Razkrivamo

Kako je Darko Zorman "blestel" pred parlamentarno preiskovalno komisijo

Med vrhunci zaslišanj, ki jih je doslej opravila spomladi 2016 ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija za ugotavljanje nepravilnosti pri prodaji in nakupu žilnih opornic, je bilo 7. februarja gotovo zaslišanje Darka Zormana. Gre namreč za ključno figuro afere s stenti (žilnimi opornicami): ljubljanski UKC je zaradi preplačanih stentov na leto izgubil okoli 2,5 milijona evrov davkoplačevalskega denarja. Zaradi pomembnosti nastopa Darka Zormana smo njegove izjave in trditve vzeli pod drobnogled in jih podrobneje analizirali.

20.02.2017 01:11
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Državni zbor   preiskovalna komisija   žilne opornice   Jelka Godec   Darko Zorman   priča   UKC Ljubljana   Mark Medical   Johnson&Johnson   Borut Miklavčič

Fotografije: RTV Slovenija

Iz zaslišanja Darka Zormana smo izbrali deset najbolj zanimivih delov in izjav. Morda bodo med njimi tudi takšne, ob katerih bodo z ušesi zastrigli na Nacionalnem preiskovalnem uradu. Morda bi bil pa že čas...

Verjetno se še spomnite afere s katastrofalno preplačanimi žilnimi opornicami: samo na primeru enega samega medicinskega materiala je iz slovenskih bolnišnic, največ seveda iz UKC Ljubljana, "izpuhtelo" več milijonov milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Večinoma na italijansko stran meje, in sicer v roke čudežnih zamejskih dečkov, naslednikov nekoč razvpite in predvsem zloglasne organizacije Safti. Afera z žilnimi opornicami je zasmrdela tako visoko, da je bila spomladi 2016 ustanovljena celo parlamentarna preiskovalna komisija, ki je do danes zaslišala že kar nekaj prič. Med njimi tudi Darka Zormana, po katerem se afera tudi imenuje. Kaj je značilno vsem pričanjem do sedaj? Ostra, direktna in usmerjena vprašanja predsednice komisije Jelke Godec na eni, ter bolj ali manj uspešno izmotavanje prič iz godlje, v kateri so se znašle, na drugi strani. Podrobno smo analizirali nastop "kralja afere" Darka Zormana, ki je v lanskem letu proti našemu mediju uprozoril pravo sodno vojno, misleč, da nas bo tako prestrašil in odvrnil, da bi še poročali o njegovih junaštvih.

 

Darko Zorman je svoje pričanje začel z zelo obrabljenim in pocukranim govorom o tem, kako morajo slovenski bolniki dobiti najboljši material. Vse za bolnika ("Everything for the patient") - oziroma kot se je izrazil, da je bila njegova naloga med drugim tudi to, da s slovenskimi bolniki ne bi kdo "eksperimentiral" s cenejšim materialom. Ter seveda, da on, jasno, s cenami nima nič. Izgovarjanje gre ponavadi takole: nabavna služba se izgovarja, da oni pač ne morejo prisiliti zdravnika, kateri material naj uporablja in da je to stvar strokovne presoje. Zdravniki se izgovarjajo, da oni izberejo strokovno najboljši material, s cenami pa nimajo nič. Ob tem se seveda strinjamo, da morajo slovenski bolniki dobiti najboljši material. Kateri je to, določijo zdravniki oziroma stroka (pa niti ne slovenska, saj za to obstajajo evropske smernice, ki jih sestavljajo "pametnejši od nas", kot se je izrazil in samoponižal gospod Zorman; zato pravzaprav njemu ne bi bilo potrebno sploh o ničemer odločati). Stvar nabavne službe pa je, da ta najboljši material najde na prostem evropskem trgu po najboljši ceni (zato je bila ustanovljena!). Če seveda namen vsega skupaj ni nekaj drugega. Kot je bilo namreč že predstavljeno v oddaji Tarča, se denimo tudi za Slovence najboljši material, v konkretnem primeru žilna opornica, najde na Finskem po ceni 130 evrov. In ni nobene potrebe, da slabše od te v Mariboru in Celju še danes plačujejo po skoraj 1.000 evrov. Vsa ta dejstva so bila v javnosti izdatno in povsem transparentno predstavljena in pojasnjena že ničkolikokrat!

