Razkrivamo

Operacije sive mrene na Očesni kliniki razkrivajo skrivnost umetno ustvarjenih čakalnih vrst

Pred kratkim - točneje 18. decembra lani - je časnik Dnevnik v članku "Bolniki imajo vtis, da se jih otepajo: kaj se dogaja na ljubljanski Očesni kliniki?Nine Knavs že poročal, da so očesni bolniki množično dobivali pisma iz Očesne klinike v okviru UKC Ljubljana, v katerih so jih pozivali, da naj določene posege opravijo drugje, torej pri zasebnikih. Šli smo po sledi tega članka in prišli do novih razkritij, ki potrjujejo našo tezo, da so dolge čakalne vrste v slovenskem javnem zdravstvu v glavnem ustvarjene načrtno, v ozadju pa se skrivajo ekonomski interesi posameznikov

30.01.2017 23:13
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Očesna klinika   UKC Ljubljana   siva mrena   Branislava Stirn Kranjc   Hipokrat   javno zdravstvo   zasebniki

Foto: OMICS

Kako se na Očesni kliniki meče davkoplačevalski denar skozi okno, pa pove tudi dejstvo, da se veliko pacientov operira pod splošno anestezijo, medtem ko se istovrstne operacije pri zasebnikih v njihovih privatnih ambulantah opravljajo pod lokalno anestezijo.

Najprej smo se seveda vprašali, zakaj bi na katerikoli kliniki, ki deluje v okviru Kliničnega centra oziroma javnega zdravstva svoje paciente sploh pošiljal kam drugam, po možnosti celo k zasebnikom. Kdor si želi zasebne klinike, smo naivno razmišljali, se bo tja naposredno napotil in gotovo ne bo iskal pomoči v sistemu javnega zdravstva. Edini razlog za "preusmerjanje" pacentov Očesne klinike bi lahko bile razpite dolge čakalne vrste. Prav v to smer so sklepali tudi novinarski kolegi na Dnevniku (vir): med pacienti, ki so jih "preusmerjali", naj bi bili tudi bolniki po operaciji sive mrene, ki ob motnjenju lečne ovojnice in posledično slabšemu vidu potrebujejo še en poseg - kapsulotomijo z YAG-laserjem. Pričakovana čakalna doba za ta poseg je v naši največji in univerzitetni bolnišnici katastrofalno dolga, saj znaša rekordnih in sramotnih osem mesecev. Paciente, ki potrebujejo le kontrolo po operaciji, pa so v ljubljanskem UKC preusmerjali k lokalnim oftalmologom. No, zanimivo je, da tega v UKC Ljubljana javno niti niso zanikali: potrdili so, da se čakalne dobe za kapsulotomijo z YAG-laserjem res daljšajo, ker so ta zdravljenja preslabo plačana in zato za mnoge izvajalce v javnem zdravstvu "nezanimiva" oziroma zaželena le kot samoplačniška storitev.

 

V istem članku v Dnevniku smo lahko prebrali tudi odgovor predstojnice Očesne klinike Branislave Stirn Kranjc, ki je pojasnila, da za te posege dobijo okoli 15 evrov, kar je po njihovem premalo glede na dejanske stroške: "Pri nas teh storitev ne izvajamo za samoplačnike. Tam, kjer jih, pa je cena od 100 do 120 evrov." V ljubljanskem UKC dodajajo, da sta oktobra resneje zbolela dva zdravnika specialista Očesne klinike, ki izvajata zahtevne laserske posege. Zdravnika sta se medtem sicer že vrnila na delo, a za zdaj le za skrajšan delovni čas. Tu pa počasi prehajamo k bistvu naše zgodbe, ki so jo potrdili tudi naši interni viri na Očesni kliniki. Še prej pa naj vas še enkrat spomnimoda smo vam enkrat na Portalu PLUS že razložili, zakaj sploh obstajajo čakalne vrste. Zakaj že? In predvsem zakaj se 24 let tako preprostega problema ni dalo urediti? Da ne govorimo o tem, da niti "revolucionarna" zdravstvena reforma Milojke Kolar Celarc, ki jo je predstavila z vsem pompom, ne vključuje načrta, kako skrajšati notorične čakalne vrste v zdravstvu?

 

 

Skrivnost čakalnih vrst

 

Odgovor, ki potrjuje, da gre pri (umetno ustvarjenih) čakalnih vrstah za sistemsko "anomalijo", je potrdila tudi najnovejša zgodba ljubljanske Očesne klinike: edini razlog, da je čakalna doba za YAG kapsulotomije 8 mesecev ali celo več, je ta, da kapsulotomije izvajajo izključno specializanti. Da niso to samo prazne besede, se navedbo lahko preveri v knjigi posegov, ki se nahaja v laserski ambulanti oziroma tudi v računalniskem programu Hipokrat, kjer sta vpisana zdravnik in šifra posega. Prav zato navedbe, da so čakalne dobe podaljšane zaradi bolezni zdravnika - po naših informacijah naj bi bila to dr. Vladimir Debelić in dr. Davorin Sevšek - po logičnih zaključkih našega vira preprosto ne držijo. Branislava Stirn Kranjc je očitno Dnevniku pošteno "prikrojila" dejstva. Kapsulotomije naj bi se izvajale največ dvakrat tedensko. Kar je katastrofa, predvsem za paciente, ki morajo skoraj 8 mesecev naokrog hoditi napol slepi, razen če si lahko privoščijo plačilo posega iz svojega žepa. A škandalozno je, da ta poseg lahko opravi prav zdravnik, zaposlen v UKCL, v popoldanskem času v zasebni ambulanti, medtem ko je v tem času javna zdravstvena ambulanta prosta in neizkoriščena! Še en primer fenomena t.i. zdravniških dvoživk, ki v sistemu plač oziroma delovnopravne ureditve v javnem sektorju več kot očitno pomeni diskriminaijo drugih (javnih) poklicev.

