Razkrivamo

Trump in Cerar: podobna v kopičenju slabih odločitev in neumnih izjav

Miro Cerar in Donald Trump sta si v svojih odločitvah vedno bolj podobna: odločitve sprejemata zaradi medijev, sprejetih dokumentov večinoma ne bereta in se ne ozirata na mnenje strokovne javnosti, še manj pa zdrave pameti. Vsake toliko si tudi kaj izmislita, pri tem pa ju javnost ujame na laži.

 

16.02.2017 01:25
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Donald Trump   ZDA   Miro Cerar   Slovenija   vlada

Foto: Mediaspeed

Upajmo le, da bomo preživeli še dobro leto Cerarjeve vlade, kolikor nas loči do naslednjih volitev. Američani bodo morali "trumpovanje" prenašati še nekolikanj dlje...

Prva skupna točka Trumpa in Cerarja so izmišljene informacije. Tako kot je Donald J. Trump trdil, da kljub elektorski zmagi ni dobil večine glasov ameriških volivcev zaradi "nezakonitih volivcev", tako si je tudi Cerar gladko izmislil nekakšno "jadransko begunsko pot" skozi Istro, ki pa v resnici sploh ne obstaja. In tako kot Trump in njegova ekipa nista uspela dokazati obstoja teh "nelegalnih volivcev", tako tudi Miro Cerar ni uspel dokazati obstoja t.i. jadranske poti (vir). No, predsednika imata še nekaj skupnega: neizkušeno in precej nesposobno ekipo. Trumpovi fantje na primer niso izvedli primopredaje v Beli hiši, zato sploh niso vedeli, kjer so tam stikala za luči. Ker nekaj časa niso našli teh presnetih stikal, so sestanki v Beli hiši potekali - v temi. O tem se je razpisal denimo britanski časnik Independent (vir)...

 


Nič manj tragikomično ni niti to, da so Cerarjevi poslanci na lanski aprilski seji Državnega zbora črtali določbe Zakona o delovnih razmerjih, ki urejajo kazni in globe za delodajalce, misleč, da gre za Pomorski zakonik. Cerarjeva tedanja desna roka - danes ni niti leva, saj sta se možakarja sprla zaradi Zakona o tujcih - Milan Brglez je zakon kljub temu podpisal in ta je postal veljaven (vir).

 

 

Trump ukinja Obamacare, Cerar uvaja kvazizdravstveno reformo

 

Ameriški in slovenski voditelj imata še eno sorodnost: istočasno izvajata "zdravstveno reformo". Včeraj (15. februarja) je namreč Trumpova administracija že predlagala spremembe zdravstvene zakonodaje (t.i. Obamacare oziroma znamenita zdravstvena reforma prejšnjega ameriškega predsednika Baracka Obame). Če smo natančni, niso spremenili zakona, ampak so zgolj popravili nekatera pravila, ki vplivajo na njegovo izvajanje (vir). No, prav te dni pa se tudi Cerarjeva vlada ravno tako ukvarja z zdravstveno reformo, kjer bo 80% ljudi plačevalo manj, kot je napovedala Cerarjeva večna in nezamenljiva zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc. Pri tem pa večini strokovnjakov ni jasno, kako je ministrica sploh prišla do izračuna, v katerem 20% pokrije 80% stroškov. Najhuje pa je to, da Cerarjeva zdravstvena reforma sploh ni upoštevala dolgotrajne oskrbe in bo po mnenju mnogih strokovnjakov pustila na cedilu slovenske upokojence. Nova priložnost za Karla Erjavca?

 

 

Trump skriva davčno napoved, Cerar pa magnetograme vladnih sej

 

Trump je prvi ameriški predsednik, ki je prekinil pravilo, da mora predsednik javnosti razkriti svojo davčno napoved. Miro Cerar pa je na drugi strani Atlantika prvi slovenski predsednik vlade, ki je ukinil snemanje vladnih sej. Čeprav ni skril svoje davčne napovedali (mogoče je že to zaskrbljujoče, da tu res nima kaj skriti?), pa je po oceni zagovornikov transparentnega in javnega delovanja izvršilne oblasti storil še precej hujšo stvar: onemogočil je državljanom dostop do magnetogramov sej vlade. To seveda pomeni, da slovenska javnost ne more izvedeti za sumljive dogovore, kravje kupčije ali ostale nečednosti, ki jih ob četrtkih na sejah zganja Cerarjeva vlada, saj zvočnih posnetkov sej te vlade preprosto ni več. Si predstavljate, da bi si kaj takšnega privoščil premier Janša?! Ne? Mi tudi ne...

