Razkrivamo

Prva obletnica glasbenih kvot: velika zagovornika slovenskih kvot Zoran Predin in Tinkara Kovač prepevata v hrvaščini in italijanščini

Nore glasbene kvote so upihnile prvo svečko: 4. februarja 2016 je Državni svet izglasoval veto na Zakon o medijih, ki je uvajal nove obvezne kvote slovenske glasbe. Koalicija Mira Cerarja je veto mirno povozila in se požvižgala na opozorila strokovne javnosti. Zakon pa je najbolj prizadel najbolj poslušane radijske programe, ki so zabeležili rekordne padce poslušanosti. Radiu Slovenia International (Radio Si) se je poslušanost denimo celo razpolovila!

07.02.2017 02:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   glasbene kvote   Zakon o medijih   Tone Peršak   koalicija   RTV Slovenija   Radio Capris   Radio SI   Radio 1   Tinkara Kovač   Zoran Predin

Fotomontaža: Portal PLUS

Gospod Peršak, poslanci koalicije in ostali, ki ste izglasovali nore kvote, ste še vedno prepričani, da imate prav? Vas danes res ni nič sram? So Tinkara Kovač, Gianni Rijavec, Zoran Predin in ostali glasbeni lobisti res tako pomembni za obstoj slovenskega jezika, da je bilo treba uzakoniti obvezno poslušanje njihovih pesmi?!

Na kulturnem ministrstvu se kljub jasnim znakom, da je zakon polomija, vztrajno zagovarjajo, da se glasbena kvota od njene uvedbe leta 2006 ni spremenila. Dejstvo pa je, da smo po zadnjih zakonodajnih posegih dobili najbolj zapleteno kvotno ureditev na svetu: radijski in televizijski programi morajo po novem glasbeno kvoto zagotavljati vsak dan v treh časovnih pasovih (med 0. in 6. uro, med 6. in 18. uro in med 18. in 24. uro), poleg tega pa morajo v vsakem pasu posebna deleža nameniti še glasbi, ki je izključno ali v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku, ter slovenski glasbi, prvič predvajani pred največ dvema letoma. Pri vsem tem pa morajo od vsake pesmi odšteti še čas, ko voditelj govori in je pesem zgolj podlaga. Naj na tem mestu izzovemo naše drage bralce, naj nam kdo izmed njih pokaže na vsaj eno državo na svetu, ki ima tako zapleten sistem kvot. Če komu to uspe, ga povabimo na kosilo!

 

Da je zakon neživljenjski, dokazuje tudi dejstvo, da nihče v tej državi ni znal odgovoriti na naša vprašanja, kako se sploh izračuna deleže. Strankam vladajoče koalicije smo poslali spisek pesmi in nihče od njih ni znal izračunati kvote. Celo AKOS ne izvaja nadzora nad 25% deležem deleža slovenske glasbe, mlajše od dveh let. Zakaj? Zato, ker preprosto ni točnih podatkov, da bi se tak nadzor izvedel...

 

Poleg tega, da zadnje spremembe na tem področju po mnenju številnih pravnikov prekomerno posegajo v svobodo izražanja, avtonomijo uredništev in svobodno gospodarsko pobudo, kar je med zakonodajnim postopkom opozarjala tudi državnozborska zakonodajno-pravna služba, a ji koalicijski poslanci niso prisluhnili, je treba ob tem norem jubileju izpostaviti še ostale neumnosti, ki jih je z novo glasbeno kvoto uzakonila Cerarjeva kaolicija. Pojdimo kar po vrsti.

