Opazili smo
Nesmisel na kvadrat: Minister Tone Peršak pisal roman in pozabil na kulturnike, samozaposlene, medije …
Medtem ko je državna kulturna politika v razsulu, ima minister za kulturo Tone Peršak očitno preveč časa za svoje prostočasne aktivnosti. Le nekaj dni po tem, ko je ministrstvo za kulturo na svoji spletni strani objavilo besedilo kontroverzne medijske strategije, je namreč pri založbi Knjižna zadruga izšel njegov novi roman Stanja.
Ključne besede:
Tone Peršak
minister za kulturo
knjiga
Stanja
Delo
Domen Savič
Uroš Esih
Tone Peršak, minister, ki med vodenjem kulturnega resorja piše knjige.
"Pozor! Roman NI ENAKO kot strategija medijev. Sam tok. Za ziher."
Da so kulturniki, samozaposleni v kulturi, novinarji in predstavniki preostalih poklicev, ki spadajo pod pristojnost ministrstva za kulturo, nezadovoljni z delom ministra Tone Peršaka, ni več nobena skrivnost. O tem, ali je gospod Peršak sploh primeren za vodenje tako pomembnega resorja, je nekdanji trzinski župan s svojimi nastopi tako ali tako dal vedeti že na začetku mandata Cerarjeve vlade, ko je opravljal funkcijo državnega sekretarja. Spomnimo, da ga je tedanja ministrica Julijana Bizjak Mlakar večkrat poslala v ogenj, ko se je razpravljalo o kvoti slovenske glasbe, vendar je takrat pogorel na celi črti, saj predlaganih rešitev zaradi nepoznavanja problematike enostavno ni znal zagovarjati pred zainteresirano javnostjo.
In kakšno je stanje na ministrstvu danes, torej več kot pol leta po tem, ko je Peršak prevzel vodenje kulturnega resorja? Direktorat za medije je že več mesecev brez generalnega direktorja oziroma direktorice, zainteresirana javnost, ki ministra neuspešno vabi na svoje dogodke, še vedno čaka na končno besedilo kontroverzne medijske strategije, o nenavadnem nesporazumu med ministrom in direktorjem Slovenske filharmonije so poročali številni mediji, država se bo morala, kot kaže, zaradi kvote slovenske glasbe zagovarjati pred ustavnim sodiščem, avtorje (Primož Suhodolčan in Franci Rogač) vznemirjajo zadnje poteze Javne agencija za knjigo …
A vendar: da so razmere na področju kulture in medijev v državi katastrofalne, nas ne sme niti najmanj presenetiti. Ne samo zato, ker vsakokratna oblast razume kulturni resor kot nekakšen nebodigatreba, ki zgolj zagotavlja službe najbolj lojalnim strankarskim kadrom (če to še niso, se v stranko nemudoma včlanijo, a ne gospod Peršak?), temveč tudi zato, ker ima minister očitno preveč prostega časa na voljo. Med opravljanjem funkcij na ministrstvu za kulturo je Peršaku namreč uspelo nedavno izdati 255 strani dolg roman z naslovom Stanja. Le nekaj dni po tem, ko se je ministrstvo za kulturo osramotilo z novo različico medijske strategije.
Kritiko Peršakove knjige so danes objavili tudi v časniku Delo, kar so opazili tudi tisti, ki bolj pozorno spremljajo delo Cerarjeve ministrske ekipe. Najprej se je oglasil novinar Večera Uroš Esih, ki je na Twitterju čivknil: "Verjetno največji dosežek vlade @MiroCerar je novi roman ministra Toneta Peršaka Stanja. Kritičarka ga je označila za veristično antiutopijo." "Pozor! Roman NI ENAKO kot strategija medijev. Sam tok. Za ziher," pa ga je dopolnil komunikolog in član programskega sveta RTVS Domen Savič.
Sami si bomo na koncu tega prispevka zgolj še izposodili Delov naslov: Nesmisel na kvadrat.