Komentar

Če ima Evropa dve hitrosti, potem jih ima Slovenija vsaj pet

Potniški vlaki v Franciji, Italiji, Španiji, Nemčiji in še kje po Evropi vozijo s hitrostjo 200, 250 ali celo skoraj 400 kilometrov na uro. Povprečna hitrost potniških vlakov v Sloveniji je med 45 in 65 kilometrov na uro. Razlika je očitna. To je Evropa dveh hitrosti.

26.03.2017 12:00
Piše: Oskar Salobir
Ključne besede:   Evropa   Slovenija   razvoj   dve hitrosti   Borut Pahor

Foto: arhiv portal+

Borut Pahor je v času, ko je bil predsednik vlade, po obisku ZDA obljubil, da bo postala Slovenija "Silicijeva dolina Evrope". Malo morgen.

Užaljenost, prizadetost nacionalnega ponosa (ponosov) je v tej luči popolnoma odveč. Razviti del Evrope s težavo konkurira na primer ZDA ali Japonski, nerazviti del (v katerega sodi Slovenija) pa je daleč zadaj. Ideja o Evropi dveh hitrosti lokalne politike moti, ker se medijska poročila o tej temi ne skladajo z njihovimi populističnimi izjavami, vendar je dvotirni (za hitre in počasne) sistem nekaj, kar bi moralo biti tudi v interesu počasnih. Če razviti del Evrope ne bo mogel loviti ritma s svetovnimi prvaki, bo posledice čutila tudi periferija.

 

Pričakovati je, da se bo slovenska politika postavila proti dvotirnemu razvoju Evrope, pri čemer pa je ne skrbi, da se sama Slovenija vrti na še veliko bolj različnih obratih. Pri čemer ne mislim samo na regijske razlike, temveč predvsem na razlike v glavah, razvoju ljudi, posameznikov, "kast", razredov, če hočete. Na grobo si upam trditi, da v Sloveniji, ki dojema in živi hitro Evropo, danes sodi manj kot odstotek ljudi. To so predvsem tisti mlajši, ki so se že izselili, pobegnili pred lokalno močvaro in birokratizmom in danes živijo v "hitri" Evropi ali ZDA. Pripravljeni so se hitro prilagajati tehnološkemu napredku, novim oblikam zaposlitve, ekonomiji delitvi itd. To so na primer ljudje, ki so se že peljali z Uberjem, najeli stanovanje preko Airbnb, plačujejo s Paypalom, ne potrebujejo lastnega avtomobila, so mobilni itd. Večina jih je Slovenijo že zapustila, ali pa jo še bo. Domovina jih utesnjuje.

 

Hitri bi bili, pa ne morejo, tudi številni izobraženci, ki imajo veliko stika z mednarodnimi organizacijami (podjetja, NGO, znanost ...). Po vsakem potovanju "v svet" se vrnejo polni idej, energije, želja po spremembah, ki pa jih domačija hitro zatre. Ker so morda za odtenek starejši, imajo družine, se za selitev ne morejo več odločiti.

 

Po tretjem tiru se vozijo podjetniki, kakovostni obrtniki itd., ki v lastnih podjetjih skrbijo za zaposlene, razvoj podjetja, izvoz ... Ljudje, ki so se morali prilagoditi tempu držav, v katere pogosto izvažajo. Bili bi še hitrejši, če jih ne bi ovirala delovna zakonodaja, davki, lažna enakost.

 

Prav počasi se mora voziti javna uprava. Sistem je okoren, počasen, zbirokratiziran. Preseganje "norme" kaznujejo sodelavci. Da se počasi daleč pride, dokazujejo tisti, ki jim ni treba več hiteti (upokojenci in starejši), in katerim je v svetu hitrih sprememb morda najlažje oprostiti nepripravljenost na spremembe (pri čemer delam mnogim veliko krivico!).

 

Borut Pahor je v času, ko je bil predsednik vlade, po obisku ZDA obljubil, da bo postala Slovenija "Silicijeva dolina Evrope". Malo morgen. Osebno se mi zdi, da Slovenija danes za razvitim svetom zaostaja bolj kot na primer v osemdesetih ali devetdesetih letih. Napredek naprednih je tako hiter, da je zaostajanje počasnih vsak dan večje. Slovenska politika pa se gre socialno enakost in pravičnost, dodatno obdavčevanje in dušenje podjetništva ter zatiranje novih oblik zaposlitev.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.507
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.081
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.232
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.638
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.168
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.020
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 886
08/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 341
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 551
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895