 

 

Ljubljanska Očesna klinika bi si zaslužila temeljit nadzor uprave Kliničnega centra. (Foto: Svet24)

 

 

Torej, ponovimo: čakalne vrste so ustvarjene umetno, da bi se lahko čim več posegov opravilo v zasebnih, se pravi samoplačniskih ambulantah. Potrebno je še dodati, da je pacientov, ki potrebujejo kapsulotomijo, ogromno. Razloga za ta zaplet sta možna samo dva: bodisi operacija katarakte ni bila opravljena dovolj strokovno bodisi niso bile uprabljene ustrezne intraokularne leče. Z drugimi besedami, človek se sprašuje, ali ljubljanski oftalmologi morda namenoma ne opravijo posega dovolj strokovno, da dobijo iste paciente ponovno v samoplačniske ambulante?! Naj to provokativno in retorično vprašanje služi kot izziv nadaljnjim preiskovalnim novinarskim podvigom!

 

Kar se tiče čakalne dobe za "splošno okulistično ambulanto" očesne klinike oz. po domače za kontrolne preglede, kjer se izvajajo pregledi predvsem za očala, in kamor so napoteni vsi pacienti z napotnico pod "redno", pa so čakalne dobe sploh med najdaljšimi v Sloveniji. Razlog je podoben: ambulantno delo v tej ambulanti naj bi opravljal samo en zdravnik specializant! Specialisti oftalmologi naj v splošni ambulanti sploh ne bi več delali! Sploh naj bi bilo na ocesni kliniki precej razsirjeno, da specializanti tudi na drugih deloviščih Očesne klinike delajo veliko brez nadzora, tudi tam kjer to nikakor ni dovoljeno.Kar se tiče čakalne dobe za "splošno okulistično ambulanto" očesne klinike oz. po domače rečemo za kontrolne preglede, kjer se izvajajo pregledi predvsem za očala, in kamor so napoteni vsi pacienti z napotnico pod "redno", pa so čakalne dobe sploh med najdaljšimi v Sloveniji. Razlog je podoben: ambulantno delo v tej ambulanti naj bi opravljal samo en zdravnik specializant! Specialisti oftalmologi v splošni ambulanti naj po naših informacijah sploh ne bi več delali (to sicer še preverjamo). Tudi sicer naj bi bilo na Očesni kliniki precej razširjeno, da specializanti tudi na drugih oddelkih delajo v določenih primerih brez ustreznega nadzora.

 

 

Specialisti, ki so in jih ni?

 

Zanimiv je tudi podatek, da je na Očesni kliniki veliko prostora in kar nekaj specialistov, ki zelo malo delajo. So prisotni in prejemajo plačo. Naš interni vir trdi, da če bi vsi delali in opravljali enako število pregledov, ne bi bilo nobenih čakalnih vrst. Tudi pa podatek bomo preverili pri pristojnih v UKC Ljubljana. Konkretno naj bi bila denimo dr. Mirna Štabuc Šilih na tedenskem razporedu vedno pisana na "kirurškem oddelku", zato da je na videz nekam razporejena. Na tistem oddelku pa naj je sploh ne bi bilo. Zaposleni naj bi jo večino časa videvali sedeti v svoji sobi na drugem oddelku. Enkrat tedensko naj bi opravila nekaj operacij sive mrene, ob ponedeljkih nekaj pregledov pacientov v ambulanti za kontaktne leče in nekaj pregledov pacientov v ambulanti za slabovidne. Vsega skupaj naj ne bi bilo za več kot 15 ur tedensko dela.

 

Marko Hawlina naj bi imel nekaj pacientov v nevrooftalmološki ambulanti vsaka dva tedna, polovicno ambulant za kontaktne leče ob sredah in nekaj operacij sive mrene ob torkih. Skupno naj ne bi preseglo za 10 ur tedensko. Mojca Globočnik Petrovič naj bi imela operativni dan ob ponedeljkih, ambulantni dan ob sredah, ob torkih pa naj je sploh ne bi bilo na kliniki.

 

 

Splošna in lokalna narkoza

 

Kako se na Očesni kliniki meče davkoplačevalski denar skozi okno, pa pove tudi dejstvo, da se veliko pacientov operira pod splošno anestezijo, medtem ko se istovrstne operacije pri zasebnikih v njihovih privatnih ambulantah opravljajo pod lokalno anestezijo (!). Pacientov na kliniki naj o možnosti posega pod lokalno anestezijo pri istih operacijah sploh ne bi obvestili. Zaradi tega se po nepotrebnem izpostavljajo tveganjem, ki jih prinaša splošna anestezija. Ker so takšni pacienti po posegu še nekaj dni po nepotrebnem hospitalizirani, je to seveda tudi nepotreben strošek za UKC Ljubljana, ki je samo v lanskem letu nabral za skoraj 20 milijonov evrov izgube. Na 100 milijonov podlage, ki jih je dolžan dobaviteljem in farmaciji...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
8
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.025
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.589
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.987
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.731
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.362
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.141
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.082
08/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.325
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 439
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 438