 

 

 

"Imamo izvrstno ekipo interventnih kardiologov z rezultati primerljivimi s tistimi v Evropi, še posebej na področju miokardnega infarkta"

 

Izjava je tipičen "zormanizem": po naših informacijah bi bila ekipa interventnih kardiologov dejansko lahko izvrstna, če v njej ne bi bilo ravno Darka Zormana. Po navedbah več prič je prav on tisti, ki v ekipo ves čas vnaša razdor, meče polena pod noge vsem in vsakomur, ovira izobraževanje mladih v tujini, izvajanje strokovnih raziskav... Ali drugače povedano: ovira in zavira vsakršno akademsko aktivnost - in to v univerzitetni bolnišnici!

 

Zanima nas tudi, kako Zorman lahko primerja rezultate interventnih kardiologov v ljubljanskem kliničnem centru, če pa jih sploh nima. Namreč, v vseh svojih dolgih letih "zormanovanja" ni uspel sestaviti osnovnega registra posegov, iz katerega bi lahko sistematično pridobivali letne rezultate, ki bi jih potem primerjali z evropskimi kolegi. Ni organiziral vključevanja ljubljanskega laboratorija v mednarodne raziskave. Ni organiziral sistematičnega publiciranja v strokovnih revijah, kar je poleg zdravljenja ena osnovnih dejavnosti univerzitetne bolnišnice. Ni organiziral sistematične edukacije mladih. Skratka, ni organiziral - nič. In kot tak, sploh nikoli ne bi smel voditi Kateterskega laboratorija v univerzitetni bolnišnici. In če ne prej, bi se lahko zdaj, ko izpolnjuje pogoje za upokojitev, tudi umaknil.

 

In nenazadnje, za odličnost pri zdravljenju miokardnega infarkta ni zaslužen Darko Zorman, pač pa član evropske akademije znanosti in umetnosti ter predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino, prof. dr. Marko Noč, ki se je šolal v tujini, ki je redni predavatelj na tujih srečanjih, ki raziskuje in publicira v najboljših tujih strokovnih revijah, ki spodbuja mlade, da se izobražujejo v tujini, in ki je vse, kar Zorman ni. Marko Noč je denimo tisti, ki je pred več kot petnajstimi leti ustanovil in tudi vrsto let uspešno vodil strokovno srečanje Akutni koronarni sindrom (ali po domače vse o miokardnem infarktu), ne pa Darko Zorman. Gospod Noč je tisti, ki je prenašal iz tujine znanja glede tehnik zdravljenja in logistike organizacije zdravljenja bolnikov s srčno kapjo, ne pa Darko Zorman. In še bi lahko naštevali. Lahko se je kititi s tujim perjem, težje pa je imeti vizijo in postaviti nekaj novega na noge.

 

 

 

"V srce vgraditi nekaj, kar ni idealno, jaz ne želim"

 

Po daljšem monologu, v katerem je na hitro razložil zgodovino razvoja žilnih opornic, nas je Darko Zorman presenetil s sarkazmom, sicer tako značilnim zanj, do mednarodnih podjetij, ki izdelujejo žilne opornice. Še posebej do podjetij Johnson&Johnson in Abbott; podjetij, ki sta sicer Zormana izdatno tako ali drugače zalagali z dobrotami, povezanimi z žilnimi opornicami. Visoko moralni in etični Zorman je namreč podvomil v etičnost teh podjetij, češ da ko razvijejo nov produkt, starega ne dajo na odpad. Zorman, ki rad poudarja, da vse naredi izključno v korist bolnika, se je iz podjetja Johnson&Johnson celo delal norca, češ da je podjetje povsod poudarjalo, kako vse naredi za bolnika - "Everything for the patient". In da on v srce bolnika ne želi vgraditi nekaj, kar ni idealno. S tem je mislil na žilne opornice starejše generacije. Kar je točno to, kar je sam počel, dokler ni pošla zaloga in kar je kasneje tekom zaslišanja tudi priznal.

 

 

"Bistven padec cen je prineslo dejstvo, da smo šli dva oziroma tri korake nazaj"

 

To je eklatantna laž. Zorman povezuje kvaliteto žilne opornice z njeno ceno. S čemer želi pri laiku vzpostaviti občutek, da ker sedaj UKC Ljubljana kupuje cenejše žilne opornice, da so zato te tudi slabše. Še enkrat: žilne opornice, ki se trenutno uporabljajo v UKC Ljubljana, kakor tudi žilne opornice podjetja Abbott z imenom Xience, ki so na razpisu izpadle, so vse odlične žilne opornice in po mednarodnih študijah v vseh kratkoročnih in dolgoročnih lastnostih med seboj primerljive. Vse te opornice na nemškem tržišču stanejo okrog 100 evrov (z DDV vred). Nikakršne povezave med ceno in kvaliteto opornice ni tukaj. Dražje so lahko le v banana republikah s kontroliranim planskim gospodarstvom, kjer se cene ustvarjajo umetno na zrežiranih socialističnih javnih razpisih in vzdržujejo na previsokem nivoju s pomočjo pajdaškega kapitalizma!

