O tem, kakšen pravni, moralni in kadrovski razkroj je doletel Cerarjevo vlado, zgovorno priča tudi zgodba z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki ga vodi Zdravko Počivalšek. Zaposlene so namreč zasačili pri potvarjanju potnih stroškov oziroma kilometrine, zato je generalni sekretar ministrstva Žarko Bogunovič svojim javnim uslužbencem z dopisom zagrozil z zasebno detektivsko agencijo (nekaj podobnega se je pred leti zgodilo na kmetijskem ministrstvu.
Vzdušje na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je v teh dneh vse prej kot sproščeno. Vendar se razlog tokrat ne skriva v propadli prodaji Cimosa, temveč so za napeto ozračje na ministrstvu, ki ga vodi Zdravko Počivalšek, poskrbeli kar zaposleni sami s svojim ravnanjem, ki nikakor ne more biti v čast javni oziroma državni upravi. Še posebej ne v času vladavine etične vlade profesorja Mira Cerarja in njegove Stranke modernega centra (SMC), katere član je vsaj formalno tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. In kaj je narobe? Generalni sekretar na gospodarskem ministrstvu Žarko Bogunovič je konec februarja vsem zaposlenim poslal obvestilo zaradi zlorabe pravic iz delovnega razmerja. "Zaradi sumov zlorabe pravic iz delovnega razmerja, ki so bili v zadnjem času zaznani v več primerih, zlasti v zvezi z uveljavljanjem pravice do povračila stroškov prevoza na delo in z dela, pozivam vse javne uslužbence ministrstva, da dosledno upoštevajo delovnopravne predpise v zvezi z uveljavljanjem pravic iz delovnega razmerja," lahko preberemo v obvestilu, ki smo ga pridobili v uredništvu. Stvar je očitno resna in je šla predaleč. Bogunovič je ob tem še zapisal, da bo izveden tudi postopek ugotavljanja zlorabe pravic, "katerem bo po potrebi sodelovala tudi detektivska agencija, s katero bo v kratkem za ta namen sklenjena pogodba".

Obvestilo generalnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Žarka Bogunoviča.
Seveda smo takoj po prejemu uradnega obvestila, ki kaže na vsesplošni razpad sistema v Cerarjevi administraciji, ministrstvo za gospodarstvo zaprosili za dodatna pojasnila in odgovore, vendar do zaključka redakcije odgovorov še nismo prejeli. Zaradi javnega interesa objavljamo tudi vprašanja, ki smo jih naslovili na Počivalškove birokrate:
- Ali drži, da na vašem ministrstvu obravnavate sum zlorabe pravic iz delovnega razmerja, ki so bili nedavno zaznani v več primerih – zlasti glede pravice do povračila stroškov prevoza na delo in z dela?
- V katerem sektorju/delu/organu ministrstva je prišlo do morebitne zlorabe pravic iz delovnega razmerja?
- Za katera konkretna dejanja gre? Nam lahko bolj podrobno pojasnite, do česa je prišlo?
- Kako ste ugotovili te sume?
- Koliko uslužbencev naj bi zlorabljalo pravice?
- Ste sume prijavili policiji? Zakaj da oziroma ne?
- Ste proti kateremu od uslužbencev že sprožili disciplinske postopke? Kakšne? Proti koliko uslužbencev?
- Boste res najeli detektivsko agencijo? Zakaj? Koliko denarja nameravate porabiti za to storitev?
- Boste za to storitev objavili tudi javni razpis?
Ob tem je zanimivo, da so članek s podobnim naslovom ("Nad uslužbence, ki goljufajo pri potnih stroških, tudi z detektivi") leta 2015 objavili na Žurnalu24. "Ministrstva so v treh letih za tretjino oklestila zneske, ki jih uslužbencem izplačujejo za potne stroške. Detektivi kljub temu ocenjujejo, da je goljufij, ko gre za prikazovanje lažnih podatkov, še vedno veliko. V preteklih letih so za ugotavljanje kršitev detektivske storitve denimo najeli na kmetijskem ministrstvu," je tedaj zapisal novinar David Jug. Toda prevarantov očitno ne zmanjka in so prisotni tudi na drugih ministrstvih; tako je obveščevalno-varnostna služba Ministrstva za obrambo v obdobju med letoma 2010 in 2015 na primer kazensko ovadila 30 vojakov, ki so pri uveljavljanju potnih stroškov goljufali, edini pa so detektiva za nadzor nad zaposlenimi najeli na kmetijskem ministrstvu. Odkril je dve zlorabi, zoper enega goljufa so dve leti kasneje na ministrstvu uvedli postopek izredne odpovedi.

"V javni upravi je goljufanja neprimerno več kot v gospodarstvu. Podjetja se krepko potrudijo, da take posameznike odkrijejo, država pa tem področju po mojem mnenju ne naredi dovolj," je tedaj za Žurnal24 pojasnil detektiv Tibor Tanjšek. Če njegove besede prenesemo v današnji čas, torej dve leti kasneje, nas zaradi negativne selekcije pri kadrovanju aktualne vlade pravzaprav ne sme čuditi, če se tudi navadni zaposleni v javni upravi "zgledujejo" po likih, ki pustošijo po slovenskem gospodarstvu, zato pridno goljufajo pri kilometrini in potnih stroških.