Razkrivamo

Televizija Slovenija tik pred Emo priznava: "Ob prenosu Evrovizije kvot zagotovo ne bo mogoče doseči."

Uredniki oddaje Ema na RTV Slovenija se držijo za glavo in tekmovanje za slovensko evrovizijsko popevko prilagajajo norim kvotam slovenske glasbe, medtem pa se predstavniki ministrstva za kulturo in Cerarjeve koalicije še naprej sprenevedajo. Mirno namreč trdijo, da posega v programske vsebine s spremenjenim Zakonom o medijih ni bilo. Očitno nas imajo za norca. Zanima pa nas predvsem dvoje: prvič, ali bodo poslanci, ki so izglasovali zakon, katerega je v nekaterih primerih nemogoče izvajati, za svoje početje kdaj odgovarjali, in drugič, ali bo nacionalka meseca maja, ko bo na prvem programu v večernem sporedu prenašala Evrovizijo, primorana zavestno kršiti Cerarjev medijski zakon.

16.02.2017 23:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Evrosong   RTV Slovenija   prenos   televizija   glasbena kvota   zakon o medijih   Dragan Matić   Tone Peršak

Fotomontaža: Portal PLUS

Zagotovo smo edina država članica Eurovizije, ki ima tako zmešan medijski zakon, da že zgolj prenos tekmovanja za evrovizijsko popevko predstavlja kršitev medijske zakonodaje. 

Takoj po uveljavitvi nove zakonske ureditve na področju obveznega predvajanja slovenske glasbe na radijskih in televizijskih programih smo 13. junija lani na Portalu PLUS objavili prispevek (vir), v katerem smo ljubitelje televizije in glasbenih prireditev kot tudi organizatorje tovrstnih medijskih dogodkov opozorili, da so koalicijski poslanci s spremembami Zakona o medijih praktično onemogočili Televiziji Slovenija, da bi v prihodnje – kot to pač veleva tradicija – izbor pesmi Evrovizije v živo prenašala na svojem prvem programu, v elitnem večernem terminu med 18. in 24. uro. Članek, ki smo mu dali naslov "Če verjamete ali ne, Cerarjevi poslanci so Televiziji Slovenija prepovedali prenos Evrovizije!", je junija lani sprožil precej odmevov. Nekateri so se nam smejali, češ da pretiravamo in zganjamo nepotrebno paniko, drugi – med njimi tudi snovalci programa na nacionalki – so nam sicer pritrdili, a obenem zatrdili, da to ni resen problem in da ga bodo v praksi "že nekako obvladali".

No, danes je jasno, da to ni čisto tako. Najprej je treba vedeti, da tako prismuknjenega zakona ni imela niti rajnka SFRJ (!), kar je dovolj zgovoren podatek. Drugo je vprašanje, ali bo "nora glasbena kvota", kot smo jo upravičeno poimenovali na Portalu PLUS zaradi njene očitne iracionalnosti, škodljivosti in totalitarnosti, sploh koga spravila ob živce. Medijem – z izjemo našega in še redkih izjem – je očitno vseeno, javnosti tudi. Hkrati so koalicijski poslanci, ki so to kvoto z noveliranim Zakonom o medijih spravili v življenje, in minister za kulturo Tone Peršak še vedno prepričani, da njihovo zakonsko eksperimentiranje na področju glasbene kvote ne posega prekomerno v avtonomijo uredništev, torej v radijske in televizijske programe. Privoščimo jim, da jih javnost ob prvi priliki verbalno linča. Ko pravimo ob prvi priložnosti, mislimo zelo kmalu.

 

 

Nacionalka priznava: prenos nekaterih glasbenih dogodkov pomeni kršenje zakona

 

Zelo kmalu namreč pomeni že čez tri mesece. Maja bodo namreč tudi največji skeptiki ugotovili, kako bo glasbena kvota vplivala na letošnji prenos Evrovizije na Televiziji Slovenija. Da so stvari resne, je zdaj jasno tudi odgovornim na Kolodvorski, ki že napovedujejo težave: "Zakonodaja postavlja omejitve, ki jih pri oblikovanju programa upoštevamo in ustrezno rešujemo. Seveda pa ne vemo, ali nam bo to vedno uspelo. Ob prenosu predizborov in finala pesmi Evrovizije kvot zagotovo ne bo mogoče doseči (prav tako ne pri predvajanju tujih koncertov in festivalov) in bo potrebno najti ustrezno rešitev."

 


 

 

Glasbena kvota za banana republiko

 

Morajo pa na RTV Slovenija najprej izpeljati slovenski izbor za pesem Evrovizije, ki velja za "del velikega mednarodnega projekta s svojimi pravili". EMA 2017 bo namreč danes, jutri in prihodnji teden potekala na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. Na današnjem prvem in jutrišnjem drugem predizboru bo nastopilo po osem izvajalcev, kar pomeni, da bomo prisluhnili 16 skladbam. In katera je skupna točka obeh polfinalnih večerov? Večina izvajalcev bo svoje pesmi prepevala v angleškem jeziku (!). S čemer seveda ni nič narobe: angleško pojoči nacionalni zmagovalec ima tako več možnosti za uspeh v Kijevu, kjer bo potekala letošnja Evrovizija. Znano je, da v zadnjih letih kot po tekočem traku zmagujejo zgolj še pesmi v angleščini. Problem pesmi v angleščeni v primeru Slovenije je prav v zakonodaji oziroma, če zapišemo drugače: vprašanje je, ali bo Televizija Slovenija s takšnim izborom skladb v svojem programu sploh lahko spoštovala glasbeno kvoto oziroma njene deleže ter tako delovala v skladu z Zakonom o medijih.

