Komentar

Zakaj sem javno podprl Gorana Klemenčiča in zakaj bi iz načelnih razlogov to storil še enkrat

Kaj je za oblastno oligarhijo lepšega od takšne plehke opozicije, ki vedno skoči na prvo žogo, ni pa sposobna zaznati dejanskega manevra nekje v ozadju! In kaj je za opozicijo lepšega od feminilne vlade, ki tej nesrečni opoziciji s svojimi spodrsljaji vedno znova daje alibi za ukvarjanje z bulvarskimi štorijami, namesto da bi se - opozicija namreč - raje lotila resničnih anomalij, tj. kapitalskega oziroma ekonomskega ozadja, kjer politična orientacija in svetovni nadzor veljata približno toliko kot en zimbabvejski dolar - torej manj kot nič.

22.02.2017 02:16
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   državni zbor   Goran Klemenčič   vlada   spin   Janez Janša   Koroška   ustava   manjšina   Slovenci   SMC   SDS

Fotografiji: Mediaspeed

Čarovniški proces proti pravosodnemu ministru, ki je za medijsko svobodo v primeru poročanja o delovanju sodišč, zlasti pa za demistifikacijo sodiških obrazov naredil več kot vsi njegovi predhodniki v četrt stoletja skupaj, je najmanj krivičen, če ne celo ciničen.

Medtem ko se čudežni dečki Cerarjeve administracije soočajo z resnimi težavami na gospodarskem, finančnem in zunanjepolitičnem področju, so zanje dobrodošle zgodbice, ki pomagajo ustvarjati dimne zavese, s katerimi se lahko vsaj za nekaj časa prikrijejo neprijetna dejstva in ustvarja neka druga resničnost. Takšna, s katero se sistematično preusmerja pozornost medijev in javnosti iz neprijetne na neškodljivo, pravzaprav obskurno, a s čustvi precej nasičeno zgodbo. Če se iz nje ustvari afera, potem je uspeh zagotovljen. Naj gre za klasično "spinanje" ali kakšno od najnovejših tehnik manipuliranja z mediji, cilj je vedno isti: zagnati čim več vika in krika čim dlje od svojega problema. Prav zato ne more biti dvoma, da zgodbe o kokainu v podmladku SDS in odpadniškem poslancu Čušu, alkoholiziranosti pravosodnega ministra ali pa nenavadno redni in pogosti uporabi vladnega falcona vsebujejo dovolj emotivnega netiva, da lahko za nekaj dni "prikrijejo" precej bolj resne in usodnejše anomalije, pred katerimi najbolj etična vlada ni imuna. Mislim predvsem na opozorilo Evropske komisije glede strukturnega primanjkljaja v letošnjem in prihodnjem letu, ki naj bi se zvišal na 2,6%. Prav tako ni nedolžna zgodba o prodaji Cimosa, ki je zaradi hrvaških (sindikalnih) pogojevanj še vedno v zraku, ne moremo pa niti mimo umazane kuhinje pri izbiranju nove uprave novogoriškega Hita (kjer se v ozadju skrivata privatizacija oziroma prodaja tujemu igralniškemu velikanu, za katerega bi bil skoraj že lobiral pozabljeni minister Gorazd Žmavc), bližajočih se menjav nadzornikov in uprav v vsaj dveh velikih državnih podjetjih ter najbolj izstopajočih zunanjepolitičnih spodrsljajih.

 

Ne gre samo za arbitražo o meji s Hrvaško ali nemoči slovenske diplomacije v Bruslju ob novem avstrijskem podaljšanju nadzora na meji s Slovenijo (ko se je izkazalo, da v EU ne veljamo kaj prida). Tudi načrtovano spreminjanja deželne ustave na avstrijskem Koroškem kaže na realno težo Slovenije v odnosih s sosedami; kot da bi se sami razvrednotili do te mere, da je naš enakopravni sogovornik Celovec, ne pa Dunaj. Trst, ne pa Rim. Predolgo je Cerarjeva vlada potrebovala, da je bila sposobna izoblikovati stališče o novi koroški ustavi, iz katere bi rdeče-črno-zelena deželna koalicija mirno odstranila omembo slovenščine kot deželnega jezika. Predolgo zato, ker bi morali biti na koroške nacionalistične naklepe predhodno opozorjeni. Zakaj pa imamo konzulat v Celovcu? Poleg tega je naivnost ljubljanskih kvaziliberalcev in levičarjev osupljiva; po Haiderjevi smrti so bili naši "strokovnjaki za manjšine" prepričani, da so edino Svobodnjaki sovražniki slovenstva in da niti konservatvci niti socialisti - kaj šele zeleni - ne bodo nikoli naredili ničesar proti pravicam slovenske manjšine na Koroškem. Malo morgen, tovariši: rdeče-črno-zelena koalicija je sklenila kompromis v škodo Slovencem! Kako to, da namere celovških oblasti v Ljubljani nihče ni bil sposoben razbrati? Kaj pa počnejo zaposleni našem konzulatu v Celovcu? In s kakšnimi "projekti" se ukvarja minister Žmavc, kadar se ne gre proračunskega turizma in v Boliviji ali Hondurasu obiskuje slovenske izseljence? Lobira za avstrijski Novomatik, ki naj bi bil potencialni kupec novogoriškega Hita, če bo imenovana "prava" uprava? Pripravlja nove medije za našo diasporo po svetu, s katerimi bo kdo dobro zaslužil, izseljenci pa od tega ne bodo imeli nič?!

