Razkrivamo

Pravica do odgovora: "Vodstvo Zavoda AIPA je plačalo rekordna 2 milijona evrov za odvetniški avans v primeru svoje razrešitve!"

Na članek "Vodstvo Zavoda AIPA je plačalo rekordna 2 milijona evrov za odvetniški avans v primeru svoje razrešitve!", objavljen na Portalu PLUS 9. januarja letos, se je po odgovoru Zavoda AIPA odzval še njihov odvetnik Borut Bernik Bogataj in nam poslal svoj odgovor, ki ga objavljamo v skladu z Zakonom o medijih. Ob tem pa dodajamo, da so nekatere navedbe gospoda Bogataja, ki se tičejo združenja SAZAS, tako zanimive, da si zaslužijo širšo pozornost, saj presegajo okvire zakonske pravice do odgovora, popravka oziroma prikaza nasprotnih dejstev. 

16.01.2017 23:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   AIPA   Borut Bernik Bogataj   depozit   SAZAS   Matjaž Žbontar   Tomaž Grubar   IPF   Urad za intelektualno lastnino

Foto: osebni arhiv

Nekaterim se očitno še vedno kolca po časih, ko so jih iz Švice nagrajevali za tisto, kar se je dogajalo z avdiovizualnim denarjem, zbranim v Republiki Sloveniji.

Pri pisanju vašega članka ste verjetno pomešali kolektivne organizacije in odvetniške pisarne. Avans v odvetništvu namreč označuje predplačilo za storitve. Moja pisarna dvomilijonskega avansa nikoli ni prejela, nekako isti znesek pa manjka pri vsotah, katere v obrambo svojega plačevanja zbranega denarja za kabelsko retransmisijo avdiovizualnih del v Švico v odgovorih na očitke v medijih navaja Združenje SAZAS. Drži pa, da je Zavod AIPA na podlagi sklepa tedanjega Sveta na moj fiduciarni račun v avgustu 2014 nakazal dva milijona evrov kot depozit (in varovalko) za izplačila razdeljenih honorarjev imetnikom pravic (pred poletjem je bila namreč opravljena delitev) in za kritje potencialnih stroškov svojega rednega poslovanja, saj so si soustanovitelji Zavoda AIPA v tistem obdobju uzurpirali svoje pravice in mimo aktov Zavoda ter volje skupščin opravili sovražni prevzem kolektivne organizacije, s katerim so odstavili direktorja in postavili svojega vršilca dolžnosti – Matjaža Žbontarja, ta pa je nemudoma prevzel tudi nadzor nad denarnimi sredstvi Zavoda AIPA.

 

Pri vsem skupaj je bilo najbolj zaskrbljujoče dejstvo, da je bil med "pučisti«"tudi podpredsednik SAZAS, Tomaž Grubar, ki je "ustanovne pravice" pridobil od izvornega ustanovitelja Milana Ljubića. V ozadju celotne zadeve je aktivno sodeloval (in po izjavi Milana Ljubića postopek tudi koordiniral) Andrej Kregar, ki se trenutno pojavlja kot javni zagovornik poslovanja z avdiovizualnim denarjem iz naslova kabelske retransmisije na način, kot je to potekalo v času SAZAS-ovega neselektivnega prenakazovanja denarja v Švico. SAZAS pa je tisti, ki je iznašel teorijo, da lahko ustanovitelji - kljub dejstvu, da Statut Zavoda AIPA določa, da so se ustanovitelji s trenutkom pridobitve dovoljenja za kolektivno upravljanje, izenačili z drugimi  imetniki pravic – kolektivno organizacijo razpustijo in "pobašejo milijone". Ob poizkusu prevzema so spremenili tudi notranja razmerja na način, da so razširili krog upravičencev do honorarjev za kabelsko retransmisijo avdiovizualnih del tudi na tiste, katerim zakon pravic ne podeljuje.

 

Okoliščine in razlogi za izplačilo, kakor tudi usoda tega nakazila je bila imetnikom pravic predstavljena tudi na sejah skupščin, o tem je bil obveščen Urad RS za intelektualno lastnino kot nadzorna institucija, vse pa je dokumentirano tudi v letnih poročilih Zavoda AIPA, ki so javno dostopna na spletni strani omenjene organizacije. Imate kje tako transparentne podatke za denar avdiovizualcev, nakazan v Švico?

