Razkrivamo

Cimos za Dana Browna: nova zmaga Dame s kamelijami in finančnikov iz Ulice temnih rož

Mojstru "operacije Cimos" je treba čestitati: fantje so vse skupaj izvedli profesionalno, v tranzicijskem slogu. Najprej predstava za javnost kot pogodba o prodaji. Nato se je dramaturški lok napel: februarja hud zaplet, ki se je na vrhuncu razpletel v nekakšnem umiku, a le začasnem, taktičnem, čemur je sledila nagla, med prvomajske praznike skrita transakcija, in če se ne zgodi ravno čudež, bo sredi maja Cimosova skupščina potrdila prodajo italijanskemu kupcu.

04.05.2017 22:45
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Cimos   Palladio Finanziaria   TCH Cogeme   Milano   Italija   Lidia Glavina   SDH   DUTB   Imre Balogh

Za koliko je bil torej sploh prodan Cimos? Tega odgovora od vlade, ki deluje netransaprentno, ne bomo dobili.

Če bi celotno sago o prodaji Cimosa, ki jo je marca letos za portal+ zelo podrobno in po moji oceni tudi vsebinsko korektno in pošteno pokomentiral Marko Golob (vir), nekaj dni pred njim pa je svoje misli glede tega koprskega podjetja razgrnil še Bine Kordež (vir), gledali skozi kritično oko preiskovalnega novinarstva, potem bi se ustavili predvsem pri kupcu in ceni. Glede prodajalcev je namreč bolj ali manj vse jasno: ponovno imamo opravka s primerom slabega upravljanja državnega premoženja, kar je Cimos pripeljalo skoraj do stečaja. Njegov največji lastnik je danes "slaba banka" s skoraj 50 % deležem, nekaj manj kot 25 % ga ima Slovenski državni holding, ostalo lastništvo je v rokah večinoma še vedno državnih bank, predvsem NLB in Gorenjske banke. Glavno besedo pri prodaji je imela DUTB, kjer so oktobra lani tudi objavili, da so  njen glavni izvršni direktor Imre Balogh, tedanja v.d. predsednica uprave SDH Lidia Glavina in drugi lastniki Cimosa z glavnim izvršnim direktorjem TCH Cogeme Ginom Bertijem podpisali kupoprodajno pogodbo za prodajo Cimosa, ter da bo vrednost celotne transakcije znašala 110 milijonov evrov (vir). V izjavi za medije so tudi zapisali, da bo posel predvidoma zaključen v prvem četrtletju leta 2017, Gino Berti pa je dodal, da bo po zaključku transakcije TCH Cogeme nemudoma zagotovil Cimosu 20 milijonov evrov svežega kapitala za nove naložbe, modernizacijo in zaključek prestrukturiranja (beri: odpuščanja).

 

 

Na čigavi zemlji je Lidia Glavina

 

TCH Cogeme je bil omenjen kot uspešen avtomobilski steber Palladio Holding Group, o katerem so slovenski mediji poročali kot o italijanskem investicijskem skladu. Šele iz ust bolje poučenih je bilo moč razbrati, da se v pogajanjih z italijani ni toliko "izkazal" DUTB, pač pa da je bila glavna oficirka za zvezo Lidia Glavina, ki so jo šele letos imenovali za predsednico uprave SDH s polnimi pooblastili, konec aprila pa se je nekoliko nepričakovano zavihtela na čelo nadzornega sveta Telekoma Slovenije, kjer bo nadzirala sama sebe (boleče ob tem je predvsem spoznanje, da je poraz Boruta Jamnika na njegovo dosedanje mesto v nadzornem svetu Telekoma pripeljal ravno Glavino, o kateri je portal+ doslej razkril že dovolj, da bi se moral premier Miro Cerar odločiti, ali ne bi morda svojega mesta prepustil kar Aleksandru Kešeljeviču, za katerega domnevamo, da stoji za neverjetno kariero te "zamejske Slovenke" iz Trsta, ki jo v Trstu nihče od Slovencev ne pozna). Verjetno so se v kontekstu napihovanja javne podobe gospe Glavine pred časom v kuloarjih razširile tudi govorice, naj bi bila za prodajo Cimosa italijanskemu kupcu najbolj zaslužna prav ona, sama tudi italijanska državljanka in italijanska davčna rezidentka. Toda takšne trditve se zdijo deplasirane in jim tisti, ki so se kdaj z Glavino pogovarjali, ne bi zlepa pritrdili.

