Razkrivamo

Slovenska vojska na tleh: sprenevedanje krivcev za katastrofo se mirno nadaljuje

Stanje je alarmantno: Slovenska vojska ta hip operativno ni sposobna zagotoviti celovite nacionalne varnosti. Ob stalni grožnji novega migrantskega vala iz Male Azije, potencialnih terorističnih aktivnostih in negotovih razmerah na Balkanu se krivci za porazno stanje v vojski izogibajo direktnim odgovorom ali pa spreminjajo svoje poglede in stališča. Predsednik Pahor, ki je pred objavo letošnje ocene o pripravljenosti Slovenske vojske obiskal njene enote na teresu v usnjeni letalski jakni, se bo med predsedniško kampanjo najverjetneje skrbno izogibal razpravam o vojski in vojaški ogroženosti. Kajti prav njegova vlada (2008-2011) je zmanjšala proračun Slovenske vojske za 200 milijonov evrov. Od takrat gredo stvari v naši vojski samo še na slabše. Nekateri celo sarkastično pripominjajo, da je Slovenska vojska začenja spominjati na albansko takoj po padcu Enverja Hodže... 

16.03.2017 21:45
Piše: Marko Novak
Ključne besede:   Slovenska vojska   Borut Pahor   Generalštab   vlada   ministrstvo z obrambo   Andrej Osterman   Ljubica Jelušič   NATO

Foto: Flickr

Da bi prikrili porazno stanje, so predsedniku Pahorju "uvedli" oceno za mirnodobno pripravljenost, in sicer zato, da bi bil vsaj ta del pripravljenosti Slovenske vojske ocenjen zadovoljivo. Poceni trik, ki v ničemer ne spremeni dejanskega stanja. To pa je klavrno.

Kaj bodo prinesle napovedane ocene in obljube predsednika države, ministrice za obrambo in načelnika generalštaba? Pogrešate nekoga? Seveda, predsednika vlade se nikjer ne omenja. Skril se je in se ne oglaša, čeprav je celotni sistem obrambe v kriznih razmerah in vojnem času pod njegovim poveljevanjem. Najprej se bomo ustavili pri vrhovnemu poveljniku, predsednik države Borutu Pahorju, ki je po poročanju načelnika Generalštaba Slovenske vojske (GŠ SV) Andreja Ostermana povedal, da je ocena Slovenske vojske zadovoljiva, da pa je ocena pripravljenosti za krizne razmere in vojno nezadostna. Ocenjevanje SV sicer poteka po pravilniku o ocenjevanju, ki je nekakšen povzetek NATO ocenjevanja. V vojski nam zagotavljajo, da takega ocenjevanja za mir, krizo in vojno ne poznajo. Vojska se oblikuje, organizira in pripravlja za vojno, vse ostalo je nepomembno. Seveda bodo nekateri takoj povedali, da pošiljamo enote v tujino in da so te vedno dobro pripravljene, usposobljene in oborožene, kar brez dvoma in na srečo drži, vendar je to samo majhen segment vojske. Poleg tega so tovrstne enote v glavnem napotene na mirovne operacije. Predsednik Pahor je po nasvetih svojih svetovalcev naredil salto mortale z uvajanjem ocene za mirnodobno pripravljenost, in sicer zato, da bi bil vsaj ta del pripravljenosti ocenjen zadovoljivo. Poceni trik, ki v ničemer ne spremeni dejanskega stanja.

 

Predsednik Pahor poleg tega zmagoslavno ugotavlja, da "smo uspeli ustaviti trend padanja sredstev, namenjenih za vojsko", kar seveda ni res. Ta trend je (bil) umetno ustvarjen, začel pa ga je prav Pahor kot premier, ko je v letih 2011-2013 zmanjšal sredstva za obrambo za okoli 200 milijonov evrov! Predsednik sicer zdaj nakazuje, da bo vojska dobila določena dodatna sredstva, kar se sliši dobro in obetavno, vendar je vojska po drugi strani inertni organizem, kjer finančne injekcije ne morejo hitro pozitivno delovati na sposobnost vojske za delovanje. Predsednik se bržkone spreneveda in izogiba poglobljeni in jasni razpravi, izogiba se pozvati predsednika vlade Mira Cerarja in državni zbor, da hitro skličeta vsak svojo sejo, na kateri bi obravnavali slabo stanje v vojski. Ni dovolj, da si predsednik nadene tisti svoj "stone face" (kamniti obraz) in da se dela resnega, če pa v povedanemu ni prav nič novega.