 

 

 

 

"Velike veličine, evropska gospoda, tega še niso vedeli, jaz sem pa že vedel"

 

Kaj točno je s Zorman tem mislil, ni jasno. Se pa sliši dovolj smešno, da smo izjavo uvrstili v današnji prispevek. Zdi se, da je želel povedati, da je že leta 2012 vedel (to kar so tiste "evropske veličine" sicer že nekaj let prej), da so žilne opornice prve generacije slabše od žilnih opornic druge generacije in da ga je v uporabo starejših silil šef nabavne službe v UKCL Bojan Uran.

 

 

 

"Jaz sem ponosen, da smo že leta 2007 prečitali in nabavili stente Xience, bili smo eni prvih, ponosen sem"

 

Zorman je pred komisijo očitno želel povedati, da je bil za razliko od evropskih veličin verjetno on tisti, ki je že leta 2007 vedel, da je žilna opornica Xience V naprednejša in so jo zato nabavljali. Pa ga je predsednica komisije Jelka Godec ponovo dobila na laži, ko mu je pod nos pomolila tabele nabavne službe UKC Ljubljana in dokazala, da teh žilnih opornic UKC Ljubljana leta 2007 ni nabavljal. Ob čemer je Zorman seveda utihnil.

 

 

 

Zormanu se zdi kršenje zakona o javnih naročilih v redu

 

Na izrecno vprašanje, ali se mu zdi kršenje Zakona o javnih naročilih v redu, je dvakrat odgovoril, da ja. Ja, ja. Še malo prej visoko etični in moralni Zorman nenadoma zagovarja kršenje zakonodaje. Zdravnik. Bog v belem.

 

 

"Toliko ravno ni sledljiv, da bi vedel, kje ta človek hodi po Ljubljani"

 

Komentar intelektualca Zormana na vprašanje o sledljivosti žilnih opornic od proizvajalca do bolnika.

 

 

O stikih, ki jih (ni) imel...

 

Predstavniki podjetja Mark Medical d.o.o., zastopniki za žilne opornice Xience, ki je imel pred leti večinski delež v UKC Ljubljana, so bili pri Darku Zormanu praktično vsak dan, leta in leta. Prosto so prihajali in odhajali in se v lepih oblekah in kravatah mirno sprehajali med napol golimi bolniki, ki so ležali na hodniku pred ali po posegu na srcu. Zanimivo, da ko ga je Jelka Godec vprašala o tem, kdo je bil predstavnik za žilne opornice Xience in ali je imel kaj stikov s predstavniki tega podjetja, se je spomnil le redkih strokovnih stikov ter skoraj tudi pozabil ime podjetja Mark Medical. Pozabil je tudi na vsa srečanja v slovenskih gostilnah in izlete v tujino. Selektivna amnezija?

 

 

 

"Tudi fanatičen ne moreš biti s študijami"

 

Izjava je vrhunski zormanizem. Gospod Zorman, ki je vrsto let vodil Kateterski laboratorij v univerzitetni ustanovi, zagovarja medicino, ki ne temelji na izsledkih uglednih mednarodnih raziskav. Kot sam pravi, bo tisti, ki bo fanatičen s študijami, imel vedno deset let (no, kasneje je izjavo popravil na pet let) star material. Naj še enkrat razložimo Darku Zormanu, zakaj se izvajajo drage in logistično komplicirane mednarodne študije: da so posegi, materiali, zdravila in načini zdravljenja za bolnike varni in učinkoviti. Mimo študij pa se dogaja medicina samo v banana republikah in Severni Koreji.

 

 

 

"Fil rouge (t.j. rdeča nit) tele vaše komisije je nižat stroške"

 

Priča Zorman je spregledala. Za razliko od večine prič do sedaj, ki so se izmotavale, izmišljevale, lagale, potvarjale dejstva, skratka branile drug drugega, visoke cene in korupcijo na področju žilnih opornic, je "fil rouge" parlamentarne preiskovalne komisije seveda odkrivanje velike prevare, ropa stoletja in nižanje stroškov.

