Razkrivamo

Bravo! Svetniki rešujejo čast zakonodajalcev in noro glasbeno kvoto pošiljajo na ustavno sodišče!

Če je Državni svet, ki ga nekateri zaničljivo imenujejo "slepo črevo slovenskega parlamentarizma", kdaj upravičil svojo čast in dobro ime, potem ju je pred dnevi, ko je na ustavno sodišče takorekoč soglasno v presojo ustavnosti poslal zloglasni Zakon o medijih, v katerem se skriva tudi t.i. nora glasbena kvota, mojstrovina birokratov ministrstva za kulturo v sodelovanju s poslancem SMC Draganom Matićem in njegovimi koalicijskimi soborci.    

09.02.2017 23:59
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Zakon o medijih   glasbena kvota   Državni svet   ustavno sodišče   presoja ustavnosti

Fotomontaža: Portal PLUS

Po mnenju avtorjev ustavne presoje je država z zadnjo spremembo kvotnega sistema prekomerno posegla v svobodno gospodarsko pobudo, v pravico do svobode izražanja, v pravico do zasebne lastnine itn.

Na ustavnem sodišču se množijo pobude in zahteve za oceno ustavnosti razvpitega Zakona o medijih oziroma glasbene kvote. Tudi državni svet bo – pričakovano – na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti tega zakona, in sicer v delu, ki se nanaša na zloglasno kvoto slovenske glasbe in njen nadzor. Gradivo za ustavno presojo sta sicer pripravila ugledna ustavna pravnika Ciril Ribičič in Franc Grad. Za takšno potezo je dan pred kulturnim praznikom glasovalo kar 28 državnih svetnikov od 31 prisotnih. Da bo zahteva na plenarni seji 7. februarja doživela močno podporo, je v komentarju za naš Portal PLUS napovedal že predsednik komisije za kulturo dr. Zoran Božič: "Da poskusimo zmanjšati samovoljo oblasti. Da poskusimo preprečiti aroganco starih mačkov in novih obrazov. Da napotimo zakonodajalca k drugačnim, bolj sprejemljivim ukrepom za ohranjanje in spodbujanje domače glasbe."

 

Člani komisije za kulturo Državnega sveta so sicer razpravo o vložitvi zahteve opravili že konec januarja, na seji pa so državni svetniki, glasbena urednika Andrej Karoli (Val 202) in Tomaž Čop (Radio 1), profesor na FDV Marko Milosavljević, predsednica GIZ lokalnih in regionalnih radijskih postaj Slovenije Nataša Harej ter član UO Društva novinarjev Slovenije Blaž Petkovič ministrstvu za kulturo (prisoten je bil minister Tone Peršak) namenili kar nekaj težkih besed, zlasti o tem, da na ministrstvu med noveliranjem zakona o medijih niso znali prisluhniti opozorilom medijske stroke o škodljivosti takšne ureditve. Še posebej oster je bil predsednik državnega sveta Mitja Bervar.

 

 

Julijana Bizjak Mlakar izpostavlja Dragana Matića, kulturno ministrstvo pa poslance

 

Spomnimo, da so se spremembe zakonodaje glede glasbene kvote začele pripravljati, ko je ministrstvo za kulturo vodila Julijana Bizjak Mlakar, medtem ko je bil Tone Peršak njen državni sekretar. "Želela bi vas spomniti, da je bila veljavna različica Zakona o medijih, o vsebini katere sprašujete, sprejeta po mojem mandatu ministrice za kulturo, spremembe pa je predlagal predsednik odbora za kulturo Državnega zbora Republike Slovenije dr. Dragan Matić. Na zadnjo različico zakona o medijih torej nisem imela vpliva," na vprašanje, kako komentira pobude za ustavno presojo medijskega zakona, odgovarja poslanka DeSUS Julijana Bizjak Mlakar. Na ministrstvu za kulturo, kjer so vselej poudarjali, da "sistem deluje", pa dodajajo: "Ministrstvo je spremembe medijske zakonodaje v letu 2016 pripravilo na podlagi obširne javne razprave, v okviru katere je pridobilo in soočilo mnenja vseh relevantnih deležnikov na področju glasbe v RS. Ve pa se tudi, da so bile povsem zadnje spremembe zakona o medijih v tem delu pripravljene samostojno s strani poslancev, ministrstvo pri tem ni več sodelovalo."