 

 

1. Tinkara Kovač: Najprej zagovarja slovenski jezik, potem pa albume izdaja v Italijanščini

 

V tem poglavju bo osrednjo vlogo odigrala predsednica Sindikata glasbenikov Slovenije (SGS) Tinkara Kovač, ki je med "kampanjo" v državnem zboru in v medijih goreče zagovarjala čim višjo kvoto slovenske glasbe. Po njenih besedah so lahkotne in zabavne  pesmi slovenskih pevk in pevcev ključne za ohranitev slovenščine. Takoj po uveljavitvi zadnjih zakonskih sprememb oziroma uvedbi evidence nove glasbe smo jo ujeli na laži. Čeprav je evidenca namenjena zlasti mladim in še neuveljavljenim glasbenikom, je Tinkara Kovač pohitela z vpisom svojih skladb v ta seznam, saj je očitno "preračunala", da bo tako imela več možnosti, da bodo glasbeni uredniki zavrteli njene pesmi na radijskih valovih. No, kasneje se je izkazalo, da je primorska glasbenica za pesem 2x2 navedla lažen, tj. poznejši datum prvega predvajanja, kar pomeni, da bi ta skladba več časa uživala status novitete. Koliko so bile iskrene in načelne izjave predsednice SGS med kampanjo o glasbeni kvoti, je gospa Kovačeva pokazala še z nedavnim sporočilom, ki ga je posredovala glasbenim urednikom, torej tistim, ki jim je še nedolgo nazaj očitala, da ne podpirajo slovenske produkcije in slovenskega jezika. Preračunljivo jim je sporočila, da je izdala nov album. In sicer v italijanščini...

 

Complimenti, carissima Tinkara!

 


2. Zoran Predin je javno zagovarjal kvote, potem pa organiziral koncert v hrvaščini

 

Med glasnimi zagovorniki obveznega predvajanja zabavnih pesmih slovenskih pevcev je bil tudi Zoran Predin. Tudi on je kot "mladi" glasbenik pohitel z vpisom svojih skladb v državno evidenco, ki je prvotno namenjena ravno mladim glasbenikom. Zanimivo je, da bo Predin kot velik zagovornik slovenske glasbe čez teden dni nastopil na koncertu z naslovom Tragovi u sjeti 1 + 2.

 

Svaka čast, Zorane!

 

       

 

3. Radijskimi postajam - tudi in predvsem javnim - je takoj padla poslušanost!

 

Radio SI, Val 202, Radio 1 ... To so zgolj nekatere javne in zasebne radijske postaje, ki jim je po uveljavitvi nove kvotne ureditve padla poslušanost. V prvem trimesečju lanskega leta so imeli na primer na Radiu SI, ki spada pod okrilje Radiotelevizije Slovenija, rekordno poslušanost – več kot 34.000 poslušalcev na dan, z letošnjim julijem, ko je začel veljati novelirani Zakon o medijih, pa so zabeležili drastičen padec, in sicer za več kot polovico, na 16.000 poslušalcev. Kot je v komentarju za naš portal zapisal državni svetnik dr. Zoran Božič, ki se je v zadnjem letu veliko ukvarjal z mediji in glasbeno kvoto: "Sedanjemu kulturnemu ministru bi ob podatku, da je komercialna radijska postaja pred uvedbo novele s trdim delom dosegla najvišjo poslušanost, po njeni uvedbi pa najnižjo v petih letih, moral zazvoniti alarmni zvonec."

Z izjemo RTV ostali radii živijo samo od reklamnih oglasov. To pa je za ministra Toneta Peršaka, ki je bržkone vse svoje dolgo življenje plačo dobival iz proračuna, dimenzija, ki je ne more razumeti. Ko namreč dobivaš plačo ne glede na to, kako slabo delaš, pač ne moreš razumeti, da je plača nekaterih odvisna od kvalitete njihovega dela. Še težje pa razumeš, da lahko nekateri, če jim pade poslušanost, ostanejo celo brez plače.

 

4. V državni evidenci tudi turbofolk glasba in "mladi" glasbeniki, stari 55 let

 

Cerarjeva koalicija je s spremembami Zakona o medijih uvedla tudi evidenco nove glasbe, s pomočjo katere bi lahko radijske postaje zapolnile četrtinski delež slovenske glasbe, ki je bila prvič predvajana pred največ dvema letoma. Šlo naj bi za ukrep, ki naj bi podpiral mlade, še neuveljavljene glasbenike. A kot se je izkazalo takoj po vzpostavitvi evidence, so takšni "mladi glasbeniki", ki jim država s pomočjo deležev kvote pomaga do medijske prepoznavnosti, v resnici "stari prdci" in povprečju "mladi" 55 let. Med njimi tako najdemo Andreja Šifrerja, Ljuba Rančigaja, Marina Legoviča, Miho Guština – Guštija, Jana Plestenjaka itn.