 

Dejstvo je namreč, da mora tudi Televizija Slovenija v svojem programu, in sicer v časovnem pasu med 18. in 24. uro, ko bodo na sporedu oba polfinalna in finalni večer Eme, zagotavljati glasbeno kvoto tako, da mora najmanj 70 odstotkov deleža predstavljati glasba, ki je izključno ali v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku (!). Da smo sploh lahko dobili tako predmoderen, eni bi rekli celo totalitaren zakon, je potrebno imeti le dovolj intelektualno omejenih poslancev, ki se požvižgajo na opozorila medijske stroke in brez pomislekov izglasujejo rešitev, zaradi katere smo še večja banana republika.

 


 

 

Če bo v finalu angleščina, bo to kršitev zakona

 

Kot kaže razpored skladb, bo imela javna televizija največ težav v soboto, ko bodo od osmih skladb zgolj dve zapeti v slovenskem jeziku, za kar bosta poskrbela Clemens (Tok ti sede) in Raiven (Zažarim). Na prvem predizboru bo v slovenskem jeziku zapeta samo ena pesem več, v finalu pa lahko pride celo do situacije, da ne bo niti ena skladba zapeta v slovenščini. Ob tem pa je treba še dodati, da bo Televizija Slovenija glede na objavljene sporede težko kompenzirala manko skladb v slovenskem jeziku, saj v časovnem pasu med 18. in 24. uro niso predvidene dodatne glasbene vsebine, ki bi se na primer predvajale pred oziroma po oddaji EMA. Navsezadnje gre za prvi program javne televizije, ki je rezerviran za risanke, kviz, Dnevnik, Šport, Vreme, Odmeve ter filme in nanizanke.

 

Zaradi zloglasne glasbene kvote bo torej morala Televizija Slovenija svoj program prilagoditi "idejam" in "rešitvam", ki jih je uzakonila politika pod vodstvom kulturnega ministrstva in predsednika parlamentarnega odbora za kulturo Dragana Matića. Ali politika na tak način prekomerno posega v avtonomijo uredništev in svobodo izražanja, presodite sami. Dejstvo pa je, da bo politika letos prvič sooblikovala program Eme. "Vse tri večere Eme vsekakor nameravamo izpeljali tako, da bomo v programu zagotavljali vse deleže glasbene kvote oziroma bomo program primerno prilagodili. Glasbeni program obeh predizborov je že izoblikovan, program finalnega izbora pa bo dokončno oblikovan, ko bo znano, kdo se je v finale uvrstil in v katerem jeziku poje," opozarjajo na Televiziji Slovenija. Da, prav ste prebrali, zdaj se morajo televizijci pri pripravi programa celo spraševati, v katerem jeziku pojejo slovenski glasbeniki.

 

Da bodo med prenosom Eme zagotovili glasbeno (politično?) kvoto in njene deleže, bomo gledalci primorani gledati in poslušati še pesmi, ki s tekmovanjem nimajo nobene povezave. Edini njihov namen bo doseganje glasbene kvote. Tovrstni vložki seveda ne bi bili potrebni, če ministrstvo za kulturo lani ne bi začelo na pobudo glasbenega lobija spreminjati obstoječega in delujočega kvotnega sistema. "Zakonska določila o kvotah so seveda težava in pri pripravi programa je bilo potrebno temu posvetiti nekaj več pozornosti," priznavajo na Kolodvorski.

 

 

Cerarjeva koalicija iracionalnosti in arogance

 

Večina poslancev Cerarjeve koalicije, ki so tako goreče zagovarjali kvote, po naših podatkih v zadnjem letu ni kupila niti ene zgoščenke slovenske glasbe. Če bi bili ti ljudje res tako iskreni podporniki slovenske glasbe, bi se morale police v dnevnih sobah Cerarjevih poslancev šibiti pod težo kupljenih zgoščenk domače glasbe. Toda lažje je nabirati poceni politične točke na temo domoljubja tako, da s pritiskom na gumb drugemu naprtiš breme. Pri tem pa preslišiš vsa opozorila stroke.

 

Zagotovo pa smo edina država članica Evrovizije, ki ima tako zmešan medijski zakon, da že zgolj prenos tekmovanja za evrovizijsko popevko predstavlja kršitev medijske zakonodaje. Verjetno smo tudi edina država, kjer poslanci, ki so sprejeli tak zakon, trdijo, da je vse v najlepšem redu. Morda zanje tudi je, vsaj dokler se lahko tako brezskrbno delajo norca iz volivcev in državljanov ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
1
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.098
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.955
03/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.342
04/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.135
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.320
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.403
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 940
08/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 518
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.951
10/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.509