V ljubljanskem Kliničnem centru, točneje Pediatrični kliniki, se ponovno dogajajo tragični absurdi: potem ko je bil zaradi izrednega strokovnega nadzora pred dnevi razrešen njen strokovni direktor Rajko Kenda, je prišlo do preobrata: zaradi procesne napake je Kenda obdržal položaj, vendar je po naših informacijah v ozadju prišlo do intervencije ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, ki je od strokovne direktorice in generalnega direktorja UKCL zahtevala, da se "Kenda vrne na funkcijo".
Minuli petek je Delo objavilo članek z naslovom Ogorčeni Rajko Kenda: ne bom odšel umazan, v katerem je bilo rečeno, da želi UKC Ljubljana iz mesta strokovnega direktorja Pediatrične klinike iz krivdnih razlogov razrešiti Rajka Kendo. Ta se je namreč novinarki izpovedal, "da je videti, da so našli grešnega kozla v celi kardiovaskularni kirurgiji, čeprav že več let govori, da je ta program del kirurgije". V nadaljevanju je Kenda novinarki Brigite Ferlič Žgajnar potožil, da naj bi bil kriv zaradi razmer na kliniki, ki so vodile do določenih zapletov, in dodal, da "ne bo prevzemal odgovornosti za zaplete, ki so nastali zaradi dejanj posameznikov".
Toda v sredo, torej pred dvema dnevoma, je prišlo do nepričakovanega preobrata: razrešitev Rajka Kende ni bila več akutalna, kajti zaradi procesne napake (!?) ni bila veljavna - in Kenda je (p)ostal strokovni direktor Pediatrične klinike. Po naših informacijah se je dejansko zgodilo to, da zaradi namerne ali nenamerne malomarnosti Kendi ni bila dana pravice do ugovora na ugotovitve strokovnega nadzora, zaradi katerih sta ga strokovna direktorica UKCL Marija "Miša" Pfeifer in generalni direktor Andraž Kopač upravičeno želela razrešiti.
Kaj se je zgodilo?
Bistvenega podatka javnost doslej ni imela možnosti izvedeti: kaj je bilo v Poročilu izrednega strokovnega nadzora tako obremenjujočega za Rajka Kendo, da bi ga bili skoraj razrešili. Na uredništvu portal+ smo pridobili Poročilo izrednega internega strokovnega nadzora na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana. Iz njega lahko razberemo, da so bili "določeni zapleti", ki jih je novinarki Dela omenil Rajko Kenda, v resnici otrokova smrt. Iz zaključka Poročila je razvidno, "da je bil tragičen izid zdravljenja bolnika posledica neustreznega vodenja bolnika, kar je bila posledica predvsem neurejenih sistemskih razmer na Pediatrični kliniki". Med drugim zaključek Poročila ugotavlja tudi to, da "v. d. vodje službe za kardiologijo ni vršil osnovne funkcije – ni se udeleževal jutranjih sestankov na hospitalnem oddelku in ni opravljal nadzornih vizit, s takim načinom dela tudi ni mogel biti seznanjen s ključnimi strokovnimi in organizacijskimi težavami na oddelku".
Naj v pojasnilo navedemo, da je Kenda v času tragičnega dogodka (smrt štirinajstletnika) zasedal dve funkciji, namreč funkcijo strokovnega direktorja Pediatrične klinike in funkcijo v. d. vodje službe za kardiologijo Pediatrične klinike. Komisija, ki je svoje poročilo zaključila 27. februarja 2017, je bila torej do Rajka Kende neprizanesljiva - slednji je svoje delo opravljal skrajno malomarno!


Faksimile poročila, zaradi katerega so skoraj razrešili Rajka Kendo.
Po naših informacijah naj Kenda v resnici že več let ne bi opravljal vizite na tem oddelku, zaradi česar posledično sploh ni bil seznanjen z razmerami, ni poznal oddelčnih zdravnikov ipd. Navedbe omenjenega poročila pa so pravzaprav samo nadaljevanje ugotovitev, ki jih je glede Rajka Kende izpostavilo že Poročilo mednarodne komisije o otroški srčni kirurgiji, objavljeno že julija 2015. Gre za tisto znamenito poročilo mednarodne komisije pod vodstvom dr. Gregoriča, ki bi za vedno obležalo v predalu Andreja Možine, zdaj že bivšega predsednika Zdravniške zbornice Slovenije. Šele portal+ je javno objavil celotno, več kot 150 strani dolgo poročilo, v katerem je bil prav Rajko Kenda identificiran kot ena ključnih odgovornih oseb v programu otroške srčne kirurgije, ki je na Pediatrični kliniki potekal med leti 2007 in 2014, v tem času pa je umrlo 33 otrok. Nosilec operativnega programa, izraelski otroški srčni kirurg David Mishaly po naših podatkih uradno še ni (bil) ovaden zaradi suma kaznivega dejanja malomarnega zdravljena, čeprav naj bi kriminalisti na primeru že nekaj časa intenzivno delali, saj naj bi 11 otrok umrlo po nepotrebnem.
Mednarodno poročilo je sicer glede Kende zapisalo: "Dr. Kenda holds one of the highest leadership positions as the chief and chair of the pediatric department under which pediatric cardiology falls.« In v nadaljevanju: "The Commission did not receive a clear answer from Dr. Kenda to its question as to how he, as the Chief of the pediatric department, could not stop these unsafe practices much earlier in the process and why he and the rest of the leadership tolerated aforementioned procedural and structural deficiencies until December 2013."
Se zgodovina ponavlja?
Mednarodna komisija se je torej že pred skoraj dvema letoma jasno izrekla glede odgovornosti Rajka Kende v programu otroške srčne kirurgije in ga nedvoumno označila za skrajno neodgovornega. Gospod Kenda se zato s trditvami , češ da "je videti, da so našli grešnega kozla v celi kardiovaskularni kirurgiji, čeprav že več let govori, da je ta program del kirurgije", le spreneveda. Primer smrti 14-letnika, zaradi katere je letos prišlo do izrednega strokovnega nadzora, pri Kendi na nek način odpira vprašanje ponovitvene nevarnosti. Rajko Kenda bi namreč moral biti razrešen s funkcije strokovnega direktorja Pediatrične klinike že takoj po objavi Poročila mednarodne komisije, torej julija 2015, saj edini od odgovornih za dogajanje v programu ni bil deležen nobenih konsekvenc in je še naprej ostajal na svoji funkciji. A ker Poročilo nikoli ni bilo javno objavljeno, se je prah polegel in če o tem ne bi poročal portal+, bi zgodba o škandaloznem in nevarnem programu otroške srčne kirurgije bržkone že zdavnaj utonila v pozabo.
Kdo je poleti 2015 "rešil" Rajka Kendo, lahko danes le ugibamo. Malce bolj jasno je, kdo se je zanj postavil tokrat. Če odštejemo procesno napako, ki je bodisi namerna bodisi nenamerna, potem mu je v tokratni stiski po naših informacijah na "pomoč" priskočila sama ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki naj bi po telefonu od Pfeiferjeve in Kopača osebno zahtevala, da naj Kendo vrnejo na funkcijo. Če to ni dovolj za novo interpelacijo zoper najbolj nesposobno ministrico etične vlade Mira Cerarja, potem res ne vemo, kaj bi se moralo zgoditi, da bi ta ženska enkrat odgovarjala za svoja dejanja ...