Vse kaže, da bo predsednik države Borut Pahor predlagal dva "desna" in dva "leva" kandidata za ustavne sodnike ter tako prekrižal načrte SMC in SD, ki sta računali na to, da bo levica prevladala na ustavnem sodišču.
Mokre sanje slovenske levice, da bi Borut Pahor predlagal 4 oziroma 3 ustavne sodnike, ki jih podpira levica skupaj s SMC, se niso uresničile. Tudi vsi pogovori in lobiranja so potekali v smislu štiri oziroma vsaj tri mesta "za naše". S tem pa je padla v vodo tudi ideja, da bi slovenska levica dobila večino na ustavne sodišču.
Med štirimi imeni, ki jih mora predlagati Pahor, sta dve, ki imata po naših informacijah podporo slovenske desnice. To sta Klemen Jaklič in Marijan Pavčnik (tretje že znano ime je Matej Accetto). Klemen Jaklič je kljub svojim 41. letom (avgusta bo dopolnil 42 let) favorit že od vsega začetka. Bil je tudi eden redkih pravnikov, ki se je upal javno izpostaviti in opozoriti na sporno sodbo, ki je močno zaznamovala usodo prvaka slovenske opozicije Janeza Janše. Jakličeva napoved se je na koncu uresničila in sodba zoper Janeza Janšo v zadevi Patria se je izkazala za farso. Tudi sicer je Klemen Jaklič po mnenju mnogih pravnikov zelo dober kandidat zaradi svojih mednarodnih referenc (Harvard, Oxford), ki jih ostali kandidati nimajo. Po naših informacijah je tudi edini kandidat, ki se lahko pohvali, da uradno predava na Harvardu v akademskem letu 2016/2017.
Drugi kandidat pa je v slovenski javnosti precej manj znan pravnik, pravni filozof, profesor in akademik Marijan Pavčnik, ki bo letos dopolnil 71 let. Predsednik Borut Pahor naj bi ga izbral prav zato, ker ne izstopa in obenem uživa podporo slovenske desnice. Tako kot Jaklič je tudi Pavčnik eden redkih, ki se je upal javno izreči kritiko na račun slovenskega sodstva. Decembra 2014 je Pavčnik v strokovni reviji Sodna praksa glede primera Patria zapisal, "da je še kako nujno, da se stroka oglasi takrat, ko okoliščine zbujajo resen dvom, da določen postopek ni bil pravno korekten. No, v primeru Patria gre dejansko za šolski primer, ne samo pravne nekorektnosti, temveč celo nezakonitosti in neustavnosti, ki sta si jih privoščila tako tožilstvo kot sodstvo!" (vir: politikis.si)
Pahorjeva računica: podpora desnice na predsedniških volitvah v zameno za ustavne sodnike
Borut Pahor je s svojo potezo dosegel dvoje: najprej je zadostil svoji nenehni želji po pravičnosti, neodvisnosti in uravnoteženosti, po drugi strani pa si je tako zagotovil tiho podporo slovenske desnice na letošnjih predsedniških volitvah, kjer se bo potegoval za svoj drugi mandat. Tudi če desnica na volitvah s svojim predsedniškim kandidatom ne zmaga, ima v Pahorju zagotovo dobrega zaveznika. Pahor je namreč med vsemi "levimi" kandidati za desnico najbolj sprejemljiv.
Če bi bil danes predsednik države še vedno Danilo Türk, bi bili zagotovo vsi 4 kandidati za ustavne sodnike imenovani s podporo vladnih strank in bi tako glasovalni stroj povozil opozicijo. Po Pahorjevi zaslugi pa levica na ustavnem sodišču ne bo uspela prevladati. Torej se lahko levici tudi v bodoče ponovi, da jim bo ustavno sodišče razveljavilo sklepe, kot je bil tisti, s katerim so nezakonito odvzeli poslanski mandat Janezu Janši. Sklep ustavnega sodišča je bil namreč takrat sprejet soglasno.
Največja poraženca imenovanja novih kandidatov za ustavne sodnike sta vsekakor Miro Cerar in njegova SMC, ki sta si obetala prevlado na ustavnem sodišču. A Borut Pahor tudi tokrat ni podlegel lobiranju članov SD in SMC ter tako preprečil, da bi lobisti politične levice "ugrabili" tudi ustavno sodišče. Kako klavrno se je tudi v tokratnem postopku zaključila pot kandidata levice (SD) Rada Bohinca, pa smo poročali prejšnji teden.