Lansko poletje, ko je Lidia Glavina nepričakovano postala v.d. predsednice uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), smo na Portalu PLUS suvereno napovedali, da ne gre za začasno potezo. Da bo skrivnostna gospa iz zamejstva v Italija v doglednem roku postala šefinja SDH s polnimi pooblastili. V vsem tem času je bil naš medij bržkone edini v Sloveniji, ki je o Glavini objavil nekaj podatkov, medtem ko so jo vsi ostali nekako "spregledali" - kot da ne bi šlo za eno najbolj izpostavljenih funkcij v državi, pač pa za direktorico kakšne nepomembne vladne agencije.
Sedmega julija 2016 smo objavili članek, kjer opozarjamo na noro situacijo (vir); da bo namreč za 12 milijard slovenskega državnega premoženja skrbela "tržaška podjetnica", o kateri niti Google ne pove ničesar. Ob tem smo uvodoma pojasnili tudi utemeljene razloge za svojo skepso: "Na čelo Slovenskega državnega holdinga se bo vsak čas zavihtela Lidia Glavina, slovenska in italijanska državljanka, ki se jo povezuje z zamejskim finančnim konglomeratom KB1909, naslednikom zloglasne družbe Safti. K nezaupanju do nove predsednice uprave SDH pa pripomore tudi dejstvo, da skoraj ničesar ne vemo o njeni dosedanji profesionalni karieri in poslovnih referencah." V nadaljevanju članka smo poskušali razložiti, kdo se skriva za obrazom gospe Glavina, ki je javnosti postala znana šele v trenutku, ko je po odstopu Marka Jazbeca "začasno" prevzela vodenje SDH. Tisto, kar nas je šokiralo julija 2016 in nas šokira še danes, je predvsem to, kako so slovenski mediji kot samoumevno in brez kakršnekoli kritične distance sprejeli dejstvo, da je po umiku Jazbeca na vrh holdinga, ki skrbi za 12 milijard državnega premoženja, prišla gospa, o kateri uradni življenjepis na spletni strani SDH skopo pove le tole: "Je diplomirana ekonomistka, trenutno je izvršna direktorica avstrijske družbe Imsa Group Gmbh. V preteklosti je bila na vodilnih mestih v Electroluxovem koncernu, ki je imel za evropski sektor sedez v Belgiji ter finančna direktorica družbe Husqvarna Forest & Garden v Sloveniji." (vir)
Imsa Group GmbH je resda registrirana v Celovcu, na naslovu August Jaksch Strasse 2, ustanovljena pa je bila leta 1978 v italijanski Gorici. Niti italijanski Google o Glavini ne prikaže ničesar uporabnega, pravzaprav bi na podlagi tega lahko sklepali, da gre za osebo, o kateri ne obstaja takorekoč nobenih javnih zapisov, fotografij ali drugih informacij pred julijem 2015, ko je postala članica nadzornega sveta SDH. Iz zamejskih krogov smo prejeli podatek, da je bila v najstniških letih obetavna atletinja Bora, kjer je skakala v višino. Diplomirala je na tržaški univerzi leta 1993 iz internacionalizacije in strategije marketinga na novih trgih vzhodne Evrope - na Madžarskem in v Sloveniji (vir), njen mentor je bil Claudio Sambri.

Nekaj redkih slik Lidie Glavine, obe je prispeval Facebook...
Ko smo svoje kolege iz zamejstva zaprosili, če bi nam lahko pomagali pridobiti kaj več informacij o njej, so po daljšem poizvedovanju vsi po vrsti obupali in nam sporočili, da je Lidia Glavina povsem neznana oseba in da nima referenc, ki bi bile odmevne oziroma javno dostopne. V tem kontekstu je tudi zanimiv članek, ki je bil že 8. julija lani objavljen na spletni strani italijanske tiskovne agencije ANSA (vir), pravi pa, da ima MBA Univerze Ashbridge (vir), omenja pa tudi njeno delo v družbi Imsa s sedežem v Celovcu.
Ko smo pred časom SDH zaprosili za podrobnejši življenjepis Lidie Glavine, nam ga niso posredovali. Prav tako se niso odzvali na našo pobudo za intervju z njo, saj smo jo želeli povprašati marsikaj, kar nas zanima o njeni pretekli karieri, referencah in predvsem o "spletu okoliščin", ki so jo pripeljale na tako izpostavljen položaj v Sloveniji. Dejstvo, da z intervjujem ni bilo nič, nam daje občutek, da z vsem skupaj nekaj ni v redu in da tudi v primeru prodaje Cimosa - glede tega nam je nekdo iz kroga Mira Cerarja namignil, da je Glavina spričo svojega perfektnega znanja italijanščine "idealna za prodajo" tega podjetja - morda ni vse tako nedolžno. Sprašujemo se tudi, kako je možno, da ob vseh menedžerjih, ki jih premoremo, na mesto predsednika uprave SDH imenujemo nekoga z dvojim državljanstvom. Če politika ne bi povsem demontirala Sove, potem bi o gospe Glavini v tem trenutku moral obstajati debel dosje, ustrezne službe pa preverjati, kdo je v resnici ženska, ki naj bi skrbela za portfolij državnega premoženja v višini 12 milijard evrov...