Razkrivamo

Koga ali kaj bo Slovenska vojska branila v Latviji

Kaj dejansko za Slovenijo, ki lovi ravnovesje v odnosih med Zahodom in Rusijo, lahko pomeni napotitev petdesetih slovenskih vojakov v Latvijo, kjer bodo nameščeni na mejo z Rusijo? Naš sodelavec, upokojeni polkovnik Slovenske vojske, razčlenjuje notranjepolitične kot tudi mednarodne in strateške posledice zaostrovanja odnosov med Evropsko unijo in Rusko federacijo, kjer utegne biti prav Evropa prva žrtev svoje nedomišljene in kratkovidne zunanje politike.

31.01.2017 20:18
Piše: Ivan H. Kukec
Ključne besede:   Ivan Herbert Kukec   NATO   Slovenija   ZDA   Baltik   Latvija   Rusija   hladna vojna

Foto: I. Kalnins

Razvrščanje sil zveze NATO neposredno na meje z Rusijo na črti Baltik - Črno morje je napad na suverenost Evrope s ciljem, da se stara celina izključi iz igre kot globalni igralec.

Konec osemdesetih mi je ženina prijateljica potožila, da bo sin napoten na služenje vojaškega roka v Srbijo. Ker ga želi imeti bližje, me je zaprosila za posredovanje. Odgovoril sem ji, da sinku ne bo škodovalo, če bo šel malo dlje in spoznal druge kraje. 25. januarja letos je bila na zahtevo opozicijske Združene levice sklicana nujna seja Odbora za obrambo. Predstavnik ZL je argumentirano razložil predlog za odpoved sodelovanja Slovenske vojske (SV) v operaciji NATO v Latviji. Poslanci koalicije in dela opozicije so predlog zavrnili. Iz njihovih razprav in argumentov je bilo vidno, da niso prepričani v to, kar govorijo. Poslanci SDS niso sodelovali v razpravi. Zato pa je v Odmevih na TV Slovenija predsednik parlamentarnga odbora za obrambo Žan Mahnič (SDS) pokazal popolno nepoznavanje dogodkov po padcu berlinskega zidu in nerazumevanje vzročno posledičnih zvez, ki so Evropsko unijo pripeljale blizu točke razpada. Gospod Mahnič je poskušal razložiti, da SV s sodelovanjem v dejavnostih NATO v Latviji ščiti slovenske interese. Latvija je demokratična baltska država, v kateri živi 26,9 % Rusov, od katerih ima večina uradni status "nedržavljana", kar je precej podobno kot pri nas nekdanji "izbrisani".

 

Po padcu berlinskega zidu je NATO kljub dogovoru z Rusijo začel širitev na vzhod. Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je Rusijo in Evropsko unijo prepričevala, da so strahovi pred širitvijo zveze NATO odveč. ZDA so prepričevale evropske države, da poleg severnoatlantskega zavezništva ne potrebujejo evropske vojske. Zato so evropske države v glavnem opustile vojaško obveznost in oblikovale plačane vojske. Politikanti, ki vidijo zgolj do konca svojega mandata, so veselo in populistično sprejeli zmanjšanje izdatkov za vojsko, ob tem pa spregledali, da ima najmočnejša država v zavezništvu največjo plačano vojsko in da diktira ustroj in naloge manjših vojska. Cilj ukinitve vojaške obveznosti je bila ukinitev množičnih vojsk, ki jih plačanci težko porazijo. Generalni sekretar NATO Anders Fogh Rasmussen je trdil, da se mora obramba teritorija začeti onstran meja te zveze; si predstavljate, kakšni bi bili odzivi v nasprotnem primeru, tj. če bi Rusija zapisala, da se njena obramba začne onstran njenih meja? Gre za Natovo doktrino projekcije stabilnosti v soseščini, konkretno na države od Baltika do Črnega morja. Dejansko gre za rehabilitacijo stare Churchillove krilatice "Američani noter, Nemci dol in Rusi ven".

