Komentar

Komunistične utopije med švicarskim referendumom in francoskimi volitvami

Prišli smo v položaj, ko je od ravnanja neke države članice - pa naj gre za izstop ali za zmago protievropskega predsedniškega kandidata - odvisna prihodnost Evropske unije. Če bi v Franciji zmagal kandidat, ki nasprotuje EU, bi lahko EU razpadla. Bi izid volitev v neki ameriški državi lahko povzročil razpad Združenih držav Amerike?

23.04.2017 20:28
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Švica   referendum   univerzalni temeljni dodatek   Univerza   Slovenija   komunizem   ZDA   EU

Sistem je podobno kot v jugoslovanskih časih sestavljen iz med seboj povezanih in solidarnih pooblaščencev, nadzornikov in uradnikov, ki vzdržujejo stanje, kakršno je, predvsem pa varujejo svoje ugodne in brezskrbne položaje. Njihova prva zapoved se glasi: Ne dopuščaj konkurence! 

Nekaj dni nazaj je udeleženec ljubljanskega posveta Jadranskega sveta omenil švicarski referendum o univerzalnem temeljnem dohodku. Kot je znano, so lansko poletje štiri petine (77%) volivcev zavrnile predlog, naj bi država - v skladu s "sanjskim marksističnim projektom" - vsem odraslim državljanom izplačevala po 2300 evrov na mesec. Udeleženec posveta, ki je doma iz neke južnejše nekdanje jugoslovanske republike, se je vprašal, kakšen bi bil rezultat v njegovi domovini, in domneval, da bi večina podprla "sanjski marksistični projekt", ki ga - à propos - podpirajo tudi člani nekaterih grških in celo slovenskih strank. Mimogrede povedano: ne gre le za sanjski marksistični projekt, ampak gre za komunističen projekt, ki sta ga črno na belem protokolirali jugoslovanska in slovenska ustava iz leta 1974, in ki se zdaj po vsem videzu prebuja na smetišču zgodovine, kamor je bil odvržen leta 1990. Enajsto "temeljno načelo" ustave Socialistične republike Slovenije vsebuje napoved

 

" ... razvoj(a) takih družbenih odnosov, v katerih se bo uresničevalo načelo komunizma 'vsak po svojih sposobnostih - vsakemu po njegovih potrebah'."

 

Pisec teh vrstic (v nadaljevanju PTV) občuduje švicarsko razumnost, pri čemer ga ne ganejo domneve o komunističnem razpoloženju v nekdanjih jugoslovanskih republikah in v Grčiji, pač pa ga skrbijo nerazumna razmišljanja v Sloveniji. Skrb ni usmerjena samo k ideji univerzalnega temeljnega dohodka, ampak k slovenskim komunističnim projektom nasploh. Znana so priporočila nekaterih tukajšnjih političnih funkcionarjev in njihovih oporišč, naj bi "po potrebah" uredili področja in dejavnosti, kot sta zdravstvo in šolstvo, navsezadnje pa tudi gospodarska podjetja in banke, pri čemer naj bi bilo samoumevno, da te potrebe določata država in vlada.

 

Za sistem, ki se zdaj prebuja iz sanj, na primer ne bo težko urediti področja šolstva in izobraževanja, saj se državljani, ki jim država zagotavlja "univerzalni temeljni dohodek", po vsej priliki ne bodo zavedali pomena izobrazbe in znanja, kajti njihov dohodek ne bo odvisen od izobrazbe in znanja, ampak od daljnovidnosti oblasti. Vse to velja tudi za državno lastnino, javno zdravstvo in šolstvo. Omenjeni funkcionarji in njihova oporišča skladno s tem preganjajo sleherno zasebno pobudo, kar se kaže na primer pri ukinjanju ali arbitrarnem podeljevanju t.i. koncesij, in pri zakonodaji, ki predpisuje merila glede na tveganje, ki ga za sistem predstavljajo konkretne ustanove in osebe. Novela Zakona o visokem šolstvu celo zagotavlja anonimnost denunciantov, ki bi prijavili kakšno zakonodajalcu neljubo nepravilnost.

 

Sistem je sestavljen iz med seboj povezanih in solidarnih pooblaščencev, nadzornikov in uradnikov, ki vzdržujejo stanje, kakršno je, predvsem pa varujejo svoje - po vsem videzu - ugodne in brezskrbne položaje. Njihova prva zapoved se glasi: Ne dopuščaj konkurence! Sistem je razkazoval svojo moč v jugoslovanskih časih, npr. v primeru razčiščevanja na nekdanji FSPN in na ljubljanski Pravni fakulteti leta 1975, ko so odstavili Vladimirja Arzenška, Franceta Bučarja, Tineta Hribarja, Janeza Jerovška in Veljka Rusa. Leta 2003 je ugledni profesor in dekan družboslovne fakultete opravičeval zaroto zoper ustanovitev Diplomatske akademije z besedami: "Bali smo se konkurence!" Zoper pobudnika akademije, tj. zoper PTV, so takrat sprožili sodni postopek, nakar so mu javno grozili z osmimi leti zapora. Po grmenju in bliskanju, ki sta trajala leto dni, je bil PTV sicer oproščen, Diplomatske akademije pa doslej niso ustanovili. Danes prej omenjeni pooblaščenci, nadzorniki in uradniki z blagoslovom predsednika vlade Mira Cerarja, ki je po poklicu univerzitetni profesor, napadajo Novo univerzo, ki se bojuje za življenje že osem ali več let in ki si je lani pravico do življenja priborila na sodišču.

 

Ko smo že pri referendumih in izražanju ljudske volje, bi lahko dodali še kratek pomislek v zvezi z volitvami v Franciji, ki spadajo - poleg grexita, migracij, ki so podrle schengensko mejo, in brexita med značilne, za marsikoga moteče (usodne?) dogodke evropskega življenja. PTV se v tem trenutku ne ukvarja z ugibanjem o zmagovalcu, pač pa si postavlja vprašanje, ki je povezano s scenariji in razpravami o prihodnosti Evropske unije. Nekateri scenariji predlagajo tesnejšo povezavo članic EU, ki bi spominjala na ZDA; drugi napovedujejo razpad Evropske unije in vrnitev sistema komaj povezanih evropskih držav.

 

Prišli smo v položaj, ko je od ravnanja neke države članice - pa naj gre za izstop ali za zmago protievropskega predsedniškega kandidata - odvisna prihodnost Evropske unije. Če - potem, ko smo se deloma sprijaznili z odhodom Združenega kraljestva - v Franciji zmaga kandidat, ki nasprotuje EU, lahko EU razpade. Vprašanje, ki si ga zastavlja PTV, je: ali bi izid volitev v neki ameriški državi lahko povzročil razpad Združenih držav Amerike?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.426
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.964
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.709
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.304
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155