Razkrivamo

Sramota! Kako profesorsko vlado Mira Cerarja pred ustavnim sodiščem zlahka postavimo na laž!

Vlada Mira Cerarja je na zadnji seji sprejela mnenje, da so zahteva državnega sveta in pobuda Radia City za začetek postopka za oceno ustavnosti glasbene kvote neutemeljene. Z eno besedo lahko takšen odziv Cerarjeve ministrske ekipe označimo za sramotnega. Kot da ne bi bilo že dovolj jasno, da smo z zadnjimi spremembami zakona o medijih v Sloveniji ustvarili najbolj zapleten kvotni sistem na svetu, ki izdajateljem onemogoča izvajanje programske sheme po lastnih željah, ki glasbenim urednikom odvzema uredniško avtonomijo in svobodo, ki poslušalcem vsiljuje glasbeni okus...

20.03.2017 21:30
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Zakon o medijih   ustavno sodišče   glasbena kvota   vlada   Tone Peršak   Miro Cerar   ministrstvo za kulturo

Fotomontaža: portal+

Kaj pa bi rekel veliki slovenski poet France Prešeren, če bi mu država določila "samo" tri vrstice ("zgolj" 20 odstotkov) obveznih vsebin v vsakem od njegovih sonetov?

Iz vladnega mnenja (vir) je povsem jasno, da so predstavniki ministrstva za kulturo argumente medijske stroke, s katerimi so v preteklih tednih in mesecih dobesedno raztrgali zadnje rešitve na področju obveznega predvajanja slovenske glasbe v radijskih in televizijskih programih (t.i. glasbene kvote), enostavno preslišali oziroma si pred njimi zatisnili ušesa. In kar je najhuje, takšni aroganci, manipulacijam in sprenevedanjem pod vodstvom resornega ministra Toneta Peršaka so na zadnji seji nasedli tudi ostali ministri Cerarjeve vlade. Toliko o tem, da številni profesorji, ki sedijo v aktualni vladi, sprejemajo strokovne odločitve ali vsaj znajo prisluhniti strokovnim argumentom, ki jih po novem podajajo tudi državni oziroma javni organi. Spomnimo, Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS) je morala zaradi trenutne zmede na medijskem področju in zaradi tega, ker sploh ne more izvajati nadzora nad novo glasbeno kvoto, nedavno celo organizirati posvet o izvajanju kvote slovenske glasbe v radijskih in televizijskih programih ... Da se ne bi preveč ponavljali – za portal+ so novo kvotno ureditev namreč komentirali že številni medijski strokovnjaki, uredniki, glasbeniki …, bomo v nadaljevanju "secirali" mnenje, s katerim Cerarjeva vlada zavrača navedbe za oceno ustavnosti glasbene kvote. In jo tako postavili na laž.

 

"Vlada kot ključni argument za ustavno dopustnost določb o deležih slovenske glasbe, ki so zapisane v 86. in 86.a členu ZMed, navaja, da je namen teh določb v uresničevanju zakonsko definiranega javnega interesa na področju medijev, ki med drugim obsega tudi ohranjanje slovenske nacionalne in kulturne identitete ter spodbujanje kulturne ustvarjalnosti na področju medijev, kamor sodi tudi glasba."

 

ODGOVOR: Radijske postaje so se že pred zadnjimi spremembami zakona o medijih, ki jih je s pomočjo glasbenega lobija izsilila bivša kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar (Tone Peršak je bil njen državni sekretar), zavedale, da je treba podpirati slovensko glasbeno produkcijo. Po podatkih kolektivne organizacije IPF, ki je merila delež predvajane slovenske glasbe med 6. in 22. uro, so bile pred uveljavitvijo zadnjih zakonskih sprememb redke tiste radijske postaje, ki niso celotnega deleža slovenske glasbe dosegale v dnevnem času. Argument, da se je slovenska glasba vrtela zgolj ponoči, kar ponavljajo v vseh koalicijskih strankah, in da je bilo zaradi tega treba spremeniti ureditev, torej NE DRŽI.

 

 

 

 

"Vlada kot ključen argument za ustavno dopustnost določb o deležih slovenske glasbe, ki so zapisane v 86. in 86.a členu ZMed, navaja tudi zaščito slovenskega jezika kot temeljnega načela na področju medijev iz 5. člena ZMed."

 

ODGOVOR: Poleg argumenta, ki smo ga objavili že zgoraj, lahko zgolj še zapišemo, da skorajda vse slovenske radijske postaje svoje programe oddajajo v slovenskem jeziku. Za slovenski jezik na radijskih postajah ne skrbijo zgolj voditelji in novinarji, temveč tudi lektorji in fonetiki. Ali kot bi rekel urednik z Vala 202 Matej Praprotnik: "Ko po radiu poje Tinkara Kovač, je to skrb za slovenski jezik in kulturo. Ko po radiu govori Matej Praprotnik, pa se štoparica ustavi. Ne glede na to, da vlagam trud v jezik, lekturo, montažo, je radijski govor v luči takega zakona neznana temna snov in nepomemben delež programa, ki ga zares polni le glasba." In še to: v evidenci mlade slovenske glasbe, ki jo v skladu s spremenjenim zakonom o medijih vodijo na ministrstvu za kulturo, so številne skladbe v srbohrvaškem in angleškem jeziku, velika zagovornica oziroma lobistka glasbene kvote Tinkara Kovač (predsednica Sindikata glasbenikov Slovenije) pa je nedavno izdala album v italijanskem jeziku. Toliko o zaščiti slovenskega jezika.  