 

 

 

Sklad iz ulice temnih rož 

 

V zadnjih mesecih se noben mainstream medij ni resneje ukvarjal s tem "pomembnim italijanskim kupcem" in vsaj površno raziskal, za koga dejansko gre. Kajti najverjetneje bo to finančni sklad Palladio Finanziaria, ki je med prvomajskimi prazniki na nek poseben bančni račun največjemu lastniku nakazal kupnino za 92-odstotni delež Cimosa. Kupnina je simbolična, kajti znaša 100.000 evrov, torej toliko, kolikor stane malo boljši BMW ali mercedes. Če izhajamo iz javno dostopnih podatkov, potem bo italijanski sklad, ki bo Cimos kupil prek svoje družbe TCH Cogeme, prevzel tudi 110 milijonov evrov Cimosovega dolga in družbo takoj dokapitaliziral z dodatnimi 20 milijoni evrov. Če to drži, potem so zaposleni v Cimosu lahko mirni, ker bodo odpuščanja racionalna, humana in tudi velikodušna glede odpravnin. Toda ker ne živimo v Indiji Koromandiji, so vsi ti če dejansko zelo blizu domnevam.

 

Severnoitalijanski sklad Palladio, ustanovljen leta 1982, je bil pred nekaj leti v precejšnjih finančnih težavah, o čemer so poročali tudi italijanski mediji, denimo Il Gazzettino (vir). Palladio Finanziaria je imel v portfolju za dobrih 320 milijonov investicij, skupnega premoženja pa konec leta 2014 skoraj 400 milijonov evrov, vendar je pridelal 23 milijonov evrov izgube. Palladio ima sedež v razmeroma ugledni vili, ki leži ob državni cesti med Padovo in Verono (vir Google Street View), zato njegov uradni naslov - ta se glasi Strada Statale Padana verso Verona, 6  36100 Vicenza (Italy) - bolj spominja na kakšno cestno podjetje ali industrijsko cono. Bolj formaliziran in ugleden je naslov ekspoziture v centru Milana, ki je v povsem spodobni ulici (čeprav jo na eni strani obdaja zid) z zanimivim, v našem primeru celo pomenljivim imenom Via Fiori Oscuri 11. Na Ulici temnih rož torej.

 

Pomenljiva simbolika je v tej temačnosti ali zakritosti, če hočete. Slovenska paradržavna ekonomija posluje v svetu senc. V primeru Cimosa se prodaja podjetje, katerega vrednost in potencial sta bržkone nekajkrat višja od njegove trenutne zadolženosti, da nepremičnin sploh ne omenjamo. Na strani prodajalca kot pomemben faktor sodeluje oseba, ki je po mojem prepričanju paravan nekoga drugega, ne odloča kot dober strokovnjak, poleg tega ima isto državljanstvo kot kupec, o katerem pa tako ali tako ni dovolj kredibilnih podatkov. Poleg tega kupec Cimosa ne bo kupil direktno, pač pa prek svojega hčerinskega podjetja, kar seveda relativizira tudi zavezo glede prevzema terjatev v višini 110 milijonov evrov. S kakšnim diskontom bi danes banke prodale svoje terjatve do Cimosa? Koliko je dejansko vrednih teh 110 milijonov? Tretjino? Manj?

 

Za koliko je bil torej sploh prodan Cimos? Tega odgovora od vlade, ki deluje netransaprentno, ne bomo dobili.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
1
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
1
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.483
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.133
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 877
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890