 

Pobudo za oceno ustavnosti glasbene kvote je državnemu svetu podal Sindikat glasbenih urednikov Slovenije, ki mu predseduje Andrej Karoli, gradivo pa sta pripravila nekdanja ustavna sodnika in priznana pravnika Ciril Ribičič in Franc Grad. Na državni svet se je sicer s podobno pobudo obrnilo tudi Gospodarsko interesno združenje radiodifuznih radijskih in televizijskih medijev. Po mnenju avtorjev pobude oziroma zahteve je država z zadnjo spremembo kvotnega sistema (trije časovni pasovi, deleža za mlado glasbo in glasbo, ki je izključno ali v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku) prekomerno posegla v svobodno gospodarsko pobudo, v pravico do svobode izražanja, v pravico do zasebne lastnine itn. Ob tem pa ne gre pozabiti, da je med zakonodajnim postopkom podobne pomisleke izpostavila tudi zakonodajno-pravna služba Državnega zbora, vendar ji koalicijski poslanci niso prisluhnili in so raje uzakonili ureditev, o kateri bo sedaj zaradi negativnih posledic na poslovanje radijskih postaj in na avtonomijo uredništev odločalo ustavno sodišče.

 

 

Dve pobudi za oceno ustavnosti že vloženi

 

Sicer pa to ni edina zahteva oziroma pobuda za oceno ustavnosti Zakona o medijih, ki je bila na ustavno sodišče v zadnjem obdobju vložena zaradi zloglasne kvote slovenske glasbe in njenih deležev. Mariborski Radio City je namreč s pomočjo mladega ustavnega pravnika Jurija Toplaka, ki je na ustavnem sodišču izboril že kar nekaj zmag, svojo pobudo vložil junija lani. O tej pobudi ustavno sodišče še ni odločalo vsebinsko, zaenkrat je s sklepom "zgolj" zavrnilo predlog za začasno zadržanje, kar od sodišča sedaj zahteva tudi Državni svet. Vendar z eno pomembno razliko: medtem je AKOS že izvedel inšpekcijske nadzore glede spoštovanja glasbene kvote in pet (od osmih) radijskih postaj tudi že kaznoval.

 

Odgovorni urednik najbolj poslušanega mariborskega radia Bor Greiner upa, da bo ustavno sodišče čimprej odločilo, saj gre "za pomembno vprašanje, ki se dotika življenj mnogih in kroji usodo radijske industrije, ki daje kruh številnim". "Z uvedbami kvot se je zmanjšala kvaliteta našega programa. To pa zaradi tega, ker je kvalitetne slovenske glasbe, ki bi se lahko kosala s tujo produkcijo, preprosto premalo. Zaradi tega je rotacija slovenske glasbe pretesna in posledično kvaliteta izbrane glasbe za poslušalca manjša," je Greiner pred časom za naš portal komentiral učinke novega kvotnega sistema. Dodajmo še, da so pobudo za oceno ustavnosti glasbene kvote lanskega maja vložile tudi fizične osebe (Dejan Štampar in drugi).

 

Ustavno sodišče bo vloge sedaj najverjetneje obravnavalo skupaj. "Dejstvo, da gre za zahtevo Državnega sveta, samo po sebi nima vpliva na vrstni red obravnave zadev. Povprečnega časa reševanja zadev pa tudi ne vodimo po posameznih vlagateljih. Splošni povprečni čas reševanja vseh pobud in zahtev je manj kot eno leto," napoveduje generalni sekretar ustavnega sodišča Sebastian Nerad.

 

Pregled pobud za oceno ustavnosti glasbene kvote pred vložitvijo zahteve državnega sveta.

 

 


Tudi slovaško ustavno sodišče o glasbeni kvoti

 

Sicer pa se premiki glede obveznega predvajanja nacionalne glasbe v radijskih programih dogajajo tudi drugod po Evropi. Še posebej zato, ker radijske postaje danes zaradi razširjenosti interneta niso več primarna platforma, na katerih bi se razvijala in promovirala domača glasbena produkcija. Znano je, da so francoski poslanci nedavno prisluhnili ustvarjalcem radijskih programov, ki so septembra 2015 izvedli tudi 24-urni bojkot kvote, in tako glasovali za znižanje obveznega deleža francoske glasbe s 40 na 35 odstotkov, medtem ko se na Slovaškem – tako kot pri nas – čaka na odločitev ustavnega sodišča.

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.781
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.063
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.010
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.756
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.428
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.160
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 658
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.337
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453