Komentar

Evropska zavest in totalitarizem

Tri različne resolucije pozivajo evropske države, naj vlagajo več naporov v preučevanje evropske zgodovine 20. stoletja. Torej v obdobje, ko so po celini pustošili trije veliki zločinski totalitarizmi. Naš britanski kolumnist ob tem spomni tudi na sijajno knjigo jugoslovankega disidenta Milovana Đilasa z naslovom Novi razred.

25.02.2017 06:00
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   totalitarizem   Evropski parlament   Svet Evrope   Milovan Đilas   partija

Predlagam, da Đilasova knjiga Novi razred postane obvezno branje v šolah in univerzah. V prihajajoči generaciji so bodoči demokratični voditelji naroda, ki morajo poznati strašne napake preteklosti.

Nedavno poročilo o določeni skupini ljudi v Sloveniji, večinoma, a ne izključno demokratičnega in protikomunističnega porekla, je razkrilo pomembno doslednost v njihovih pogledih na izobraževanje mladih o politiki, procesih in zločinih totalitarnega sistema v Jugoslaviji med letoma 1945 in 1989. V raziskavo je bilo vključeno tudi majhno število Neslovencev, ki dokaj dobro poznajo državo. Kar je vzbudilo pozornost, je bil velik odstotek tistih, ki so odgovorili, da med šolanjem mladina ni dovolj izvedela o prejšnjem totalitarnem režimu. Tako je odgovorilo okoli 80 odstotkov, da vedo dovolj, jih je izjavilo 10 %. Ravno toliko jih je reklo "ne vem".

 

Resolucija 1096 (iz leta 1996) Sveta Evrope o ukrepih za odpravo negativnih posledic bivših komunističnih totalitarnih sistemov, presenetljivo, ni vključila specifičnega stavka, ki se nanaša na izobrazbo, temveč 6. stavek, ki pravi, da "mora ta proces vsebovati preobrazbo miselnosti (preobrazbo src in mišljenj)". Vendar resolucija 1481 v 7. stavku (2006) nedvoumno navaja "pomembno vlogo v izobraževanju mladih generacij".

 

Evropski parlament je 2. aprila 2006 v resoluciji Evropska vest in totalitarizem bolj določen in pogosto omenja zgodovino, saj v 9. stavku izrecno poziva države, naj vložijo več naporov v poučevanje evropske zgodovine. Iz raziskave ni razvidno, da je treba v Sloveniji še veliko narediti na področju izobraževanja. Dober začetek bi bil, če bi vse tri resolucije vključili v pouk zgodovine na srednjih šolah in humanističnih oddelkih univerz.

 

Pred kratkim sem ponovno prebral knjigo jugoslovanskega disidenta Milovana Đilasa z naslovom Novi razred. Kot eden vodilnih članov komunistične partije, partizanski oficir, član Centralnega komiteja in predsednik Zvezne skupščine je kot insajder dobro poznal vse metode in tajne partijske države. Kot je znano večini bralcev, je postal disident in preživel nekaj časa v ječi in hišnem priporu. Naj navedem nekaj misli iz njegove knjige:

 

- Komunizem mora biti totalitaren.

 

- Za sodobni komunizem […] je bistvenega pomena, da vladajoči razred sam spozna, da so njegovi cilji neživljenjski, imaginarni in nedosegljivi.

 

- Komunistične metode so dejansko nemoralne in brezobzirne.

 

- Gibanje, katerega cilj je preobrazba gospodarstva in družbe s tiranijo, mora uporabljati brutalne metode.

 

- Zaradi dušenja vsake drugačne misli in ekskluzivnega monopola nad mišljenjem zaradi zaščite osebnih interesov bo zgodovina pribila komuniste na sramotilni steber.

 

- Komunizem vedno bolj ustvarja polresnice in jih skuša zagovarjati.

 

- Ne glede na zakone vsakdo ve, da je vlada v rokah partijskih komitejev in tajne policije.

 

- Tako imenovana socialistična lastnina je krinka za pravo lastništvo politične birokracije.

 

- Za novi razred lahko rečemo, da so ga ustvarili tisti s posebnimi privilegiji in ekonomskimi ugodnostmi.

 

Je še veliko drugih razkritij, tako da ne preseneča, da sta ga Tito in Partija poslala v zapor. Predlagam, da naj ta knjiga postane obvezno branje v šolah in na univerzah kot izraz soglasnosti z zgoraj omenjenimi resolucijami. Nenazadnje, mlajša generacija ima starše in stare starše, ki lahko pričajo o resnicah v tej knjigi. V prihajajoči generaciji so bodoči demokratični voditelji naroda, ki morajo poznati strašne napake preteklosti.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
15
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.003
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.421
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.959
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.705
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.299
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.312
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.121
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.066
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 418
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.153