 

ZDA in EU so podpirale rušenje izvoljenih oblasti v Ukrajini in prisilile novo prozahodno oblast, da se odloči med Rusijo in ZDA. Rusi so odgovorili z aneksijo Krima, kar politiki izrabljajo za dokazovanje ogroženosti EU pred rusko agresijo. Spregledajo, da so se prebivalci Krima z referendumom odločili za priključitev k Rusiji in pozabljajo, da se je Slovenija od Jugoslavije odcepila z referendumom, prav tako pa je podprla kosovski referendum za odcepitev od Srbije. Političnih odnosov, povezanih s krizo v Ukrajini, se je prijelo ime "druga hladna vojna". Že od leta 2013 - torej še pred aneksijo Krima - severnoatlanstsko zavezništvo v Litvi, Latviji, Estoniji, na Poljskem ter v Romuniji in Bolgariji izvaja vojaške vaje. NATO je leta 2015 v teh državah aktiviral poveljniške centre, sedaj pa tja dovaža ameriško vojsko. Zakaj se to dogaja?

 

Cilj je izključiti Evropo kot globalnega igralca in preprečiti Rusiji obvladovanje črnomorske regije. Evropski politiki neodgovorno sledijo politiki zveze NATO in ZDA. Ne zavedajo se, da sta Rusija in Evropa komplementarni in da sta le povezani zmožni postati globalna sila, razpeta med Azijo in ZDA. V nasprotnem EU grozi razpad. Predsednik Borut Pahor, ki je Slovensko vojsko javno že dvakrat zaporedoma ocenil negativno, o napotitvi 50 vojakov na rusko mejo nima lastnega mnenja. Vrhovni poveljnik Pahor krši mednarodno vojno pravo, ker dovoljuje napotitev negativno ocenjene SV na bojne naloge. Zaradi sodelovanja v operacijah NATO smo postali tarča ne glede na to, da nikogar ne napadamo.

 

Razmeščanje ameriških in multinacionalnih sil NATO na linijo Baltik-Črno morje je napad na suverenost Evrope. Države evropskega vzhoda, v katere Slovenija sicer geografsko sploh ne sodi, aktivno sodelujejo v nadaljevanju hladne vojne, ustvarjajo napetosti v EU in povzročajo upad geopolitičnega potenciala Evrope. V tej situaciji predsednik Pahor v neformalni združbi razglaša predlog Ustave nove Evrope, ki jo vidi kot sproščeno zvezo nacionalnih držav in regij. O problematičnosti te pobude veliko pove izjava nekdanjega zunanjega ministra, ki napako slovenske politike vidi "v tem, da vrednote temeljijo na zmagi v drugi svetovni vojni, ne pa na zmagi v hladni vojni". Gospod Pahor ugotavlja, da ne smemo oklevati in čakati. Mi smo tisti, ki moramo dati odgovor, pravi, hkrati pa se sočasno izogiba nedvoumni oceni dogodkov v državi. Raješi v številnih populističnih akcijah nabira všečke za svojo ponovno izvolitev.

 

Prejšnji teden se je v Rigi izkrcalo več kot 3.000 ameriških vojakov s 750 kosi težke vojaške opreme, namenjenih na mejo z Rusijo. Naslednje tri mesece bodo v Latviji, Litvi in Estoniji potekale vojaške vaje zveze NATO, ki je napovedal razširitev do Črnega morja. Rusija se je že odzvala in se verjetno še bo, če se dogodki zaradi novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove pripravljenosti za dialog z Vladimirjem Putinom ne bodo umirili.

 

Naj se za konec vrnem k uvodni digresiji: če bi danes k meni prišla mati s podobno prošnjo glede svojega sina nabornika, bi ji rekel, naj mu ne dopusti, da gre na Baltik dražit Ruse.

 

 

Ivan Herbert Kukec je upokojeni polkovnik Slovenske vojske. Njegovo mnenje ne odraža nujno mnenja uredništva.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
2
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.102
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.351
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.148
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.955
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.320
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.404
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 940
08/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 518
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.952
10/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.509