 

Goran Klemenčič je za razliko od Gorazda Žmavca v tej vladi vsaj kaj naredil.

 

 

Fiasko z diplomati, ki niso sposobni profesionalno opravljati svojega dela v državi, kamor so poslani, spominja na anekdoto iz sredine osemdesetih, ko je nek slovenski pisec, ki ga je naša SDV prištevala k t.i. sovražni emigraciji, izdal knjigo pri celovški Mohorjevi, informacija o tem pa je seveda prišla tudi na Centralni komite. Tam so nekega dne razpravljali tudi o tej knjigi. Tovarišica Vida Tomšič, zadolžena tudi za "zamejsko vprašanje" se je jezila, ker udbovci niso prinesli svežega izvoda te knjige na sejo, da bi jo pogledali in ocenili. Prisotni predstavnik Službe državne varnosti se je na vse načine izmotaval, zakaj niso bili sposobni pridobiti niti enega izvoda prepovedane knjige. Teta Vida je bila vedno bolj namrščena, ko se je k besedi priglasil mlad, neizkušen partijski potrčko in dobrodušno predlagal, da bi se, če je zadeva res tako urgentna, v soboto dopoldne čez Ljubelj sam zapeljal v prvo celovško knjigarno in kupil izvod te knjige. Baje je potem Tomšička dokončno izgubila živce, prisotni partijci pa so lezli pod mizo... 

 

Če v provinci sosednje države spreminjajo ustavo, zunanje ministrstvo v Ljubljani pa o tem nima pojma (zato so tudi ob uradni objavi novice o tem tako šokirani, da še nekaj dni molčijo), potem je jasno, zakaj se je pri arbitraži lahko zgodila t.i. prisluškovalna afera. Zanimivo bi bilo pridobiti tudi vse podatke o izraelskemu državljanu, ki tako sijajno svetuje vladajoči SMC oziroma premierju Miru Cerarju, pri čemer je plačnik stranka, ne pa kabinet predsednika vlade, saj v tem primeru javnosti ni treba razkriti pogodbe, predvsem pa višine honorarja ne. O tem, kaj vse lahko nekdanji predstavnik izraelske vojaške obveščevalne službe Šin Bet izve med svojim delovanjem v Sloveniji, za koga vse lobira in kaj to pomeni za nacionalno varnost, ne bomo razpravljali. Pa ne zato, ker to ne bi bilo v interesu javnosti, pač pa zato, ker nekatere podatke še preverjamo. Javnost bi jih morala poznati, saj gre za precej bolj resne reči od domnevne alkoholiziranosti pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča.

 

Dejstvo je, da se je običajno precej resni in asketski Klemenčič prejšnji teden v Državnem zboru res sila nenavadno obnašal. Opozicija - v bistvu pa v trumpovskem stilu na twitterju predvsem Janez Janša - ga je grdo nasadila, češ da se ga je napil in da bi alkotest to potrdil. Če vsaj za hip odmislimo možnost, da imajo tožniki prav in je bil minister res pijan, potem me zanima zlasti motiv za takšno kampanjo. Kajti Klemenčič je eden redkih ministrov, ki v tej nesrečni vladi dobro delajo. Predvsem pa ni eden od tistih članov kabineta, ki bi jih moral premier, če bi seveda premogel integriteto in avtoriteto, tako brcnil iz vlade, da bi se kar kadilo za njimi. Tudi zaradi tega sem Klemenčiča v ponedeljek zvečer pri Urošu Slaku na Pop TV precej odkrito zagovarjal. Janšisti so mi to seveda zamerili, kar je razumljivo. A naj jim zaupam še nekaj: Klemenčiča bi zagovarjal tudi v primeru, če bi se izkazalo, da je bil dejansko pijan, ker bi pred sejo zaradi hudih bolečin v hrbtenici vzel dva ketonala in ju poplaknil z viskijem. Kajti če bi minister koga užalil ali se obnašal nedostojno, potem bi bilo utemeljeno tudi vprašanje opravičila ali celo odstopa (če bi šlo za ekstremni primer). Toda nič od tega se ni zgodilo. Eden redkih ministrov v feminizirani Cerarjevi vladi, ki je imel slab dan, naj bi postal ventil za vse nekopičene in v določenih primerih razumljive poslanske frustracije. Spomnite se, kako so lani mirno prestali interpelacijo tudi takšni liki, ki so neprimerno bolj problematični od Klemenčiča. Pomislite na Milojko Kolar Celarc.

 

Čarovniški proces proti pravosodnemu ministru, ki je za medijsko svobodo v primeru poročanja o delovanju sodišč, zlasti pa za demistifikacijo sodiških obrazov naredil več kot vsi njegovi predhodniki v četrt stoletja skupaj, je najmanj krivičen, če ne celo ciničen. Kajti če sprejmemo razlago, da gre za maščevanje starega sovražnika, ki mu ne more odpustiti nekdanje vloge v Komisiji za preprečevanje korupcije, potem je problematično predvsem dejstvo, da se osebne zamere, ki bi morale ostati stvar dveh posameznikov, zlorabljajo za javni linč, čeprav vse skupaj nima zveze z javnostjo, še manj pa parlamentarizmom. Zato pač smo tam, ker smo. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
32
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.752
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.304
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.734
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.541
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.149
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.016
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.197
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 941
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.287
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.963