 

 

 

"Če bi viseli kot idioti na študijah, bi bili vedno pet let zadaj"

 

Vse normalne univerzitetne bolnišnice izvajajo vse svoje programe izključno temelječ na študijah. To bi lahko gospod Zorman vedel, če bi kdaj pogledal na severno stran Karavank. Iz izjave je popolnoma jasno, kdo je v resnici idiot...

 

 

 

Ko je bil ujet na laži, si je vzel čas za premislek

 

Zorman je sprva trdil, da so kupovali in uporabljali žilne opornice Orsiro, čeprav naj bi bile slabše, ker boljših, torej žilnih opornic Xience podjetja Mark Medical, ki jih je vedno forsiral, ni bilo. Kasneje je ploščo obrnil in povedal, da je Orsiro odlična žilna opornica. Ko ga je predsednica komisije soočila z dejstvom, da so pravzaprav po javnem razpisu žilne opornice Xience bile na voljo in ga vprašala, zakaj so potem kupovali žilne opornice Orsiro, za katere je sprva trdil, da so slabše, si je vzel čas za premislek. Po daljšem premoru je sklenil, da bi se mu morala slovenska javnost pravzaprav zahvaliti, saj je s prej opisanim dejanjem preprečeval, da bi kdo imel monopol. Ob tem, da je vedno delal vse, da je podjetje Mark Medical imelo na javnih razpisih praktično okrog 70% delež, kot smo lahko prebrali v Financah. Razumi to sprenevedanje, kdor more.

 

 

 

In pazite zdaj - "cherry on the top"

 

Odgovor bivšega predstojnika elitne kardiološke dejavnosti v univerzitetni bolnišnici na vprašanje, kolikokrat je bil aktiven udeleženec, torej denimo predavatelj, na pomembnejših strokovnih srečanjih v tujini. Zormanov odgovor: "zelo malo". Še huje, dejal je, da je na to kar ponosen. Priznal je, da je on eden tistih, ki meni, da bolniki niso za ustvarjanje zdravniških karier. Porazno. Da to izjavi zdravnik v univerzitetni ustanovi, se zdi v 21. stoletju naravnost nezaslišano!

 

 

"Banke kradejo"

 

Če tega še niste vedeli, vam je Zorman lepo razložil. Da banke kradejo. In kako se on bori proti temu? Tako, da ima odprtih več računov. Ker po Zormanu ni nobene garancije. Pride nov guverner in vam vzame delnice, denimo.

 

 

Lastništvo 

 

Na vprašanje, ali je lastnik kakšne nepremičnine, je ubogi gospod Zorman priznal, da je četrtinski lastnik 40 kvadratnih metrov velikega stanovanja. Ubožec. Na Portalu PLUS se nam je tako zasmilil, da že razmišljamo, da bi odprli poseben račun, na katerem bi lahko zbirali sredstva za pomoč Darku Zormanu.

 

 

 

Ministrstvo za infrastrukturo laže

 

Priznal je, da jo ima. Jadrnico namreč. In vredna naj bi bila toliko kot rabljen avto srednje kategorije. Ko ga je Jelka Godec vprašala, da je na isto jadrnico vpisana še ena oseba, prejšnji lastnik, o tem ni nič vedel. Še manj pa to, kdo bi to lahko bil. Se pravi, da sploh ne ve, od koga je jadrnico kupil? Ali gre res samo za jadrnico v vrednosti rabljenega avtomobila srednjega razreda, torej nekje med 10.000 in 20.000 evri?

 

 

 

Da se ne boste trudili, gre za takšno jadrnico, kot je na fotografiji. Jeanneaujeva Sun Odyssey, dolga 45 čevljev. O vrednosti presodite sami. Glede na povedano v končnem delu zaslišanja pred komisijo, se je Darku še zareklo. Sklepamo lahko, da ima celo dve jadrnici. Po naših informacijah naj bi imel drugo na otoku Krku. Podobno kot gospod Miklavčič je vse to ustvaril iz plače javnega uslužbenca. Upajmo, da Darko Zorman na svoji jadrnici uživa vsaj tako kot njegova soproga, ki je na svojem Facebook profilu objavila tudi tole jadralsko fotografijo...

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Dobavitelji v državnem zdravstvu zaradi preplačanih medicinskih pripomočkov letno zaslužijo vsaj 250 milijonov evrov!
11
15.01.2023 22:45
V Sloveniji je v središče zdravstvenega sistema postavljen izvajalec, bolnik pa je samo številka na zdravstveni kartici, ki ... Več.
Piše: Krištof Zevnik
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.379
02/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.739
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.726
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.682
05/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.301
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.066
07/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.088
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 769
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 328
10/
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.861