 

 

Pojdimo dalje. Država oziroma ministrstvo za kulturo, ki tako močno ščiti slovenski jezik, je z evidenco nove glasbe vrata na stežaj odprlo tudi turbofolk glasbi in skladbam v tujih jezikih. Ne verjamete? Če boste pogledali v omenjeno evidenco, boste med skladbami našli tudi naslednje: Danica (hrvaška verzija), Opa na more, Za lepu curu, Ajmo ruke svi u zrak, Alive in Every Way, Monday Echo ...

 

 

A to še ni vse. Medtem ko na ministrstvu za kulturo trdijo, da je evidenca v pomoč glasbenim urednikom, na seznamu najdemo tudi skladbe kot na primer: Vibracije za 20 prstov in 3 pedale za klavir štiriročno, Igre menjav za klavir in klarinet, Slovenska balada za simfonični orkester itd. Kdo ima tukaj koga za norca? A bodo po novem na zasebnih radiih vrteli Tri anekdote za trobilni trio?!

 

 

5. Verodostojen in učinkovit nadzor nad kvoto slovenske glasbe je onemogočen

 

Problem nove kvote slovenske glasbe pa ni samo njeno zagotavljanje, za kar so odgovorne predvsem radijske postaje, temveč tudi njen nadzor, za kar skrbi Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS), kjer priznavajo: "Nova zakonska ureditev je precej povečala obseg dela na področju kvot slovenske glasbe tako za agencijo kot za izdajatelje. Postopki nadzora so zahtevni in zamudni."

 

In kar je še bolj nelogično: država pred uvedbo novega kvotnega sistema sploh ni uskladila metodologije nadzorstva radijskih programov z novimi zakonskimi določili. Tako na primer sploh niso jasni kriteriji, s pomočjo katerih agencija preverja, ali so skladbe izključno ali v večinskem delu izvajane v slovenskem jeziku. V sivi coni se je znašel tudi slovenski glasbeni izvozni produkt Magnifico s pesmijo Hir aj kom, hir aj go, ki ga je agencija obravnavala v inšpkecijskem nadzoru programa Val 202 (!). Kakšna zmeda trenutno vlada na radijskem področju, dokazuje tudi dejstvo, da AKOS v sistemskem nadzoru sploh ni preverjal, ali radijske postaje v svojih programih predvajajo četrtinski delež mlade glasbe. Več kot očitno je namreč, da je tudi zaradi preračunljivih glasbenikov tovrstno preverjenje praktično nemogoče. Toliko torej o velikih besedah in iskrenosti predstavnikov Cerarjeve koalicije, da se bo z novo kvoto slovenske glasbe ščitilo mlade, še neuveljavljene glasbenike.

 

 

 

6. Tovarišija, a vas danes res ni nič sram?!

 

Da so bile zadnje spremembe Zakona o medijih pisane na kožo zgolj peščici slovenskih glasbenikov, ki so že tako ali tako od nekdaj najbolj izpostavljeni na glasbeni sceni, ter da se z novim kvotnim sistemom ne ščiti kakovostne slovenske produkcije in slovenskega jezika, opozarjajo številni poznavalci kulturne politike, medijev in glasbe, celo glasbeniki - pa tudi običajni poslušalci, kot so profesor na FDV Marko Milosavljević, bivši minister za kulturo Uroš Grilc, ustanovni član skupine Mi2 Jernej Dirnbek, direktor Kina Šiška Simon Kardum in mnogi drugi.

 

Je res treba sploh še kaj dodati? Zato ponavljamo: Gospod Peršak, poslanci koalicije in ostali, ki ste izglasovali nore kvote, ste še vedno prepričani, da imate prav? Vas danes res ni nič sram? So Tinkara Kovač, Gianni Rijavec, Zoran Predin in ostali glasbeni lobisti res tako pomembni za obstoj slovenskega jezika, da je bilo treba uzakoniti obvezno poslušanje njihovih pesmi?!

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
5
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.495
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.076
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.150
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.009
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 882
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287