pa po poročanju Dnevnika sedaj podpirajo tudi izrednega profesorja na koprski fakulteti za menedžment Matjaža Nahtigala.

Rado Bohinc se mora zagovarjati tudi na delovnem sodišču...
Sicer pa se je Rado Bohinc zaradi gradnje univerzitetnega kampusa Livade znašel v še eni sodni zgodbi, ki mu ne more biti v ponos, medtem ko kandidira za mesto ustavnega sodnika. Kot so nam namreč pojasnili na Univerzi na Primorskem, v tej zadevi še vedno poteka tudi pravda pred delovnim sodiščem v Kopru zaradi odškodninske odgovornosti v višini 188.719 evrov, ki jo je UP sprožila proti svojima nekdanjima zaposlenima Radu Bohincu in Astrid Prašnikar. UP namreč meni, da ji je nastala škoda zaradi ravnanj tožencev, in sicer v višini 172.294 evrov iz naslova izgube evropskih sredstev projekta Sigma II. "Preostanek do vrednosti tožbe se nanaša na odškodnino, ki jo je morala UP na podlagi sodbe poravnati družbi Elmarkt d.o.o., ki sta jo toženca najprej angažirala za svetovanje pri postopkih izbire izvajalca gradbeno-obrtniških in instalacijskih del za gradnjo v Livadah, nato pa sodelovanje s to družbo na sporen način prekinila," dodajajo na primorski univerzi.
Primer se zaradi reševanja pritožbe trenutno nahaja na Višjem delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani. Po izdani delni sodbi sta se namreč na različne točke sodbe pritožila tako Univerza na Primorskem kot Bohinc.