 

 

Desetletje zanemarjanja

 

Ker se iz danes na jutri glede Slovenske vojske ne da veliko spremeniti, je prav, da pomislimo, kakšna bo naslednja ocena pripravljenosti naše vojske. Naslednje leto bo vrhovni poveljnik verjetno isti, podobno lahko sklepamo tudi za obrambno ministricao Andrejo Katič. Bržkone bo isti celo načelnik GŠ Osterman. Prav tako smo prepričani, da bo tudi marca 2018 ocena pripravljenosti enaka kot je bila letos: torej negativna. Zakaj tako pravimo? Zato ker sodeč po podatkih, objavljenih na uradnih spletnih staneh zveze NATO, razberemo sledeče: za obrambo so v Republiki Sloveniji namenjajo sredstva v višini

 

382 mio evrov leta 2013

366 mio evrov leta 2014

361 mio evrov leta 2015

404 mio evrov leta 2016 (ocena)

 

Če razložimo: na prvi pogled se zdi, da je Cerarjeva vlada uspela "ustaviti padec" sredstev za obrambo, toda natančnejša analiza govori povsem drugače: v letu 2016 je namreč slovenska vlada za potrebe delovanja vojske v t.i. migrantski krizi namenila kar 39 milijonov evrov (če citiramo ministrico za obrambo), kar pomeni, da je bil dejanski vojaški proračun 365 milijonov evrov. To pa je takorekoč toliko kot leta 2015, zato je logično, da sta oceni pripravljenosti za leto 2016 in 2015 enaki - tj. negativni.

 

Pomembno je tudi poudariti, da se po NATO metodologiji prikazovanja izdatkov za obrambo v celotni znesek za obrambo vštejejo vojaške pokojnine, ki sredstva za vojsko seveda še dodatno zmanjšajo. Predlog proračuna za obrambne namene, ki ga lahko najdete na straneh Ministrstva za finance, za leto 2017 znaša 344.585.440 evrov.

 

 

Zavestno kršenje Severnoatlantske pogodbe

 

To pa več kot jasno kaže, da se trend padanja nadaljuje, pri čemer je ministrstvo za finance v proračun vojske hinavsko vrinilo še članarine za NATO, EU in OZN (vojaški del) v skupni višini 20 milijonov evrov, s čemer je zmanjšalo proračun za obrambo (ministrstvo in SV). V celotno igro sprenevedanja dodajmo še 5 milijonov evrov v proračunu vojske, ki jih vlada porablja za razvpiti falcon, uradno namenjen prevozu ranjencev z bojišč.

 

Takoj po nastopu predsednika, obrambne ministrice in načelnika generalštaba so se v medijih pojavili strokovnjaki, ki so analizirali stanje in podali možne rešitve. Nekdanji načelnik GŠ Alojz Šteiner je sicer na nacionalki lepo modroval o tem, kaj bi bilo treba storiti, ob tem pa zamolčal, da je za nastalo stanje soodgovoren tudi sam, saj je bil takrat, ko je Borut Pahor kot premier zmanjšal vojaški proračun, načelnik Generalštaba SV. Ocena pripravljenosti vojske je bila v tistih letih sicer pozitivna, saj je Šteiner žel uspehe svojih predhodnikov. V letih, ko so bila finančna sredstva zmanjšana, pa je tedanji predsednik Danilo Türk besedičil, da je "z manj potrebno narediti več", kar zelo spominja na titoistične parole iz petdesetih let prejšnjega stoletja. Zanimivo bi bilo za nekaj odgovorov poklicati Ljubico Jelušič, ki je je bila v Pahorjevi vladi ministrica za obrambo. Verjetno ni odveč poudariti, da Slovenija s tem, ko v obrambni proračun namenja 50% manj sredstev, kot bi jih morala glede na svoje zaveze, zavestno krši pogodbene obveznosti zveze NATO.

 

 

Našitki in stanje duha

 

Problem Slovenske vojske po zagotovilih pripadnikov vojske niso samo finančna sredstva, ampak tudi stanje duha v vojski, vojaški etos, če hočete. Leta in leta slabega dela s kadri se zdaj negativno obrestujejo. Pripadniki vojske trdijo, da s sedanjim vojaškim vodstvom ni mogoče doseči napredka, ker to preprečuje negativna kadrovska selekcija. Po njihovem mnenju najvišji častniki enostavno nimajo tistega, kar mora imeti pravi vojaški vodja: poštenja, pokončnosti, občutka odgovornosti, osebni zgled ... Afera z našitki določenih enot, ki se je pojavila čisto pred kratkim, gre pa za prepoved nošenja našitkov, dano s strani Inšpekcije za obrambo, je tipična posledica zbirokratiziranosti. Jasno je, da so našitki in pripadnost enoti v vsaki vojski morda edina konkretna stvar, ki ohranja kohezivnost enot in občutek pripadnosti. Vojaški etos se gradi dolgo, se pa lahko čez noč podre. Inšpekciji je zdi očitno pomembno, da so stvari skladne s pravilniki, ne zanima pa je, ali je nekaj prav ali ni; inšpekcija lahko pregleduje plane za doseganje sposobnosti vojske in kaznujejo tiste, ki so zmanjšali sredstva za doseganje ciljev. O tem, da se pojavljajo celo namigi, da sistematično spodkopavanje pripravljenosti Slovenske vojske smrdi po njenem ukinjanju, pa morda prihodnjič.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 913
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249