Komentar

Če bodo šli vsi na Luno, potem človeka ne bo na Marsu v naslednjih petdesetih letih

Poročilo s pariške Mednarodne vesoljske federacije je bilo nedvoumno: večinska planetarna vesoljska flota je usmerjena proti Luni. Prek Lune se bomo odpravili proti Marsu. Vsaj tako se te dni manifestirajo vesoljske agencije. Nove rakete, nove vesoljske tehnologije, novi izstrelitveni sistemi ter orbitalni roboti so večinsko usmerjeni proti Luni. Od tam jih bodo iz Lunine kolonije poslati proti Marsu. Tako je vsaj videti in če se izkaže, da je to res, menim, da človeka ne bo na Marsu v naslednjih petdesetih letih. No, futurolog nisem, tako da to hipotezo vzemite z rezervo. 

15.04.2017 22:33
Piše: Dragan Živadinov
Ključne besede:   Aleksej Leonov   vesolje   Luna   Jurij Gagarin   Vostok   NASA   Mars

Človeštvo v tem trenutku že težko diha, skoraj hrope, ko od daleč opazuje poblaznel korejski vesoljski program. Blaznež na blazneža, militant na militanta.

Medtem, ko sem delal zadnjo redakcijo pričujočega teksta o kozmonavtu Alekseju Arhipoviču Leonovu in o njegovem prvem vesoljskem sprehodu, ki so ga prejšnji teden ekraniziranega premierno predvajali moskovski filmski javnosti, sem bil obveščen o letalskem bombnem napadu, ki je bil medijsko predstavljen tako, kot da bi šlo za nedolžen infotainment. Goli info: militanti so odvrgli na drugo skupino militantov eksplozivno napravo, ki je imela moč rušilnega udara tik pod pragom manjše nuklearne bombe. Postalo je več kot očitno, da se militanti vseh vrst pripravljajo na legalizacijo omejene nuklerane vojne.

 

Medtem, ko sem že skoraj napisal komentar o kozmonavtu Alekseju Arhipoviču Leonovu in ga prepletal ter povezoval s pogovorom, v katerega so se zapletli Aleksej Leonov, Dunja Zupančič in Viktor Ren - namreč Alesejeva mati je bila ravno tako Dunja, ime Dunia pa v indijskem jeziku pomeni svet -, sem se dokončno odločil spremniti smer teksta. Vse okrog mene je postalo preveč nasilno. Koga sploh še zanimajo etimološke radosti in paradoksi? Bombo, ki je bila težka 9,8 tone, so odvrgli 12. aprila 2017 z letalom MC-130 ob 19.30 po afganistanskem lokalnem času. Medijsko pa so bombo opremili z video posneteki, ki so bili sproducirani tako izvrstno, kot da bi šlo za produkcijo resničnostne oddaje globalne televizje. Vse je bilo izvrstno organizirano: let eksplozivne naprave proti tarči in v samem finalu spektakularno organiziran morilski pirotehnični efekt. Tako zdaj eni kot drugi militanti ocenjujejo obseg škode po eksploziji. Gnus! Da o kemičnem orožju za masovnno pobijanje ne govorimo! Gnus gnusen!

 

Metodološki preskok in odmik I.: vesoljski program je sestavljen iz mnogoterih omejitev. Tudi oblikovanje vesoljskih formatov je sestavljeno iz omejitev. Regulacijske omejitve naj bi omogočale predvsem varnost pri vseh vesoljskih aktivnostih. Tako se je pred vami pojavil regulacijski komentar nemoči!

 

Metodološki preskok in odmik II.: 12. aprila smo obhajali obletnico prvega poleta človeka v vesolje. Jurij Aleksejevič Gagarin je leta 1961 poletel v oranžni vesoljski obleki z raketo Vostok 1 s kozmodroma Bajkonur v vesolje. Ko je vstopil v Zemljin tir, so nepritrjeni predmeti okrog njega začeli lebdeti. V 108 minutah je kot prvi človek enkrat obkrožil naš matični planet.

 