 

Večji del denarja je bilo po tistem, ko smo uspešno odbili prvi napad, po ponovnem sklepu Sveta zavoda vrnjenega Zavodu AIPA, del pa je ostal na depozitu za kritje morebitnih nadaljnjih stroškov interventnega poslovanja in postopkov (cene odvetniških storitev so pri sporih višjih vrednosti v primerjavi z zneski sodnih taks za take spore pravi drobiž). Za deponiranje sredstev so se odločili legitimno izvoljeni predstavniki imetnikov pravic v skladu s svojimi pristojnostmi, tak ukrep pa so sprejeli zoper nelegitimno ravnanje peščice posameznikov, ki so ravnali v nasprotju tako z akti Zavoda AIPA, kakor tudi v nasprotju z veljavno zakonsko ureditvijo, kar je pozneje potrdilo tudi sodišče.

 

Vojna za avdiovizualni sektor in za Zavod AIPA pa še vedno ni končana. Kljub temu, da so SAZAS-ovi zagovorniki (med katerimi je bil tudi omenjeni Tomaž Grubar) najprej izgubili registrsko tožbo, s katero so zahtevali izbris Zavoda AIPA, ki mu je sledilo nekaj krogov sodnega odločanja o "sovražnem prevzemu"«, se eden od "pučistov", Sebastjan Artić še vedno ne vda in skuša izpodbiti delovanje Zavoda AIPA.

 

Nekaterim se očitno še vedno kolca po časih, ko so jih iz Švice nagrajevali za tisto, kar se je dogajalo z avdiovizualnim denarjem, zbranim v Republiki Sloveniji. Take in podobne ideje pa bodo žive vse do trenutka, ko bo Mojca Pečar, ki je na Uradu RS za intelektualno lastnino zadolžena za področje nadzora nad delovanjem kolektivnih organizacij, končno opravila svojo nalogo in raziskala, kakšna so bila pravila delitve zbranih avtorskih honorarjev za obdobje 1999 do 2010, ko je honorarje tudi za avdiovizualce zbiralo Združenje SAZAS, in kje je denar, ki je bil za to obdobje zbran.

 

Minister pa (doslej) o vsem skupaj še nič...

 

Populistična je tudi teza, da za IPF vlagamo tožbe, za katere vemo, da ne bomo uspeli. Drži, da smo tri odvetniške pisarne sprožile večje število postopkov zoper male uporabnike in bile deležne sodnega gneva zaradi pripada, čemur je sledil poizkus "sodnega spametovanja stranke" z neugodno sodno prakso, ki pa smo jo na Vrhovnem sodišču izpodbili. O tem, kako je mogoče, da odločitve Vrhovnega sodišča hierarhično nižja sodišča ne upoštevajo morda drugič... Ne vlagamo torej tožb, za katere vemo, da z njimi ne bomo uspeli, ampak vlagamo tožbe po nalogu strank v prepričanju, da je hierarhična ureditev sodišč določena z razlogom.

 

Obstoji pa še saga IPF, povezana z neplačevanjem nadomestil, ki bi jih morale plačevati komercialne radijske postaje, kjer pa ne vlagamo tožb, za katere vemo, da bodo izgubljene, ampak vlagamo tožbe zato, da komercialne radijske postaje sploh kaj plačajo... Sodna praksa na tem področju je nekonsistentna (7 različnih odločitev za istovrstno pravno razmerje), je pa za IPF trenutno ugodnejša kot za največje radijce. Če gostinec z mesečnim prihodkom 10.000 evrov plača za uporabo (javno priobčitev) fonogramov mesečno nadomestilo v višini cca. 20 evrov, potem komercialne radijske postaje, ki naj bi z oglaševanjem ustvarile več kot dvajset milijonov evrov, ne morejo plačevati le po 30 evrov mesečno, mar ne?

 

In na koncu: tožbe in postopke sprožamo v skladu z nalogi in dinamiko, ki jo določajo stranke in ne odvetniki, plačilne discipline ali ureditve razmerij, ki temeljijo na mesečni javni priobčitvi fonogramov, pa ni mogoče doseči z "letnimi postopki". Pa očitajte še komu drugemu, da neplačane mesečne obveznosti izterjuje v drugačnih časovnih intervalih, kot pa zgolj enkrat letno.

 

Borut Bernik Bogataj, odvetnik

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.821
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.840
03/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.430
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.138
05/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.161
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 773
07/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 826
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.840
09/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 615
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.814