 

 

 

 

"Vlada izpostavlja, da predpisani deleži slovenske glasbe ne predstavljajo prekomernih oziroma nesorazmernih posegov v ustavno zagotovljene pravice medijev, saj je večinski oziroma znatnejši del glasbenega oddajnega časa (kar 80 odstotkov vse dnevno predvajane glasbe pri zasebnih radijskih in televizijskih programih) na voljo za tujo glasbo oziroma katerokoli glasbo po svobodni in avtonomni izbiri izdajatelja radijskega ali televizijskega programa."

 

ODGOVOR: Kot protiargument izpostavljamo konkreten in aktualen primer oziroma kar izjavo uredništva Televizije Slovenija. Verjamemo, da bo na tak način predstavnikom kulturnega ministrstva in ostalim ministrom Cerarjeve vlade lažje razumeti, na kakšen način nova glasbena kvota posega v ustavno zagotovljene pravice medijev. "Ob prenosu predizborov in finala Pesmi Evrovizije kvot zagotovo ne bo mogoče doseči (prav tako ne pri predvajanju tujih koncertov in festivalov) in bo potrebno najti ustrezno rešitev," opozarjajo na Televiziji Slovenija. Odgovorni urednik razvedrilnega programa TVS Mario Galunič pa dodaja: "V izjemnih primerih, ko gre za prenos mednarodnih prireditev, kot so npr. Pesem Evrovizije, otvoritev olimpijskih iger, Festival Sanremo, Evrovizijski mladi plesalci in ostali mednarodni dogodki, bi enostavno morala biti dovoljena izjema, če se bo zakonodajalec vseeno odločil za ohranitev glasbenih kvot za televizijske programe. Sicer lahko edini v Evropi pridemo v položaj, da ne moremo predvajati Pesmi Evrovizije, ne da bi kršili zakon."

 

 

"Predmetne določbe tudi v ničemer ne posegajo v svobodo oziroma avtonomijo glasbenih urednikov glede izbora posameznih slovenskih skladb, s katerimi zapolnijo predpisan delež slovenske glasbe. Predmetne določbe tudi ne vplivajo na t. i. govorni del programa oziroma na uredniško oblikovane programske vsebine, saj je doseženi delež slovenske glasbe odvisen le od obsega vse predvajane glasbe, in ne vsega oddajnega časa."

 

ODGOVOR: Pobudo Sindikata glasbenih urednikov Slovenije za oceno ustavnosti glasbene kvote je v delu avtonomije uredništev in svobode izražanja podprlo tudi Društvo novinarjev Slovenije. Kot so v svoji obrazložitvi pojasnili, se lahko radijski uredniki oziroma novinarji zaradi nove ureditve ob nekem izrednem dogodku, recimo v primeru prometne nesreče ali terorističnega napada, znajdejo celo v tako absurdni situaciji, da se morajo vprašati, kaj storiti prej: ali zavrteti slovensko skladbo, da izpolnijo kvoto, ker so tako pač nanesli zapleteni izračuni v posameznem od treh časovnih pasov, ali opraviti novinarsko dolžnost in upati, da jih nadzorni organ zaradi neizpolnjevanja kvote ne bo kaznoval.

 

 

France Prešeren kvote ne bi preživel

 

 

Pa še nekaj za boljše in lažje razumevanje. Na ministrstvu za kulturo neprestano poudarjajo, da gre v primeru glasbene kvote za "zgolj" 20 odstotkov glasbe, ki je določena kot slovenska, v preostalem delu pa naj bi bili glasbeni uredniki samostojni pri izbiri skladb. Vzemimo zato primer, ki ga bodo zagotovo razumeli tudi v vladi Mira Cerarja, predvsem pa pisatelj Tone Peršak: predstavljajmo si, da država določi s kvoto "samo" 20 odstotkov vsebine določene knjige. Kar pomeni, da je pisatelj v 80 odstotkih popolnoma samostojen, vsaka peta stran pa ima točno določeno vsebino, torej junake, njihovo starost, kraj dogodka, jezik … Gospod Peršak, bi se na koncu takšne knjige podpisali? Mislite, da bi bili dovolj samostojni pri svojem delu oziroma ustvarjanju, če bi imeli vpliv na 80 odstotkov romana? Kaj pa bi rekel veliki slovenski poet France Prešeren, če bi mu država določila "samo" tri vrstice ("zgolj" 20 odstotkov) obveznih vsebin v vsakem od njegovih sonetov?

 

 

Spoštovani ministrice in ministri Cerarjeve vlade, ali vas res ni nič sram, da tako brezglavo nasedate lažem predstavnikov ministrstva za kulturo?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.781
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.064
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.010
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.756
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.428
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.160
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 658
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.337
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453