Metodološki preskok in odmik III.: Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2011 v svoji resoluciji A/RES/ 65-271 razglasila 12. april za Mednarodni dan vesoljskih poletov  s človeško posadko. S tem dnem se človeštvo zavezuje, da bo vse svoje delovanje v vesolju usmerilo v miroljubne namene. Tako naj bo! Poročilo s pariške Mednarodne vesoljske federacije je bilo nedvoumno: večinska planetarna vesoljska flota je usmerjena proti Luni. Prek Lune se bomo odpravili proti Marsu. Vsaj tako se te dni manifestirajo vesoljske agencije. Nove rakete, nove vesoljske tehnologije, novi izstrelitveni sistemi ter orbitalni roboti so večinsko usmerjeni proti Luni. Te dni nas čisto vse opozarja na izredno veliko vesoljsko aktivnost držav: Rusije, Kitajske, Japonske, ZDA in Indije. Vse projektirajo nova raketna plovila, ki bodo izstreljena v naslednjih mesecih in letih v vesolje. Toda pozor; vsa po vrsti so zgrajena s cevno logiko! Kitajska je in bo nadaljevala z iztrelitvijo nove generacije raket Dolgi pohod (Long march). Japonska bo iz Tanegashima Space center izstrelila do leta 2020 nove rakete sistema H3. Indija ima že pripravljeno močnejše verzijo vesoljskih plovil za namestitev satelitov v orbito Mark III. Omeniti moramo, da smo dobili poleg državnih raketno-tehnoloških inštitucij še množico zasebnih vesoljskih podjetij. Toda navkljub temu so vesoljska plovila še vedno cevnih oblik! Naslednje leto bo NASA izstrelila raketo, ki bo lahko ponesla v vesolje 70 ton tovora, poleg tega pa načrtuje še večje vesoljsko plovilo. Rusija je izstrelila prvo raketo Sojuz z novega izstrelišča Vostočni. Kozmodrom je zgrajen ob reki Zeje v Amurski oblasti na daljnem vzhodu. Z izstrelišča Pliseck pa so že iztrelili raketo ANGARA. Poleg tega načrtujejo še mnogo večje plovilo z veliko večjo nosilnostjo, ki bo izstreljeno leta 2020. Istočasno pa razvijajo novo generacijo raket, ki so jih poimenovali Federacija. Prvi testni polet bo leta 2019, leta 2021 pa bo raketna generacija Federacija poletela na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Vesoljske agencije vsa nova plovila z novih raketnih iztrelišč usmerjajo proti Luni, od tam jih bodo iz Lunine kolonije poslati proti Marsu. Tako je vsaj videti in če se izkaže, da je to res, menim, da človeka ne bo na Marsu v naslednjih petdesetih letih. No, futurolog nisem, tako da to hipotezo vzemite z rezervo. Toda Evropska vesoljska agencija (ESA) že intenzivno konceptualizira Lunino naselbino. Brez kulturalizacije in kozmifikacije umetnosti pa Lunine kolonije zagotovo ne bo in je tudi ne more biti!

 

 

***

 

Prejšnji teden je bila v Moskvi premiera filma z naslovom Čas prvih (moj prevod), ki tematizira prvi vesoljski sprehod Alekseja Arhipoviča Leonova. "Vidim nebo, vidim Zemljo, pod seboj gledam Kavkaz!" je vznemirjeno poročal kozmonavt iz vesolja v Center upravljanja (CUP). To se je zgodilo 18. marca leta 1965. To je bila operacija, ki je prvič naredila presek notranjega in zunanjega vesolja. Dinamična vesoljska nestabilnost je bila posneta z dvema avtomatičnima kamerama. Ti posnetki so tako postali ekranizacija kozmonavtske dediščine. Vesoljski dogodek je bil pomemben korak na poti k prvemu človeku na Luni. Tako si je človeštvo približalo bodočnost. Med tem, ko je bil v kapsuli kozmonavt Pavel Beljajev, je Aleksej Leonov doživljal v dvanajstih minutah izven kapsule nepredstavljive dogodke najvišje stopnje napetosti.

 

Dokončno se je potrdilo dejstvo, da človek res lahko lebdi v vakuumu v medpalnetarnem prostranstvu. Vse to so znanstveniki sicer predvidevali že na začetku XX. stoletja, toda ko zapustiš postajo in dejansko ne padeš v globel proti Zemlji, je to odrešujoče. Ko se poženeš v zunanje vesolje, zaobjameš mnogobličje in si istočasno poenostaviš novo stvarnost. Ne vem, zakaj smo to aktivnost poimenovali vesoljski sprehod (spacewalk), ko je to bolj vesoljsko plezanje po postaji!

 

Na eni strani zaupamo kozmičnosti, na drugi strani pa se bojimo katastrofičnosti. To je bil projekt ogromne strukture, pravi prenos iz laboratorijskega dela v resničnost, v skoraj neverjetno resničnost. Izstop na svež vakuum. Veliko legend kroži okrog akterjev kozmonavtike in astronavtike, toda ta, ki jo bom predstavil, ni mit.

 

Ponavljam - ni mit!

 

Aleksej zakaj molčiš? Aleksej pa je samo globoko dihal. V Centru upravljanja so natančno razumeli govor njegovega dihanja. Leonov je v napeti tišini razreševal vprašanje, ki je zahtevalo odgovor. Natančno se je zavedal, kakšne so lahko posledice. Skafander se je v vakuumu napihnil, popolnoma nasprotno od predvidenega. Vesoljska obleka se je še bolj napihnila in otrdela, tako da se je pri vrnitvi zagozdil v kapsulo, v njeno izravnalno zračno zaporo. Leonov je bil prisiljen znižati pritisk v obleki. Iz nje je izpustil zrak, pri tem pa je tvegal, da bo ostal brez kisika. Seveda je pri operaciji težko dihal, skoraj hropel je. Posnetek težkega dihanja, ki so ga takrat posneli v Centru uparvljanja, je kozmonavt Aleksej Leonov poklonil pisatelju in prijatelju Arthurju Clarku. Ta pa ga je pri montaži filma Odiseja 2001 vmontiral v sekvenco Frenkove smrti (Frank's Death). To je trenutek, ko računalnik Hal 9000 odpove poslušnost človeštvu. Tako Leonovo dokumentarno posneto težko dihanje poslušamo v igranem filmu Odiseja 2001.

 

Človeštvo v tem trenutku že težko diha, skoraj hrope, ko od daleč opazuje poblaznel korejski vesoljski program. Blaznež na blazneža, militant na militanta.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
0
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
9
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
Likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve ob rob: Udba in akcija Sever
31
17.02.2023 20:00
Igor Bavčar je ob izidu knjige Igorja Omerze Udba in akcija Severjunija 2020 napisal obširno spremno besedo, v kateri je akcijo ... Več.
Piše: Igor Bavčar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.922
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.882
03/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.219
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.464
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.121
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.193
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 847
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.878
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 478
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.835