Politiku in nekdanjemu podjetniku Matjažu Hanu na ustavno sodišče nikakor ni uspelo spraviti strankarskega tovariša Rada Bohinca, ki je sicer tudi uradno v kazenskem postopku zaradi suma goljufije pri projektu univerzitetnega kampusa na slovenski Obali. Kljub temu zdaj ta znani poslanec Socialnih demokratov poskuša z vsemi sredstvi, po naših informacijah celo z neresnicami in manipulacijami, iz tekme za Beethovnovo izločiti vse tiste kandidate, ki bi ogrožali njegove kadrovske načrte.
Vedno kot iz škatlice urejeni vodja poslanske skupine vladnih Socialnih demokratov (SD) Matjaž Han je namreč tisti poslanec, ki je brez zadržka za ustavnega sodnika predlagal Rada Bohinca; tj. človeka, ki je nekoč kot resorni minister "priredil" javni razpis zato, da je družbi Mirage omogočil več let milijonske zaslužke z nepotrebnimi avtomobilskimi nalepkami, kar je seveda bremenilo vse davkoplačevalce. Taisti gospod Bohinc pa je danes tudi uradno v kazenskem postopku, ker je poneverjal gradbene dnevnike, da bi v okviru Primorske univerze, katere rektor je bil, pridobil evropska sredstva. Redki mediji so poročali o tem, med njimi je bil tudi naš portal+. Očitno je zaleglo, kajti Rado Bohinc je februarja letos za javnost naposled pojasnil, da od kandidature za ustavnega sodnika odstopa, "ker se ne želi izpostavljati diskreditaciji". No ja, če smo malenkostni, potem je Bohinc to izjavil celih 21 dni po tem, ko je bil izdan uradni sklep o uvedbi preiskave. Z drugimi besedami, po treh tednih kazenskega postopka, v katerem je bil Bohinc kot kandidat za ustavnega sodnika, se je naposled odločil (ali pa so ga prepričali tovariši), da vse skupaj ni higienično. Diskreditiral pa se je tako ali tako sam. Seveda pa bi ob tem lahko izpostavili tudi njegovo iskrenost, resnicoljubnost, če hočete; kajti če bi gospod Rado Bohinc izpolnjeval vsaj osnovne pogoje za ustavnega sodnika (npr. visoki etični in moralni standardi), potem bi bržkone brez pomislekov priznal, da od kandidature odstopa, ker je kazenskem postopku, ker se za ustavnega sodnika kot najvišjo sodno avtoriteto v državi to pač ne spodobi...
Manipulacije in laži mimo vplivnih stricev in tet
Po tem, ko je Matjažu Hanu načrt z Bohincem kot "preverjenim strankinim kadrom" - spomnimo, gre za dolgoletnega funkcionarja, ki je bil na pomembnih političnih funkcijah še v jugoslovanskih časih, ko je služboval v Beogradu - padel v vodo, je kot kandidata začel forsirati Matjaža Nahtigala. Ta je bil do leta 2006 zaposlen v uradu predsednika republike Janeza Drnovška, širši javnosti pa je postal znan, ko ga je šef Drnovšek odpustil kar prek elektronske pošte. No, zanimivo je, da je kasneje Nahtigalu službo na Primorski univerzi uredil nihče drug kot Rado Bohinc. Če se zdaj vrnemo v sedanjost, k tekmi za ustavne sodnike, pridemo do podatka, da je formalno v igri za štiri stolčke ustavnih sodnikov ostalo še 22 kandidatov. Drugače povedano, če bi Nahtigal želel doseči "preboj", mu zgolj lobiranje Matjaža Hana ne bi zadostovalo.
V zadnji dneh, ko boj za ustavne sodnike postaja vse ostrejši, namreč Matjaž Han ne izbira več sredstev; po naših informacijah širi najrazličnejše govorice na račun kandidatov za ustavne sodnike, za katere želi, da bi bili izločeni iz tekme. Za enega kandidata je trdil, da pije, za drugega, da je brat oziroma v sorodu z znanim slovenskim tajkunom, čeprav ne eno ne drugo ne drži. V nekem trenutku je za nekoga celo rekel, da je umaknil svojo kandidaturo, čeprav kandidat tega ni storil. Ker v kabinetu predsednika Boruta Pahorja vseh teh "informacij", ki jih Han lansira tudi prek drugih poslancev, ne preverjajo, je vplivni poslanec Han na ta način najverjetneje odločilno vplival na predsednika Boruta Pahorja pri pripravi končnega spiska imen kandidatov. Čeprav je v stranki SD v primerjavi s Hanom še nekaj res vplivnih starih političnih kadrov, brez katerih se predsednik Dejan Židan ne more čisto samostojno odločati (v najboljšem primeru se mora z njimi "posvetovati"), pa je Han po mnenju naših virov iz te stranke v bitki za ustavno sodišče dejansko izvedel nekaj mojstrskih potez in pretental kompletno strankino "vrhuško".
Hanov inovativni poslovni model
Mnogi se ob tem sprašujejo, čemu Matjaž Han toliko energije posveča imenovanju ustavnih sodnikov. Tu moramo opozoriti, da je Matjaž Han ta trenutek eden redkih poslancev, ki ima poleg poslanske plače tudi 100% delež v podjetju, ki ustvari več ko 1,5 milijonov evrov prihodka. Matjaž Han je namreč kljub poslanski funkciji še vedno 100% lastnik (družinske) družbe M&M iz Radeč. Več sogovornikov nam je potrdilo, da naj bi Matjaž Han svoje "poslanske" in "lobistične" usluge pogojeval z naročanjem storitev pri svojem družinskem podjetju M&M. Zato mogoče tudi ni naključje, da prihodki družbe poslanca Matjaža Hana rastejo ravno v času, ko je njen lastnik vodja poslanske skupine SD?
Vir: AJPES
Upoštevajoč podjetniško žilico in sposobnost trgovanja s političnimi odločitvami ne preseneča, da je bil prav Matjaž Han eden in edini poslanec SD, ki je lanske jeseni pri glasovanju o zakonu o poslovanju kolektivnih organizacij podprl Sazas.

Izpis iz Ajpesa za Hanovo družbo M & M d.o.o. iz Radeč.
Matjaž Han je po naši oceni tipični predstavnik tistega dela slovenskih zaslužkarjev, ki premoženja ne ustvarjajo s trdim delom, kvaliteto svojih storitev na trgu ali inovacijami, temveč z izkoriščanjem politične funkcije, ki jo zasedajo. Toliko bolj zaskrbljujoče je po našem mnenju, ko lovke tovrstnih iznajdljivih posameznikov uspejo doseči celo najvišjo strokovno avtoriteto v državi, tj. ustavno sodišče. Ravno ustavno sodišče predstavlja za mnoge državljane, ki so obupali nad pravno državo, zadnji branik pravic malega človeka. Toda vse kaže, da ne bo več dolgo tako. Ravno te dni smo v uredništvo portal+ prejeli tudi obsežno gradivo, povezano z Matjažem Hanom in njegovo vlogo pri prodaji papirnice Radeče. Matjaž Han naj bi od novih lastnikov v zameno za 3 milijone evrov državne pomoči zahteval, da od njega odkupijo njegov delež v družbi M&M. Informacijo sta nam potrdila dva vira, ki sta želela ostati anonimna. Ker o zadevi še zbiramo dodatne informacije, bomo o tem več napisali v prihodnjih dneh ali tednih. Zahvaljujemo pa se tudi bralcem, ki se opogumijo in nam pošljejo takšne dragocene informacije, za katere se bodo ogreli tudi kriminalisti.