 

Cerarju in Trumpu bi ob tem lahko rekli: če imata čisto vest in sta ravnala zakonito, potem res nimata kaj skrivati! Toda eden in drugi se na takšne pozive mirno požvižgata. Trump bo še naprej skrival svojo davčno napoved, Cerar pa bo še naprej vodil seje vlade tako, da slovenska javnost nikoli ne bo izvedela, kaj se je na njih v resnici dogajalo.

 

 

Trump žaljiv do žensk in invalidov, Cerar do policistov in koalicijskih partnerjev

 

Gospoda imata skupno tudi to, da se zelo cenita. Oba imata namreč izjemno visoko mnenje o sebi. To, da ima nekdo visoko mnenje o sebi, se največkrat kaže prek podcenjujočega odnosa, ki ga imata do drugih. Trump je skoraj izgubil volitve zaradi svojega žaljivega odnosa do žensk in ima še danes v washingtonskih krogih naziv "mucograbec" (pussy grabber). Če odmislimo etiketo roparjev in posiljevalcev, ki jo je Trump nadel Mehičanom, pa je ameriško javnost veliko bolj šokiralo njegovo žaljivo norčevanje iz novinarja invalida. Na drugi strani je Cerar novembra 2015 stavko policistov, ki so protestirali zaradi nemogočih razmer in slabih plač, vehementno označil za "sramotno in nedostojno", zaradi česar je strokovni odbor obeh policijskih sindikatov od njega zahteval opravičilo. Dobil ga ni nikoli. Še bolj pa je premier Cerar pokazal svoj "Übermensch" (nadčloveški) kompleks, ko je maja lani tiste poslance, ki se niso strinjali z Brglezovo odločitvijo, označil za "izjave malih ljudi".

 

 

Trump in Cerar pogosto menjujeta partnerke in žene

 

Statistika vsaj tokrat ni laž: Donald Trump je bil od leta 1977 do danes - torej v 40 letih - trikrat poročen. Miro Cerar je bil sicer "samo" dvakrat, je bil pa v dveh letih vladanja že dvakrat v vezi. Torej 4:3 za Cerarja.

 

 

Nesposobni ekipi

 

Če pozabimo, da Trumpova ekipa v prvih dneh bivanja v Beli hiši ni znala najti stikal za luč, pa nam zaslišanje bodoče ameriške ministrice za izobraževanje kaže vso bedo Trumpove ekipe. Bodoča ministrica na mnoga vprašanja ni znala odgovoriti, izmikala se je odgovorom ali pa so bili ti naravnost smešni. Že takoj na začetku spodnjega posnetka pokaže vse neznanje, ker ni poznala dveh različnih načinov ocenjevanja v Ameriki (proficiency vs. growth).

 

 

A če se zgražamo nad tem, kako bodoča ameriška ministrica za izobraževanje ne loči osnovnih dilem, kaj potem lahko rečemo o posnetku, ki ga je pred nekaj dnevi objavil vodja poslanske skupine Nove Slovenije Matej Tonin; iz posnetka je namreč razvidno, kako so poslanci Cerarjeve koalicije zavrnili amandma, ki bi odpravil kaznovanje osnovnih šol, če organizirajo šolski izlet. Če povzamemo trditve poslancev Cerarjeve koalicije: "Predlog NSi je dober in v skladu z tem kar želi vlada, zato ga ne bomo podprli."

 

 

 

Zaključek: mogoče pa Cerar le ni tako slab kot Trump

 

Malo v šali, malo zares smo primerjali Trumpa in Cerarja. Mogoče so nekatere podobnosti res samo naključne. Mogoče smo mediji res zlobni, ker ne vidimo, kako se politiki na najvišjih položajih trudijo (enako razmišlja tudi Trump). Zato bomo zaključili z izjavo Mira Cerarja, ki je po dveh letih delovanja svoje vlade rekel, da je "zadovoljen s prehojeno potjo, dosežkov pa po njegovem še ni mogoče ocenjevati, ker je sedaj vlada 'v polnem zamahu'".

 

Upajmo le, da bomo preživeli še dobro leto, kolikor nas loči do naslednjih volitev. Američani bodo morali potrpeti še nekolikanj dlje...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
5
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.145
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.463
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.292
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.352
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.457
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 977
07/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.973
08/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 736
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 532
10/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.967